Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ALPY
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
Alpy  
Tatry  
Morskie Oko  
Przewodnicy  
Polskie Góry  
   
Alpinizm  
Wspinaczka  
   
Vip Travel  
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Dlaczego Alpy

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

Więcej o Alpach

Przybierają charakterystyczny kształt łuku o długości prawie 1200 km i szerokości dochodzącej do 220 km. Niepowtarzalne krajobrazy, doskonałe warunki do wspinaczki wysokogórskiej i ośrodki sportów zimowych od dawna przyciągają w ten rejon miłośników gór z całego świata. Najsłynniejsze alpejskie kurorty to m.in. Chamonix-Mont-Blanc, Zermatt czy St. Moritz. Zachwycające jeziora — Genewskie, Como czy Garda — lśnią wśród majestatycznych górskich szczytów niczym klejnoty. Najwyższym alpejskim szczytem jest francuski Mont Blanc (4807 m n.p.m), jednak wśród doświadczonych alpinistów emocje wzbudzają takie szczyty jak Eiger (3970 m n.p.m) w Alpach Berneńskich czy Matterhorn (4478 m n.p.m). Alpy dzieli się zazwyczaj na Alpy Zachodnie i niższe Alpy Wschodnie. Różnią się one nie tylko wysokością, lecz także budową geologiczną. Granica między nimi przebiega od Jeziora Bodeńskiego przez dolinę górnego Renu, Przełęcz Splügen (2113 m n.p.m.) aż do Jeziora Como.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Zwiedzaj razem z Grupa Media Informacyjne

Ośrodki w tym artykule: Alpe d'Huez, Cervinia - Breuil, Flaine, Ischgl, Les Arcs, Sölden, Val Cenis, Zermatt. „Kto nie jechał nigdy trasą ciągnącą się kilometrami wśród gór, nie ma pojęcia, jak smakuje prawdziwe narciarstwo”, mówił mi kiedyś zaprzyjaźniony Szwajcar, który zawsze na zimowy urlop czy weekend z nartami wybiera się do ośrodków oferujących długie narciarskie szlaki. „To tak, jakby ktoś, kto całe życie jeździł samochodem po parkingu, uważał, że wie, czym jest turystyka samochodowa”, tłumaczył żartując. Nie można nie przyznać mu racji. Długie zjazdy pozwalają nie tylko spędzać mniej czasu  na wyciągach i w kolejkach do nich, ale także zwykle oferują niesamowite widoki (często zaczynają się bowiem na dużej wysokości) i umożliwiają swoistą turystykę górską, zwiedzanie przeróżnych zakątków o nieustannie zmieniającej się panoramie.

ALPY WSPANIAŁE GÓRY

Alpy

Sporządziliśmy dla Was listę niektórych z naszych ulubionych, najdłuższych tras narciarskich w Alpach.

Alpe d'Huez, Francja
16 kilometrów – trasa czarna

Trasa Sarenne  prowadzi ze szczytu Pic Blanc (3330 m) do Alpe d'Huez (1860 m). Składa się z dwóch części o nieco odmiennym charakterze: na początku znajduje się seria dość stromych miejsc, które bywają nieco zmuldzone, a potem długi płaski odcinek wzdłuż doliny. To czarna trasa dla bardzo zaawansowanych narciarzy, ale można uniknąć zjazdu najbardziej stromą częścią startując od górnej stacji gondoli  Marmottes 3.

Ischgl, Austria
11 kilometrów – trasa czarna/czerwona

Trasa „Eleven” jak sama nazwa wskazuje ma 11 kilometrów długości.  Zaczyna się na szczycie Greitspitze na wysokości 2,872m i wiedzie aż do samego centrum Ischgl – różnica wysokości około 1470m. Pierwsza część trasy „Eleven” jest czarna, potem na całej długości aż do doliny jest już czerwona. Mniej więcej w połowie swojej długości trasa przebiega przez centralny punkt terenów narciarskich ośrodka – słynny Idalp z kilkoma schroniskami/restauracjami. Mniej doświadczonym narciarzom nie polecamy zjazdu do samej doliny w godzinach popołudniowych. Na odcinku pomiędzy Idalpem a Ischgl zwykle jest o tej porze dość tłoczno. W dodatku po całym dniu stan tego odcinka trasy nie jest najlepszy.

Les Arcs, Francja
8 kilometrów – trasa czerwona/czarna

Trasa wiedzie ze szczytu Aiguille Rouge (Czerwona Igła) na wysokości 3226 metrów. Stąd można zjechać na nartach aż do położonej na wysokości 1200 metrów klimatycznej wioski Villaroger. Trasa wyróżnia się nie tylko długością ale też robiącą wrażenie różnicą wysokości przekraczającą 2000 metrów. Jak w przypadku wcześniej wymienionych szlaków, także i tu początek sklasyfikowany został jako czarny. Po mniej więcej jednej trzeciej długości trasa zmienia kolor na czerwony, ale nadal jest bardzo wymagająca.  Na szczyt Aguille Rouge najlepiej wjechać wczesną, przedpołudniową porą, gdyż dzięki dużej przepustowości gondoli trasa dość szybko robi się zatłoczona (oczywiście jak na francuskie warunki).  Na Czerwonej Igle panują prawie zawsze doskonałe warunki śniegowe. Górna część leży na wysokości ponad 3000m a niższa przebiega na północnym stoku, dzięki czemu na całej jej długości śnieg utrzymuje się w dobrej kondycji do wiosny.

Cervinia, Włochy
20 kilometrów – trasa czerwona

Początek tej jednej z najdłuższych tras narciarskich świata znajduje się pod szczytem Klein Matterhorn. Dostaniesz się tam ponad gigantycznymi szczelinami lodowcowymi za pomocą najwyżej w Europie położonej kolei linowej. Ze stacji górnej na wysokości 3883 metrów można wybrać 20-kilometrowy  czerwony zjazd  do Valtournenche (1524 metrów) po włoskiej części terenów narciarskich (Cervinia). Alternatywnie z Klein Matterhornu można zjechać liczącą 13 kilometrów trasą w kierunku szwajcarskiego Zermatt.  Niezależnie od wybranego kierunku, masz przed sobą do pokonania znaczące odległości. Zjazd rozpoczyna się w scenerii ogromnych pól lodowcowych i przebiega dalej po bardzo stromym, zmuldzonym terenie. Dzięki dużej wysokości nad poziomem morza  trasy wiodące ze szczytu Klein Matterhorn są dostępne dla narciarzy i snowboardzistów od późnego listopada po połowę kwietnia.

Flaine, Francja
14 kilometrów – trasa niebieska

To najdłuższa w Europie trasa dla początkujących. Rozpoczyna się na szczycie Les Grandes Platières (2500 metrów) i prowadzi do leżącej około 1800 metrów niżej w dolinie miejscowości Sixt. Po drodze można podziwiać niesamowitą scenerię  - na całej trasie w zasięgu wzroku nie pojawia się ani jeden wyciąg. Pamiętaj, aby koniecznie zatrzymać się w restauracji Gers lake, popularnym miejscu spotkań, w którym można odpocząć, zjeść posiłek i podziwiać krajobrazy.

Soelden, Austria
15 kilometrów – trasa niebieska/czerwona

Niezbyt trudna jest też najdłuższa trasa w austriackim Soelden, zaczynająca się przy górnej stacji gondoli Gletscherexpress pod szczytem Schwarze Schneid (3250 metrów). Wiedzie najpierw szerokim dość łagodnym  stokiem na lodowcu Rettenbach umożliwiającym miłośnikom carvingu wycinanie łuków. W środkowej części trasa prowadzi kilkukilometrowym prostym odcinkiem wzdłuż doliny Rettenbach (dla mniej doświadzonych snowboardzistów zbyt płaska). Ostatnia część wiedzie wśród lasów krętą i wąską czerwoną trasą 7a, a na koniec niebieską 9-tką aż do podnóża trzytysięcznika Gaislachkogel. Choć 7a jest oznaczona kolorem czerwonym nie jest zbyt trudna – kolor wynika raczej z faktu, że jest wąska. Różnica wysokości między startem pod szczytem Schwarze Schneid a metą w dolinie wynosi 1900 metrów.

Val Cenis, Francja
10 kilometrów – trasa zielona

Licząca 10 kilometrów trasa L'Escargot to najdłuższy w Europie przygotowany stok dla absolutnych adeptów narciarstwa, którzy mają już dość ćwiczeń na oślej łączce.  Początek trasy L'Escargot znajduje się na wysokości  2.050 metrów i wiedzie w dół aż do wysokości 1398 metrów,  większa jej część przebiega poprzez lasy. Trasa nie nadaje się zbytnio dla snowboardzistów, gdyż miejscami jest ona prawie całkiem płaska.

®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2017          
  Gorce

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Gorce

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Gorce

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.