|
Fotografia reportażowa |
|
Fotografia reportażowa
Fotoreportaż, inaczej fotografia prasowa, łączy przekaz informacji z obrazem. Potrafi stanowić niezwykle silny przekaz informacji. Już od dawna towarzyszy tradycyjnym mediom papierowym, oraz współczesnym mediom elektronicznym. Co czyni tę formę informacji tak skuteczną. Jest dopełnieniem treści tekstowej, czasami tą treść zastępuje. Dobrze wykonana fotografia potrafi opowiedzieć historię, przekazać to co w słowach jest nieuchwytne. Dbałość o stylistykę zawartość merytoryczną zawiera się w pr4ostokątnym formacie fotografii.
Fotografia a fotoreportaż to wykonanie czynności podobnych, aczkolwiek celowość jest tutaj inna. Fotografia często jest wykonywana spontanicznie, z kolei fotoreportaż to często temat świadomie wybrany.
Fotografia prasowa to również różnorodność użytych form, środków, gatunków. Wymienić tutaj możemy:
Fotoreportaż opisuje jakąś historię za pomocą serii zdjęć. Powinien mieć początek, rozwinięcie i zakończenie. Celem reportażu jest wywołanie emocji, zmuszenie do refleksji, poszerzenia wiedzy na określony temat, którym zajmuje się fotograf. Fotoreportaż najczęściej ma zwięzłą formę, w liczbie 6 - 8 wybranych zdjęć. Wyboru dokonuje się spośród kilkudziesięciu czasem kilkuset zdjęć. W wyniku selekcji wybieramy zdjęcia obrazujące najbardziej sugestywnie treść reportażu, to co chcemy przekazać. Staramy się zachować jednorodność stylistyczną. Zdjęcia kolorowe lub czarno białe.
Wybór zdjęć może być trudny dla początkujących, dla zaawansowanych osób w tej dziedzinie staje się czynnością wykonywaną z automatu. Ważny staje się plan, orientacja. Wybór zdjęć horyzontalnych, wertykalnych. Oczywiście kierować możemy się różnymi innymi przesłankami.
Reportaż najczęściej jest wykonany za wiedzą i zgodą osób fotografowanych. Często towarzyszy temu poznanie bohaterów reportażu, miejsc, ludzi. Często jest to świat nowy, nieznany wymagający wkładu w postaci poświeconego czasu na zgłębienie problematyki.
Innym rodzajem fotografii prasowej jest fotografia reporterska zwana też prasową lub newsową. Jest ona bardzo często mylona z fotoreportażem. Zadaniem tej fotografii jest dopełnienie treści tekstowej z wydarzenia, również sytuacji ciekawych, przypadkowych. Najczęściej jest publikowana w dziennikach, tygodnikach opiniotwórczych, bieżących artykułach informacyjnych w gazetach internetowych.
Podobny choć nieco kontrowersyjny rodzaj fotografii wychodzi spod reki tak zwanych paparazzi. Są to zdjęcia wykonane z ukrycia. Często są one dodatkiem do tabloidów. Towarzyszą życiu celebrytów, ludzi znanych.
Wspomnieć należy również o fotografii sesyjnej, stanowiącej przeciwieństwo wspomnianej powyżej fotografii paparazzi. Wykonywana jest najczęściej w studiu fotograficznym, za zgodą fotografowanego. Może być modowa, urodowa. Sesje fotograficzne często są wykonywane także w celu pokazania samych przedmiotów.
Częstym rodzajem fotografii jest fotografia ilustracyjna. Do tej grupy zaliczamy zdjęcia ilustrujące tekst, ukazujące modeli w jakiejś sytuacji lub tylko naturę, architekturę, wnętrza i przedmioty. Tego typu zdjęcia wykonywane nie są na konkretne zamówienie redakcji i wydawnictwa, i stanową jeden z podstwowych elementów oferty agencji fotograficznych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |