Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Foto News & Style
   
COUNTRY:
         
 
   
Akademia fotografii  
   
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł?. - Robert Frank  
   
Adam Nawara Photography  
   
 
Gallery Adam Nawara  
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
   
 
Cennik usług  
   
 
Standard licencja G  
   
Słownik fotograficzny  
   
Najważniejsze konkursy fotograficzne na świecie  
   
Portfolia fotograficzne  
   
Książki o fotografii  
   
100 najważniejszych zdjęć świata  
   

 

 
Foto News & Style Professional - Od autorów: Adam Nawara
     

 Dział fotografii - Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł?. - Robert Frank

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
ZASADY PORTRETOWANIA

Zasady portretowania

Portretowanie od strony warsztatu fotograficznego jest sztuka, ale i również jest czynnością poddającą się pewnym zasadom, których zachowanie pozwala na wykonanie dobrych warsztatowo zdjęć. Oto kilka zasad fotografowania portretowego:

Portretowanie lubi proste rozwiązania. Wybieramy jak najbardziej naturalne światło, swobodną atmosferę, z odpowiednio dobranym sprzętem.

Ostrość ustawiamy na oczy. Staramy się aby osoba portretowana patrzyła prosto w obiektyw. Oczy można podkreślić makijażem dzięki temu zdjęcie wzbudzi ciekawość obserwującego fotografie.

Odpowiedni dobór obiektywu. Najlepszym będzie taki który pozwoli na ustawienie krótkiego teleobiektywu pomiędzy 50 mm i 135 mm. Polecić można również stałe obiektywy na przykład 85 mm lub 135 mm.  

Odpowiednie dobranie położenia aparatu. Można eksperymentować z ustawieniem na poziomie oczu, w perspektywie obniżonej lub podwyższonej. Wiele zależy od kształtu twarzy.

Fotografia portretowa to tło, akcesoria, kompozycja. Za pomocą tych elementów tworzyć możemy nastrój, odpowiednia atmosferę.

Kolor. Kolor w portretowaniu może być zaleta lub wadą. Jeśli osoba portretowana łączy się kolorystycznie z tłem, nawet bardzo żywym, nasyconym to można to uznać za zaletę, tworząca jednorodny obraz. Zbyt duży kontrast może powodować odsunięcie obiektu fotografowanego na drugi plan.

Portret wzmocniony zainteresowaniami, charakterem osoby fotografowanej. Poznać zainteresowania, charakter osoby fotografowanej możemy wykonać bardziej doskonałe zdjęcia. Dzięki temu mamy ułatwiony dobór odpowiednich rekwizytów, kolorów, itd.

Wykorzystuj migawki. To umiejętność robienia zdjęć w ułamku sekundy z jednoczesną umiejętnością skupienia uwagi osoby fotografowanej na fotografującym. Brak przygotowań, w miejscach publicznych, z pewnym dystansem. Najlepiej wykorzystać do tego celu dłuższy zoom 70 – 300 mm.

Układ ciała. Ma znaczenie. W portrecie dużą rolę odgrywają na przykład dłonie.

Dopasuj rozmycie tła z jednoczesnym wyostrzeniem fotografowanej osoby. W tym celu kontrolujemy głębię ostrości za pomocą ustawienia liczby przysłony.

Odpowiedni format. Najbardziej naturalnym wydaje się być format pionowy (wertykalny). Format możemy próbować dopasować do źródła publikacji.

Złoty podział. Przykładowo obiekt fotografowany z głowa i ramionami najlepiej jest tak ustawić aby oczy znajdowały się w jednej czecie zdjęcia, Są to tak zwane mocne punkty. Ta sama zasada obowiązuje w ustawieniu w pionie.

Zajęcia poza układem prostym czyli na ukos. Zabieg skuteczny przy rozwiązaniach architektonicznych, biegnącej akcji, sporcie.

Ujęcia nietypowe. Stanowią uzupełnienie pozostałych zdjęć. Mogą w bardziej szczegółowy zaprezentować inne elementy portretowanej osoby. Przykładem mogą być ślubne zdjęcia, w których pomijamy znaczną część ciała na rzecz uwypuklenia na przykład dłoni z obrączkami.

Odpowiedni widok. Może być doskonałym uzupełnieniem serii fotografii. Z tyłu, boku, spoza innego stałego elementu. Zabiegi których celem jest uzyskanie różnorodności uzyskanych fotografii. Eksperymentowanie pozwala uzyskać często zaskakująco dobre efekty.

Odpowiedni podział na fotografii. Może to być na przykład pusta, jednorodna przestrzeń z przestrzenia różnorodną, podział nieba i ziemi, lądu i oceanu, itd.

Ciekawe tło. Pozwala budować narrację, tworzyć bogate wizualnie zdjęcia.

Włosy. Portretowanie to również ekspresja, która można znacząco wzmocnić poprzez uczesanie, nieład.

Zdjęcia panoramiczne. Zabieg, który pozwala na pokazanie przestrzeni w znacznie szerszym kadrze. Zdjęcia staja się ciekawsze dla oglądającego, zawierają więcej detali, a co za tym idzie mogą przekazać znacznie więcej informacji.

Perspektywa. Zdjęcia z góry z dołu pozwalają tworzyć ciekawe skróty fotograficzne. Robione z dużej wysokości pozwalają tworzyć zdjęcia przedstawiające dużą przestrzeń.

Tło kontekstowe. Pozwala nadać zdjęciom określonego charakteru. Przykład zdjęcia fashion.

Ujecie zdjęcia w ramy. Przykładowo można obrać stały element architektury (na przykład wejście łukowe) w który wstawiamy portretowana osobę. Zabieg ten może wzmocnić poczucie monumentalizmu w stosunku do osoby fotografowanej, może odkrywać przestrzeń znajdująca się poza osoba fotografowaną, i tak dalej.

Uchwycenie detali. Pewne detale osoby fotografowanej mogą Stanowic ciekawy punkt odniesienia do całej kompozycji zdjęcia.

Kolor wyrażający nastrój. Każdy kolor niesie ze sobą pewien poleciał emocji. Warto ten potępiał wykorzystać. Słońce, zieleń niebo, woda.

Kompozycja z możliwością interpretacji. Zabieg wzbudza ciekawość, zachęca do myślenia.

Portret na drugim planie. Zabieg eksponuje inny element niż osoba fotografowana.

Dopasowanie osoby fotografowanej do tła.

Dodaj świeżości, ruchu. Uchwycenie dynamiki na fotografii pozwala tworzyć ciekawe fotografie.

Wzrok spoglądający poza kadr. Pozwala uchwycic myśli, zadumę, " przestrzeń" znajdującą sie poza kadrem.

Kontrasty i wyostrzenia. Zabiegi mające na celu uzyskanie różnorodności stylistycznej.

Styl życia. Styl do którego dążymy, identyfikujemy sie, tworzy więź pomiędzy fotografią a ogladającym.

Sterowanie oświetleniem. Doskonały sposób na uzyskiwanie doskonałych portretów. Ten typ warsztatu najlepiej wykształcić sobie samodzielnie, dzięki temu Nasze fotografie nabiorą indywidualizmu.

Otoczenie w ruchu. Zabieg w którym statyczny portret znajduje się na tle ruchomego otoczenia.

Tonuj otoczenie. Zabieg wprowadza nastrój, spokój, harmonię.

Światło na obiektywie. Tworzy naturalne odblaski na przykład promieni słonecznych. Zdjęcie staje się cieplejsze, z nowym, ciekawym detalem.

Zdjęci za szyby. Zabieg tworzy ciekawe, lekkie zdjęcia z refleksami, odbiciami innych elementów przestrzeni.

Szeroki obiektyw. Zabieg tworzy wrażenie ruchu.

Wykorzystaj czas. Każda pora dnia lub nocy charakteryzuje się innym nasyceniem światła. O poranku może to prowadzić do wykonania zdjęć bardziej żywych, chłodnych, po południu cieplejszych, spokojnych.

Wykorzystaj cień. Cień tworzy nastrój, inne nasycenie koloru, dodatkowy element kompozycji zdjęcia.

Fotografuj pod światło. Pozwala na uzyskanie niejednorodnego rozkładu światła na fotografii. Dzięki temu pewne elementy fotografii można wzmocnić a inne odsunąć na drugi plan przez światło.

Światło i cień. Zdjęcia wykonane w cieniu korony drzew tworzą ciekawy efekt.

Element seksapil. Podkreśla naturalne piekno ludzkiego ciała.

Zachowaj gust i styl.

Szukaj ciekawych miejsc, romantyczne, ekstremalne, wiejskie, miejskie, i tak dalej.

Uchwyć ważne chwile.

Pokaż uczucia, więzi społeczne.

Eksperymentuj z zdjęciami kolorowymi i czarno białymi.

Bądź kreatywny w stylizacji.

2014 prace konkursowe

Weź udział w konkursie fotograficznym Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara - Konkurs Foto 2015

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
 

Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.