CZUŁOŚĆ MATRYCY
Czułość - w fotografii analogowej wielkość określająca stopień reagowania filmu fotograficznego na światło, natomiast w fotografii cyfrowej czułość całego aparatu (o której decyduje czułość matrycy i oprogramowanie aparatu).
Jest to wrażliwość materiału światłoczułego (matrycy aparatu) na naświetlenie. Im większa jest czułość tym mniej jest potrzebne światła do wykonania jasnego zdjęcia.
Znajomość czułości umożliwia określenie prawidłowej ekspozycji.
Ekspozycja – to ilość światła padającego na film (lub na sensor elektroniczny w przypadku aparatu cyfrowego) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia fotograficznego. Uzyskuje się ją poprzez ustalenie wartości przysłony, czasu naświetlania i czułości filmu, a także poprzez dodatkowe oświetlenia (lampy błyskowe, lampy o świetle ciągłym, odbłyśniki, ekrany, żaluzje, rozpraszacze światła itp.).
A zatem występuje zależność odwrotnie proporcjonalna w regulacji czasu ekspozycji i czułości aparatu. Należy tutaj dodać, że w aparatach analogowych stosowane były przeważnie filmy o czułości do ISO 400.
Regulacja czułości
W aparatach cyfrowych często istnieje możliwość wybrania czułości wg normy ISO 12232:2006. Skala ta jest oparta jest na pomiarze informacji o obrazie wysyłanym do pamięci aparatu w zależności od ilości padającego światła na matrycę.
Najczęściej spotykane wartości czułości to 25, 50, 100, 200, 400, 800, 1600 i 3200 [6400,12800,25600 i więcej]. film ISO 200 jest dwukrotnie czulszy od filmu ISO 100. Czułość wyrażana w ISO opisuje wrażliwość matrycy aparatu na światło. Zwiększenie czułości oznacza zwiększenie ilości szumu, zmniejszenie ilości rejestrowanych detali ale często też zmniejszenie dynamiki obrazu, czy pogorszenie odwzorowania kolorów.
Zwiększenie czułości pozwala także przymknąć przysłonę dzięki czemu uzyskamy większą głębię ostrości, lub skrócić czasu naświetlania, dzięki czemu unikniemy poruszonych zdjęć. Niestety, koszt tego często jest dość spory – dwa największe problemy to utrata szczegółów i zwiększenie ilości szumów na zdjęciach.
REASUMUJĄC:
Wyższe ISO pozwala na robienie zdjęć przy mniejszej ilości światła ale pogarsza ich jakość.
DLACZEGO CZUŁOŚĆ APARATU A NIE MATRYCY?
Ponieważ matryca posiada pewną ilość pikseli, z których każdy posiada określoną możliwość wytworzenia ładunku elektrycznego pod wpływem kontaktu z określoną ilością światła. Im większa jest powierzchnia pojedynczego piksela tym większa jest czułość matrycy ponieważ na jeden piksel przypada wtedy większa ilość światła. Jednak oprogramowanie stosowane w poszczególnych aparatach posiada możliwość sztucznego wzmocnienia wytwarzanego ładunku elektrycznego. Stąd też możliwość regulacji czułości aparatu (przy czym czułości matrycy nie da się regulować ? jest ona stała).
JAKIE SĄ MINUSY DUŻEGO ZWIĘKSZANIA CZUŁOŚCI?
Sztuczne zwiększanie czułości aparatu powoduje, że powstają tak zwane szumy unikane przez wszystkich fotografów. Całe szczęście każda nowocześniejsza wersja oprogramowania zastosowana w nowszych modelach aparatów posiada coraz większe możliwości redukcji szumów. Mimo tego warto jest zaopatrzyć się w aparat, który posiada naturalnie większą czułość (większa powierzchnia matrycy lub mniejsza ilość pikseli na tej samej powierzchni).
Szumy powodowane przez zwiększanie czułości aparatu sprawiają, że w celu uzyskania wysokiej jakości fotografii należy stosować możliwie niską czułość zwiększając natężenie światła zewnętrznego lub czas ekspozycji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |