Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Foto News & Style
   
COUNTRY:
         
 

 
Akademia fotografii  

 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 
Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł?. - Robert Frank  

 
Adam Nawara Photography  
   
 
Gallery Adam Nawara  

 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
Cennik usług  
   
 
   
 
Standard licencja G  
   
 
   
Słownik fotograficzny  
   
Najważniejsze konkursy fotograficzne na świecie  
   
Portfolia fotograficzne  
   
Książki o fotografii  
   
100 najważniejszych zdjęć świata  
   
 
   
 
   
 

 

 
Foto News & Style Professional - Od autorów: Adam Nawara
     

 Dział fotografii - Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł?. - Robert Frank

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 

MIGAWKA

MIGAWKA - część aparatu fotograficznego służąca do odsłaniania na odpowiedni czas, a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego w celu jego prawidłowej ekspozycji, czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw. Migawkę zwalnia się spustem, wężykiem lub zdalnie - pilotem. Istnieje tez opcja samowyzwalacza, jako czasowe (z opóźnieniem) wyzwalanie migawki, którego dodatkowym atutem (podobnie jak w przypadku wężyka i pilota) fotografa na poruszenie.

CZAS EKSPOZYCJI

Zwany inaczej czasem naświetlenia lub czasem migawki. Ujmując w skrócie jest to czas, w którym obraz jest rzucany na materiał światłoczuły lub sensor aparatu czyli czas w którym wykonywane jest przez aparat zdjęcie. Regulacja czasem ekspozycji daje możliwość uzyskiwania różnych efektów takich jak różnorodność jasności zdjęcia czy też obrazowanie ruchu na fotografii (poprzez jego zamrożenie lub celowe rozmycie).

JAK REGULOWANY JEST CZAS EKSPOZYCJI

Jego długość jest przeważnie regulowana we współczesnych aparatach za pomocą migawki, którą można ustawić na prędkość kilkutysięcznych części sekundy do nawet kilku godzin oraz wszystkich innych wartości mieszczących się w tym zakresie.

W JAKI SPOSÓB REGULOWAĆ JASNOŚCIĄ ZDJĘCIA

Poprzez wydłużanie czasu naświetlenia zwiększa się jego ogólnie pojętą jasność. Dzieje się tak dlatego, że materiał światłoczuły bądź sensor ma wtedy możliwość zarejestrowania większej ilości światła. Odbywa się to kosztem stabilności ujęcia, im dłuższy czas tym mniej stabilne, a co za tym idzie ostre zdjęcie. Każde poruszenie rozmywa detale, a im krótszy czas tym bardziej zamrożony ruch i to zarówno tego co fotografujemy jak i samego fotografa.

Jednak po za ustalaniem czasu naświetlenia zgodnie z czynnikami które wpływają na ekspozycję, należy wziąć jeszcze inne czynniki takie jak:

-  czułość matrycy (ISO) lub czułość filmu (w aparatach analogowych)   im bardziej czuły tym większa jasność (krótsze czasy naświetlania),
-  właściwości obiektywu   każdy obiektyw charakteryzuje się tym, że jest  ciemniejszy  lub  jaśniejszy  czyli dopuszcza mniejszą lub większą ilość światła (minimalna wartość przysłony). Jest to związane z wielkością otworu przesłony   im większy otwór tym większa jest ilość światła.
- kolorystyka fotografowanej sceny oraz obiektu głównego (im większa jest rozpiętość barw i odcieni tym krótsze czasy naświetlania powinno się stosować).

W JAKI SPOSÓB UZYSKAĆ EFEKT ZAMROŻENIA LUB ROZMYCIA OBIEKTU

Aby zamrozić obiekt na zdjęciu (czyli sprawić żeby podczas wykonywanego ruchu był niezwykle wyraźny) należy ustawić możliwie krótki czas migawki. Trzeba przy tym jednak pamiętać o odpowiednim naświetleniu sceny bądź ustawieniu możliwie wysokiej czułości. Innym czynnikiem polepszającym ekspozycję jest przysłona, im mniejsza jej wartość tym jaśniejsze zdjęcie jesteśmy w stanie zrobić.

Jeśli z kolei chce się osiągnąć ciekawe efekty poprzez przedstawienie poruszającego się rozmytego obiektu należy zastosować odpowiednio długi (w zależności od tego jaki efekt chce się osiągnąć) czas naświetlenia, który przedstawi ruch obiektu w naświetlanym czasie.

PODZIAŁ (RODZAJE) MIGAWEK

Migawka aparatu centralna szczelinowa

MIGAWKA ELEKTRONICZNA

Jej działanie polega na tym, że w momencie pełnego naciśnięcia spustu migawki zostaje uruchomiony system elementów elektronicznych uaktywniających elementy światłoczułe matrycy na ustalony wcześniej czas. Istotną cechą charakterystyczną migawek elektronicznych jest opóźnienie ich działania w stosunku do naciśnięcia spustu pomiędzy 0,1 a 0,3s.

MIGAWKA MECHANICZNA (centralna lub szczelinowa)

Są dwa rodzaje migawek mechanicznych. Oba tworzą coś w rodzaju zasłony, która nie dopuszcza światła do elementów światłoczułych. W momencie naciśnięcia spustu migawki zasłona ta odsłania się dopuszczając określoną wcześniej ilość światła. Rodzaje migawek mechanicznych to:

MIGAWKA CENTRALNA

W niektórych modelach aparatów pełni również funkcję przesłony, zbudowana jest z wielu blaszek ułożonych w kręgu, rozsuwających się w momencie naciśnięcia spustu

MIGAWKA SZCZELINOWA

Składająca się z dwóch (lub więcej) blaszek lub kawałków tkaniny, które są ułożone względem siebie równolegle i w momencie wykonywania zdjęcia przesuwają się, pierwsza odsłania element światłoczuły, a druga go później zasłania.

MIGAWKA - żywotność

Migawki mogą być elektryczne (elektroniczne), lub mechaniczne.

W przypadku lustrzanek występują migawki mechaniczne, które podlegają działaniom sił fizycznych, a więc także zużywają się. Czas życia migawki określany jest przez producenta i podawany w liczbie cyklów jej pracy (liczbie zrobionych nią zdjęć). Np. w Canonie 50d - czas życia migawki określony jest przez producenta na 100 000 cykli.

Oznacza to ,że można nią zrobić 100 tys. zdjęć i migawka powinna tyle wytrzymać. W praktyce liczba ta oscyluje wokół tej wartości i może być mniejsza lub większa, a nawet dużo większa niż przewidywana.(np. dwa razy większa). Każdy aparat ma wbudowany licznik pracy migawki i liczbę te zawierają dane EXIF każdego zdjęcia zrobionego tym aparatem. Istnieją dwie metody odczytania tej liczby z licznika aparatu:

- poprzez odczyt bezpośredni z aparatu (specjalnym programem)
- poprzez odczyt bezpośrednio ze zdjęcia zrobionego aparatem

Migawka po zużyciu jest elementem wymienialnym przez wyspecjalizowane zakłady i jest to z reguły bardzo kosztowny zabieg. Zaleca się wstawianie nowej migawki, tak aby licznik czasu jej życia był wyzerowany i by aparat służył jak najdłużej.

Wiemy już więc, że najszybciej zużywającym się elementem aparatu jest MIGAWKA, której przebieg jest wymiernikiem wyeksploatowania aparatu. Ilość zdjęć zrobionych aparatem świadczy o jego zużyciu i pracy. Z każdego aparatu możemy odczytać przebieg migawki, a więc ilość zrobionych nim zdjęć. Każda Migawka ma określoną żywotność (tj. ilość max. cykli, czyli zrobionych zdjęć)

Przykładowe wartości max. ilości zdjęć dla migawki z danego typu aparatu (Canon):

Model Shutter Durability Rating
Canon EOS Digital Rebel XS / 1000D - 100,000
Canon EOS Digital Rebel T1i / 500D - 100,000
Canon EOS Digital Rebel XSi / 450D - 100,000
Canon EOS Digital Rebel XTi / 400D - 50,000
Canon EOS Digital Rebel XT / 350D - 50,000
Canon EOS 50D - 100,000
Canon EOS 40D - 100,000
Canon EOS 30D - 100,000
Canon EOS 20D - 50,000
Canon EOS 7D - 150,000
Canon EOS 5D Mark II - 150,000
Canon EOS 5D - 100,000
Canon EOS 1D Mark IV - 300,000
Canon EOS 1D Mark III - 300,000
Canon EOS 1D Mark II N - 200,000
Canon EOS 1DS Mark III - 300,000
Canon EOS 1DS Mark II - 200,000

SPOSOBY WYZWALANIA MIGAWKI

RĘCZNY - (standardowy) za pomocą przycisku spustowego na obudowie aparatu
WĘŻYK SPUSTOWY - jako przedłużenie przycisku migawki za pomoca kabla
PILOT (wyzwalacz radiowy)
SAMOWYZWALACZ (wbudowany, lub zewnętrzny) z 2 czasami - szybki i wolny

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
 

Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.