EKSPOZYCJA
EKSPOZYCJA - regulacja ekspozycji
EKSPOZYCJA
Ekspozycja – to ilość światła padającego na film (lub na sensor elektroniczny w przypadku aparatu cyfrowego) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia fotograficznego. Uzyskuje się ją poprzez ustalenie wartości przysłony, czasu naświetlania i czułości filmu, a także poprzez dodatkowe oświetlenia (lampy błyskowe, lampy o świetle ciągłym, odbłyśniki, ekrany, żaluzje, rozpraszacze światła itp.).
Ekspozycja (Ev) zależy liniowo od trzech czynników: czasu naświetlania (T), otwarcia przysłony (f) i czułości (ISO). Zmieniając jedną z tych wartości musimy skompensować zmianą pozostałych, aby zachować prawidłową ekspozycję.
KONTROLA EKSPOZYCJI:
Ekspozycja - czynniki wpływające
Ev = f + t + ISO + Lampa
Ev - wartość ekspozycji (Exposure value)
f - wartość przysłony (im mniejsza tym więcej światła)
t - czas naświetlania (Im dłuższy tym więcej światła)
ISO - czułość (Im większa tym więcej światła)
Lampa - dodatkowe źródło światła oprócz światła zastanego na planie
Trójkąt ekspozycji
STREFY BEZPIECZEŃSTWA W TRÓJKĄCIE EKSPOZYCJI:
WSKAŹNIK EKSPOZYCJI
Wskaźnik ekspozycji Canon
Wskaźnik ekspozycji
Wskaźnik ekspozycji
HISTOGRAM - umożliwia kontrolę poziomu światła podczas wykonywania i po wykonaniu zdjęcia
Histogram 1
HISTOGRAM - jest to graficzny sposób pokazania rozkładu tonów zdjęcia w funkcji jasności pikseli.
Histogram - rozkład światła
HISTOGRAM - bardziej szczegółowy rozkłąd tonacji światła:
Histogram
HISTOGRAM dla kolorów RGB:
Histogram kolorowy
Główny wpływ na naświetlenie mają trzy elementy: przysłona, czas naświetlania i ekwiwalent czułości matrycy/filmu. Operowanie tymi wielkościami stanowi o całej sztuce fotografii. Niektóre aparaty posiadają również funkcję kontroli ekspozycji przez dodawanie lub zmniejszanie tzw. działek (EV)−Exposure Value, czyli jednostek w których mierzona jest ekspozycja. Zwiększanie powoduje nam rozjaśnienie zdjęcia, a zmniejszanie zaciemnienie.
Przysłona (Przesłona)
Wartość przysłony nazywa się także czasami otworem czynnym obiektywu. Przysłona, często określana również jako Przesłona, jest to mechaniczna część aparatu, a właściwie obiektywu, składająca się z nachodzących na siebie, wyprofilowanych blaszek. Celem tego mechanizmu jest regulacja ilości światła przechodzącej przez obiektyw i padającej na element światłoczuły (matrycę - aparaty cyfrowe / film - analogowe). Jest to jeden z elementów decydujących o naświetleniu zdjęcia. Zwykle przysłona oznaczana jest jako f (wartość), na przykład f2,8 lub jako sama wartość. Im owa wartość jest wyższa, tym przysłona przepuszcza mniej światła do obiektywu. Przeważnie występujące wartości przysłony to np.:
1,4 - 1,8 - 2,8 - 3,5 - 4 - 5,6 - 8 - 11 - 16 - 22 - 32.
Im niższa jest dolna wartość przysłony tym obiektyw jest jaśniejszy. Oczywiście dobrze jest, gdy mamy szeroki wybór wartości przysłony. Przysłona poza regulacją stopnia naświetlenia zdjęcia wpływa także na tak zwaną Głębia ostrości.
MIGAWKA - Czas naświetlania (czas migawki)
Czas naświetlania jest to czas otwarcia migawki, w którym naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czasy otwarcia migawki liczone są w ułamkach sekundy (1/2000, 1/1000, 1/500, 1/250, 1/125, 1/60, 1/30, 1/15, 1/8, 1/4, 1/2) gdzie np. 1/2 oznacza pół sekundy, a 1/30 jedna trzydziestą część sekundy. Migawka może być także otwarta dłużej, wtedy liczy się ją w całkowitych sekundach (1", 2", 4",8"...). Jak można zauważyć, każda kolejna wartość jest dwukrotnie większa od poprzedniej.
Czas naświetlania obok przysłony jest jednym z najistotniejszych parametrów robionego zdjęcia. W warunkach słabego oświetlenia konieczne są dłuższe czasy naświetlania, a przy mocnym świetle krótsze.
Regulacja czasu otwarcia migawki pozwala osiągnąć bardzo zróżnicowane efekty - stosując krótkie czasy naświetlania można "zamrozić" obiekt np. sportowca w locie, czy spadającą kroplę wody.
CZAS EKSPOZYCJI - Czas naświetlania to czas od momentu otwarcia migawki do jej zamknięcia. Czas otwarcia migawki podawany jest w ułamkach sekundy.
Czułość ISO
Czułość ISO to parametr określający, w jakim stopniu element światłoczuły jest wrażliwy na światło. Inaczej mówiąc określa ilość światła potrzebną do prawidłowego naświetlenia filmu/matrycy. Obecnie czułości określa się w skali ISO. Na przykład w kompaktowych aparatach cyfrowych pojawiają się najczęściej czułości ISO 100, 200, 400, 800,1600, 3200 Czułości te są odpowiednikami czułości filmu z aparatu analogowego.
W przypadku lustrzanek jest nieco inaczej. Próg wartości ISO powodujący ziarnistość jest znacznie wyższy niż w przypadku kompaktów. Użycie wysokiego ISO pozwala na zrobienie zdjęcia z dużą przysłoną przy słabych warunkach oświetleniowych, co daje możliwość osiągnięcia dużej głębi ostrości. Podobnie jest jeżeli chcemy w słabym świetle uchwycić szybki obiekt przez zastosowanie krótkiego czasu naświetlania, wtedy również możemy wykorzystać wyższe ISO. Wyższe ISO jedmnak to zawsze pogorszone parametry zdjęcia (szumy, kolorystyka, wyrazistość).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |