WADY OBIEKTYWÓW
Każdy obiektyw niezależnie od ceny ma mniejsze bądź większe wady, podstawowe to:
Frontfokus i backfokus (współpraca z body, nietrafianie punktu ostrości w cel)
Aberacja chromatyczna i sferyczna, (defekt koloru i geometrii)
Dystorsja poduszkowata i beczkowata, (defekt geometrii)
Winietowanie (zaciemnienie w rogach kadru - defekt równego naświetlenia płaszczyzny)
ABERACJA CHROMATYCZNA (barwna)
Soczewki obiektywu mają spory kłopot z ogniskować każdą długość fali w tym samym miejscu. Barwa fioletowa (fala krótka) ogniskowana jest w mniejszej odległości od soczewki niż barwa czerwona (fala dłuższa). Jak to widać na zdjęciach? Otóż w miejscach, gdzie mamy do czynienia z gwałtowną zmianą jasności (np. gałęzie drzewa na tle jasnego nieba) powstaje przeważnie fioletowa obwódka.
ABERACJA SFERYCZNA
Ta wada polega na innym ogniskowaniu promieni w środku soczewki a innym na jej brzegach. Objawia się nieostrościami na zdjęciu. Często obiektyw gorzej "rysuje" na brzegach kadru niż na środku. Dotyczy to szczególnie tańszych egzemplarzy. Można walczyć częściowo z tą wadą przymykając przesłonę obiektywu. tzw, niechciany bokeh na modelu.
DYSTORSJA
Wada ta polega na zniekształceniu proporcji i kształtów obrazu. Na tą bolączkę cierpią szczególnie obiektywy zmiennoogniskowe (tzw. ZOOM). Im większy zakres zmiany ogniskowej tym przeważnie bardziej objawiają się zniekształcenia.
DYSTORSJA BECZKOWATA
Zniekształcenie to pokazuje poniższy rysunek. Objawia sie ono zaokrągleniem "na zewnątrz" krawędzi obrazu. Na tę dolegliwość cierpią obiektywy o krótkich ogniskowych (szerokokątne). Szczególnie widoczne jest na zdjęciach zawierających dużo poziomych i pionowych linii.
DYSTORSJA PODUSZKOWATA
Jest jakby odwrotnością dystorsji beczkowatej. Zniekształcenie to pokazuje poniższy rysunek. Objawia sie ono zaokrągleniem "do wewnątrz" krawędzi obrazu. Na tę dolegliwość cierpią obiektywy o długich ogniskowych (teleobiektywy). Podobnie jak wyżej widoczne jest to na zdjęciach zawierających dużo poziomych i pionowych linii.
WINIETOWANIE
Wada ta polega na nierównomiernym naświetleniu powierzchni obrazu. Zazwyczaj rogi są ciemniejsze niż centrum kadru (rysunek poniżej).
Przyczym może być kilka:
konstrukcja obiektywu (przeważnie obiektywy zoom mają problem z tą wadą),
użycie filtra o zbyt szerokiej oprawie (dotyczy zazwyczaj obiektywów szerokokątnych),
zły dobór osłony przeciwsłonecznej (za mały kąt lub za długa osłona).
Aby zminimalizować bądź pozbyć się winietowania zazwyczaj wystarczy przymknąć przesłonę o 1...2 działki, zastosować filtr w oprawie "slim" albo zakupić nową lepszą osłonę przeciwsłoneczną i po kłopocie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |