KADR PLAN PERSPEKTYWA
Kadrowanie - w fotografii i filmie to wycięcie z pierwotnie zarejestrowanego lub tylko obserwowanego obrazu określonego jego fragmentu w celu uzyskania optymalnego dla widza kadru.
Kadrowanie decyduje o tym, w jaki sposób rejestrowany obiekt wkomponowany jest w całość kadru i, co za tym idzie, w jaki sposób ten obiekt będzie oddziaływał na widza
KADR (PLAN)- jest to wybrany i zarejestrowany fragment planu ogólnego stanowiący pojedyńcze zdjęcie. Inaczej to powierzchnia naświetlenia na kliszy. Pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.
Świadome kadrowanie przeprowadza się na dwa sposoby:
w trakcie rejestrowania obrazu - poprzez zmianę ustawienia aparatu lub kamery względem rejestrowanego obiektu oraz dobór odpowiedniej ogniskowej obiektywu;
po zarejestrowaniu obrazu - poprzez wycięcie wybranego fragmentu kadru; w przypadku zapisu cyfrowego za pomocą odpowiednich programów;
Oprócz tego, w przypadku filmów urządzenia do ich wyświetlania dokonują często automatycznego procesu kadrowania, aby dostosować proporcje kadru do ekranu. Szczególnie często ma to miejsce przy wyświetlaniu filmów kinowych w telewizji i na ekranach komputerów.
Podczas wykonywania fotografii mamy do wyboru dwa ustawienia aparatu: standartowo do kadru poziomego i do kadru pionowego (np. dopasowanie do stojącego modela, plan pełny)
Istnieje kadr kwadratowy, który możemy uzyskać programowo podczas obróbki obrazu. W zależności od tego jaki kadr złapiemy względem fotografowanej osoby - obiektu, rozróżniamy plany:
PLAN DALEKI (TOTALNY) - ogólny obraz miejsca bez postaci lub z małą postacią;
PLAN OGÓLNY - to pełny obraz miejsca akcji , ukazujący wkomponowaną w niego postać
PLAN PEŁNY - mieści całą postać
PLAN AMERYKAŃSKI - postać od kolan do czubka głowy
PLAN ŚREDNI - od pasa w górę
PLAN PÓŁBLISKI - półzbliżenie - popiersie (większe od tła)
PLAN BLISKI - zbliżenie - ukazujący twarz (emocje)
DETAL - szczególną formą zbliżenia (elementarny) max skupia uwagę widza
MAKRO - wycinek rzeczywistości niedostrzegany gołym okiem
Punkt widzenia - PESPREKTYWA - Tak więc punkt widzenia jest to miejsce z którego wykonujemy zdjęcie, poprzez zmiane punktu widzenia możemy stosować perspektywy: żabia, psia, ludzka i z lotu ptaka. Punkt widzenia jest głównym elementem wpływającym na kompozycje planu. Nie bez podstawne jest powiedzenie: "Punkt widzenia, zależy od punktu patrzenia" .
PROFILE - występujące w fotografii związane są z kierunkowością "patrzenia" na modelkę, obiekt i wyróżniamy profile boczne: lewy i prawy, przedni i tylni i wszelkie możliwe połączenia tychże np. przednio-lewy, czy tylno-prawy
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |