Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Foto News & Style
   
COUNTRY:
         
 

 
Akademia fotografii  

 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 
Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł?. - Robert Frank  

 
Adam Nawara Photography  
   
 
Gallery Adam Nawara  

 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
Cennik usług  
   
 
   
 
Standard licencja G  
   
 
   
Słownik fotograficzny  
   
Najważniejsze konkursy fotograficzne na świecie  
   
Portfolia fotograficzne  
   
Książki o fotografii  
   
100 najważniejszych zdjęć świata  
   
 
   
 
   
 

 

 
Foto News & Style Professional - Od autorów: Adam Nawara
     

 Dział fotografii - Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł?. - Robert Frank

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 

STATYWY

Statyw należy do jednych z najważniejszych elementów sprzętu każdego fotografa. Statyw przydaje się zarówno do zdjęć studyjnych jak i plenerowych. Otwiera przed fotografem pewne możliwości, które wcześniej były niemożliwe. Dzięki zastosowaniu statywu maksymalny czas naświetlania jest ograniczony tylko możliwościami posiadanego aparatu.W fotografice statywy stosuje się najczęściej do zdjęć nocnych i w zaciemnionych miejscach (wymagających długiego czasu naświetlania).

Mając statyw można pobawić się w panoramy oraz w ciekawe efekty rozmycia świateł lub innych poruszających się przedmiotów. Statyw pozwala robić zdjęcia o dłuższych czasach naświetlania, dzięki temu możemy zarówno pobawić się w artystów w plenerze fotografując poruszające się np. samochody jak i ułatwić sobie życie w studio, gdyż dłuższe czasy naświetlania pozwalają robić dobre zdjęcia przy gorszym świetle.

Kolejną zaletą statywu jest możliwość powtórzenia kadru zdjęcia. Raz ustawiony kadr można naświetlać wielokrotnie z różnymi parametrami, takie zdjęcia można wykorzystać do późniejszego połączenia w technice HDR.

Najważniejsza cechą tego urządzenia jest: STABILIZACJA, która  zapewnia utrzymanie stałej pozycji urządzenia i wyeliminowanie drgań podczas jego pracy.

Statywy zakończone są głowicą ruchomą umożliwiającą operowanie mocowanym przyrządem i jego stabilizację, ułożenie w różnych kierunkach.

STATYW

Statyw - stały stabilizator służący do mocowania aparatu fotograficznego, bądź kamery filmowej lub telewizyjnej.
Inaczej to podstawa zapewniająca stabilizację mocowanego na niej przedmiotu lub urządzenia (np. aparatu fotograficznego, kamery, strzelby, urządzenia pomiarowego (geodezja))

RODZAJE - PODZIAŁ

Najczęściej w sztuce fotografii i filmu stosujemy statywy tójnożne tzw. TRIPODY, lub MONOPODY (statyw z jedną nogą).

TRIPOD to trójnóg z symetrycznie rozkładanymi w trzy strony nogami, których obrys po rozłożeniu tworzy trójkąt równoboczny. Tripod stabilizuje urządzenie w każdej płaszczyźnie zapewniając najlepszą stabilność.

MONOPOD stabilizuje tylko w płaszczyźnie pionowej, wymaga przytrzymania-podparcia w płaszczyźnie poziomej. Takie rozwiązanie wprawdzie nie zapewnia całkowitej stabilności podczas wykonywania zdjęcia, ponieważ wymaga stałego podpierania ręką, ale do licznych zastosowań amatorskich jest zupełnie wystarczające. Monopod ma przewagę nad statywami trójnożnymi w postaci mniej skomplikowanej konstrukcji, mniejszego ciężaru (co ma znaczenie wobec ewentualnej potrzeby przenoszenia sprzętu pieszo na długich trasach) i niższej ceny. Nie zapewnia jednak tak stabilnego obrazu jak tripod.

MONOPOD Z TRIPODOWĄ PODSTAWKĄ - Obecnie występują już monopody z tripodowymi małymi nóżkami (jest to forma połączenia obu typu statywów).

STATYW TELEWIZYJNY - Profesjonalne statywy, używane przy produkcji profesjonalnych filmów i programów telewizyjnych oraz do wykonywania profesjonalnych zdjęć, to tripody, które są zazwyczaj ze względu na większy niż dla potrzeb amatorskich ciężar mocowanego do statywu sprzętu: większe, cięższe, często wykonane o szerszym zakresie regulacji wysokości. Głowice takich statywów zazwyczaj wyposażone są w pokrętła z przekładniami, bądź tzw. głowice olejowe umożliwiające płynne (bezwstrząsowe) obracanie kamery.

MINI-STATYWY - Istnieją także statywy mocowane do przedmiotów (giętkie nogi-uchwyty), a także miniaturowe (o długości do kilkunastu centymetrów), tzw. mini- statywy przeznaczone do ustawiania na stole.

AUTOPOLE - Innym rodzajem statywu, używanym głównie w warunkach studyjnych, jest tzw. autopole, czyli statyw składający się z rozporowej rurki teleskopowej (mocowanej między sufitem a podłogą lub pomiędzy równoległymi ścianami) i odpowiedniego uchwytu mocowanego na dowolnej wysokości do zamocowania sprzętu fotograficznego. Uniwersalnego zastosowania, choć używany głównie do mocowania oświetlenia. Skonstruowany w 1947 przez amerykańską fotograf Berenice Abbott.
Stosuje sie też w razie potrzeb i częściej w filmowaniu statywy typu: naramiennego, flycam, steadcam

PRZEZNACZENIE

Inne zastosowania: telewizja, fotografika, technice operatorskiej, w technice pomiarowej (m.in. w geodezji),w technice wojskowej jako podstawa broni.

STATYW OD GÓRY - GŁOWICA

Statyw fotograficzny zakończony jest w swej górnej części GŁOWICĄ, która pozwala na zmiany położenia zamocowanego na niej aparatu lub kamery w dowolnej pozycji (pionowej, poziomej (2D) lub pod dowolnym kątem w 3 płaszczyznach (3D). W przypadku użycia statywu do mocowania kamery filmowej statyw umożliwia płynny obrót kamery w dowolnej płaszczyźnie w celu uzyskania zmieniającego się w czasie ujęcia kierunku filmowania, w fotografice najczęściej np. w celu uzyskania ujęcia panoramicznego. Do ujęć specjalnych stosuje się głowice profesjonalnie rozbudowane np. do zdjęć 360 stopni. Głowica ma pokrętła umożliwiającymi ustabilizowanie jej w dowolnej pozycji. Często znajduje się w niej przegub kulisty, umożliwiający obrót w dowolnej płaszczyźnie.

STATYW OD SPODU - NOGI

Używane w amatorskiej technice fotograficznej i filmowej statywy zbudowane są zazwyczaj z lekkich, teleskopowo rozsuwanych aluminiowych rurek (umożliwiających rozłożenie statywu na dowolnej w zakresie zależnym od wielkości i konstrukcji statywu wysokości). Położenie każdej nogi statywu może być regulowane niezależnie, co umożliwia jego pionowe ustawienie w nierównym (np. górzystym) terenie. Dodatkowo często nogi składają się teleskopowo, co ułatwia jego ustawienie oraz transport. Końcówki nóg statywu zazwyczaj mają założone gumowe przeciwpoślizgowe kapturki. Mozna też spotkać nogi zakończone kołem jezdnym do płynnego poruszania statywu na powierzchniach płaskich, lub innego typu mocowania np. szynowe.

MOCOWANIE URZĄDZENIA NA STATYWIE

Kamera lub aparat mocowane są do statywu najczęściej na specjalnej stopce (dedykowanej do danego statywu) i przykręcane do niej za pomocą śruby 1/4"-20 (1/4 cala, 20 rowków na cal). Stopka taka zapewnia szybkie mocowanie stąd jej popularna nazwa: szybkozłączka.

DODATKOWE DOPOSAŻENIE STATYWU

Zazwyczaj wyposażone są też w małą poziomicę umożliwiającą prawidłowe ustawienie statywu. Dodatkowo statyw może być wyposażony w dodatkowe mocowania i kable umożliwiające zamocowanie np.monitora wizyjnego, lub dodatkowego osprzętu np. oświetleniowego.

PARAMETRY STATYWU:

- rodzaj statywu (trójnóg, monopod,naramienny,jeżdżący itp)
- Max wysokość statywu
- Liczba łączeń nóg (słabe ogniwa)
- Poziomica (ułatwi wyrównanie poziomu)
- Max. ciężar (jaki potrafi udźwignąć np. aparat + lampa + osprzęt)
- Solidnośc wykończenia ( z jakich materiałów, jaka stabilizacja > jego waga)
- Pakowność (ile zajmuje przestrzeni)
- Rodzaj głowicy (stała, wymienna, kulowa, 2D, 3D z szybkozłączką i poziomica osobna,

Najprostsze statywy amatorskie umożliwiają ustawienie aparatu na wysokości regulowanej od ok. 0,3 do jednego metra nad podłożem, większe do 140 cm i wyżej (zazwyczaj jednak do wysokości nie przekraczającej lub niewiele przekraczającej poziom oczu przeciętnego człowieka). Ważą (w zależności od rozmiarów i konstrukcji) od pół kilograma do (największe) czterech kilogramów, a maksymalne ich dopuszczalne obciążenie wynosi od jednego do pięciu kilogramów. W profesjonalnych zastosowaniach ich waga i wielkość są znacznie większe [np. waga statywu 10 kg, udźwig 25 kg.]

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
 

Akademia fotografi

Fotografowanie jest Naszą pasja, którą staramy się dzielić i rozpowszechniać. Dlatego z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z fotografowaniem jak i dla profesjonalistów stworzyliśmy wszechstronny poradnik, dzięki któremu poznają Państwo tajniki fotografii cyfrowej jak i tradycyjnej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.