Zdjęcia w technice czarno-białej
Obecnie większość koncernów światowych zajmuje się propagowaniem fotografii cyfrowej, która odznacza się co raz wyższymi parametrami, jednocześnie ograniczając umiejętności fotografującego, poprzez wprowadzanie różnego rodzaju automatycznych rozwiązań. Wiele aktów współczesnej fotografii powraca do korzeni i są one wykonywane za pomocą aparatów z kliszą, brzmi to starodawnie, ale jakże fascynująco. W jaki sposób wykonać czarno-białe zdjęcie aparatem cyfrowym ?
''Współczesne aparaty cyfrowe rejestrują obraz tylko i wyłącznie w kolorze. By stworzyć fotografią monochromatyczną, potrzebna jest odpowiednia konwersja kolorów w stosunku do szarości. I właśnie w tym jest największy problem. Ustawiając konwersje na formę automatyczną, nie będziemy mieli możliwości wpływu na ostateczny efekt zdjęcia. Bardzo podobne zjawisko ma miejsce podczas ustawień w trybach półautomatycznych. W dawnych czasach wyglądało to trochę inaczej, mistrz fotografii sam wybierał błony światłoczułe i papiery fotograficzne, dzięki temu mógł uzyskać każdy zamierzony efekt zdjęcia, niestety te techniki zostały wyparte przez współczesność chyba bezpowrotnie.
Jeżeli zamierzamy fotografować w formacie RAW, już na etapie obróbki zdjęcia w tym formacie, jesteśmy w stanie wymusić taką selektywną konwersję. Nowe wersje Photoshopa, Lightrooma i podobnych programów również wyposażone są w narzędzia do tego typu pracy. Skoro technologia daje nam możliwości eksperymentowania, to dlaczego mamy się ograniczać, róbmy to do woli. Sposobów kreatywnego wykonania takiej konwersji jest wiele. Edytując zdjęcie w programie komputerowym, możemy zdziałać dosłownie cuda. Zmień pełną kolorystykę, dodaj piegi na twarzy, usuń niedoskonałości, które ci przeszkadzają na zdjęciu. Różnego rodzaju efekty wypełnienia, ramek a także dodatków które można umieścić na zdjęciu, zapewni ci doskonałą zabawę i nieoczekiwane efekty.
Fotografia w krainie szarości nie jest taka prosta. Większość mogła by uważać zupełnie inaczej. Nie łatwo ukazać duszę przedmiotu czy też osoby, która nie emanuje żadnymi kolorami. Zdjęcie wykonane w szarości, często zniekształca rzeczywisty obraz fotografowanego przedmiotu. Idealnie nadają się przedmioty o wyrazistych kolorach np. czerwone usta, czy też soczysty owoc. Ogólna wizualizacja efektu wykonania zdjęcia jest bardzo trudna, należy z dużą ostrożnością dobierać efekty oraz przedmioty które zamierzamy fotografować. Jeżeli odbywać się to będzie w plenerze, miejsca nie mogą być za bardzo naświetlenie, ponieważ całkowicie popsuje nam to kompozycję zdjęcia. Odpowiednie filtry do obiektywów na pewno będą bardzo pomocne.
Skoro nasze drukarki drukują kolory, a monitory wyświetlają poprawnie nasycone fotografie, nie ma nic prostszego niż używanie ich'' w fotografii czarno-białej – nic bardziej mylnego. Fotografia co prawda upraszcza obraz, pozbawiając go ogromnej ilości barw, jednocześnie stawia ogromne wymagania pod względem płynnych przejść tonalnych od bieli, przez odcienie szarości, do intensywnej czerni. Tu pojawia się bardzo trudne zadanie dla większości nowoczesnych monitorów, by wyświetlać mniej więcej poprawny, kolorowy i dynamiczny obraz. A gdy chcemy zatrzymać się dłużej nad jedną fotografią i uzyskać w niej płynności gradientów, idealną biel i głęboką czerń, niestety trudnością staje się nie tylko poprawne i płynne wyświetlanie przejść tonalnych, lecz nawet samo pozbawienie obrazu dominanty zielonkawej czy fioletowej.
Większość z nas, czyli fanów fotografii uwielbia drukować zdjęcia i pokazywać innym swoją ciężką pracę. Ważnym elementem wydruku jest możliwość konwersacji do czerni i bieli z poziomu drukarki. W sterowniku drukarek i ploterów firmy Canon znajduje się funkcja konwersji do czerni i bieli. Istnieje możliwość doboru wcześniej zdefiniowanych ustawień. Zostały umieszczone gotowe wzorce, ale można również ingerować w ustawienia na poziomie np. zmiany jasności
Omawiany typ fotografii czarno-białej znany jest od początków jej istnienia. Gdy nadeszła nowa era cyfrowa, na szczęście znajduje się kilka osób które próbują zachować tradycję oraz piękno fotografii szarości.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |