Styl minimalistyczny w architekturze i projektowaniu wnętrz
Minimalizm w architekturze i projektowaniu wnętrz cieszy się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością. Nic w tym zresztą dziwnego. Doskonale wpisuje się on w proekologiczne trendy, łącząc nowoczesność z tym, co proste i naturalne, a na dodatek świetnie sprawdza się we wnętrzach każdej wielkości, zarówno ciasnych kawalerkach, jak i przestronnych salonach.
Minimalizm w architekturze – trochę historii
Źródło minimalizmu w architekturze, designie i sztuce stanowi przede wszystkim dwudziestowieczny modernizm i neoplastycyzm. Oficjalnie styl został po raz pierwszy nazwany swoim mianem w 1965 roku przez Richarda Wollheima w jego artykule „Minimal Art”. Szczyt popularności nurtu przypadł na lata 70. i 80. ubiegłego wieku, dziś jednak zdaje się on przeżywać prawdziwy renesans.
Choć wciąż trudno doszukać się jednoznacznej definicji tego kierunku artystycznego, to z pewnością intuicyjnie możemy wymienić jego najważniejsze cechy. Przede wszystkim charakteryzuje się on dążeniem do osiągnięcia harmonii, przejrzystością i oszczędnością formy. Twórczość minimalistyczna to sztuka tworzenia wprost, bez wykorzystywania ukrytego kontekstu, której sens najlepiej oddaje proste i często powtarzane hasło: „mniej znaczy więcej”.
Dawniej minimalizm w architekturze promowali tacy twórcy jak choćby Mies van der Rohe, Max Bill, Luis Barragán. Współcześnie wśród jego przedstawicieli wymienić można natomiast Tadaa Ando, Hansa Hollein, Mario Botta, Akirę Sakamoto, Johna Pawsona i Zaha Hadida. Za polskiego minimalistę uznaje się Stefana Kuryłowicza.
Minimalizm – architektura prostoty
Minimalistyczne budynki to proste bryły pozbawione zbędnych ozdobników i świetnie wpisujące się we współczesne trendy. Do ich wykończenia stosuje się przede wszystkim surowe materiały takie jak szkło, kamień, metal czy cegła, poddawane jedynie niezbędnej obróbce. Szklane czy drewniane elewacje sprawiają, że nowoczesne, minimalistyczne domy prezentują się naprawdę wyjątkowo i paradoksalnie, mimo oszczędnej i nienarzucającej się formy, bardzo przykuwają naszą uwagę.
Kolejny ważny aspekt minimalizmu w projektowaniu to symetria. W architekturze współczesnej nabrała ona nowego znaczenia. Zamiast łagodnych łuków, ozdobnych gzymsów czy kolumn, dominują tu proste linie i geometryczne kształty, a ewentualne zaburzenie symetrii zdaje się zawsze zabiegiem celowym i przemyślanym.
Minimalistyczna architektura współczesna
Uniwersalny styl minimalistyczny we wnętrzu
Ze względu na swoją harmonijność i oszczędność wyrazu styl minimalistyczny doskonale sprawdzi się zarówno w bardzo dużych, jak i naprawdę małych mieszkaniach. W tych pierwszych przy odrobinie wysiłku możemy osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Przestronny i jasny, a jednocześnie przyjazny salon w urządzony w duchu minimalizmu zrobi wrażenie na odwiedzających nasz dom gościach, ale także zachęci domowników do wspólnego wypoczynku i relaksu. Z kolei mały pokój dzięki zastosowaniu jasnych barw i oszczędnych, przemyślanych dodatków wyda się zdecydowanie większy niż w rzeczywistości.
Postaw na ład i porządek
Minimalizm w projektowaniu wnętrz to przede wszystkim, jak już wspominaliśmy, porządek i przejrzystość, więc każdy element aranżacji musi mieć swoje miejsce i znaczenie. Celem jest stworzenie otwartej, jasnej przestrzeni. Podział poszczególnych wnętrz na strefy funkcjonalne powinien mieć raczej charakter wyłącznie symboliczny. Efekt ten można podkreślić na przykład poprzez wykorzystanie szklanych, ażurowych lub mobilnych ścianek działowych.
Co więcej, wszystkie zbędne elementy warto schować, wykorzystując sprytne rozwiązania, takie jak szafy wnękowe z lustrzanymi frontami, dopasowane stylistycznie do całości kosze i pudełka czy wielofunkcyjne pufy.
Wpuść światło do wnętrza
Zamiast wybierać intensywne barwy i kontrasty, warto postawić na odbijające światło, ponadczasowe beże, nowoczesne szarości oraz biel i czerń, które możemy uzupełnić pojedynczymi, spójnymi akcentami kolorystycznymi. Dużo lepiej od pomysłowej gry kolorów sprawdzi się tu umiejętne operowanie światłem. Sprawi ono, że nasz projekt nabierze lekkości
Minimalistyczna kuchnia czy łazienka musi być przede wszystkim jasna. Powinniśmy więc zadbać o to, aby promienie słoneczne mogły swobodnie wpadać do wnętrza, rozjaśniając je swoim blaskiem. Zamiast mocno zaciemniających rolet wybierzmy te transparentne. Postarajmy się także odpowiednio wykorzystać lampy, również te punktowe. Warto pamiętać, że dzięki ich zastosowaniu możemy sprytnie wymodelować pokój czy korytarz, sprawiając, że wyda się on zdecydowanie bardziej przestronny. To stosunkowo tani i łatwy sposób, aby nawet wąskie i ponure pomieszczenie zyskało nowy, przyjaźniejszy charakter.
Minimalistyczna kuchnia
Czy minimalistyczne wnętrze może być przytulne?
Wykorzystanie „nieobrobionych”, materiałów takich jak cegła, kamień czy beton może niekiedy, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych, wydawać się dość ryzykowne. Jednak projekty profesjonalnych architektów wnętrz udowadniają, że zastosowane z wyczuciem pozwalają stworzyć naprawdę spektakularny efekt. Surowość wnętrz warto nieco przełamać, choćby wykorzystując w aranżacji naturalne drewno czy miękkie tkaniny. Zimną biel i czerń złagodzą natomiast delikatne beże, błękity oraz pojedyncze cieplejsze akcenty kolorystyczne.
Styl minimalistyczny nie musi być nudny
Style w architekturze wnętrz – sztuka łączenia konwencji
Współcześnie możemy pozwolić sobie w projektowaniu wnętrz na nieco więcej szaleństwa. Nikogo nie zaskakuje już szczególnie łączenie konwencji i zabawa stylem vintage. W naszych wnętrzach minimalistyczna kolorystyka doskonale zgrywa się z zyskującym wciąż na popularności stylem eko czy klimatem skandynawskim.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |