Duże przeszklenia w domu
Duże przeszklenia w projekcie domu – czy warto się na nie zdecydować?
Kreatywnie zaprojektowane wieżowce ze szkła i stali potrafią zrobić wrażenie nawet na najbardziej wymagających maniakach architektury, a mieszkanie na szczycie „szklanego domu” wielu osobom jawi się jako synonim luksusu. Jednak duże przeszklenia mogą efektownie prezentować się również w niewielkim domu jednorodzinnym, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w bardzo malowniczej okolicy lub mamy duży, zadbany ogród. Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na tego typu rozwiązanie?
Duże przeszklenia a optyczne powiększenie wnętrza
Niekwestionowanym atutem dużych okien i przeszkleń jest wizualne powiększenie przestrzeni. Przezroczysta ściana czy chociażby duże, dwuskrzydłowe balkonowe okno sprawia, że nawet niewielki pokój wydaje się znacznie bardziej obszerny. Do wnętrza wpada więcej naturalnego światła, które dodatkowo podbija wrażenie przestronności. Jednak z drugiej strony, przeszklenie znacznej części ściany zewnętrznej może nieco skomplikować aranżację pomieszczenia – nie zastawimy przecież szyby dużą szafą czy regałem na książki. Na szczęście pokój zazwyczaj składa się z czterech ścian, więc większe meble możemy ustawić w taki sposób, by nie zasłaniały okien. W pobliżu przeszklonej ściany możemy natomiast wygospodarować miejsce na kanapę lub fotele, z których będziemy wygodnie podziwiać widoki.
Przeszklenia doskonale sprawdzą się także jako ścianki działowe, np. pomiędzy salonem i kuchnią czy sypialnią. Takie rozwiązania szczególnie polecane są w mniejszych mieszkaniach, jeżeli zależy nam na oddzieleniu poszczególnych pomieszczeń, ale bez klaustrofobicznego, przytłaczającego efektu. Dzięki temu możemy mieć kuchnię otwartą (lub częściowo otwartą) na salon, wyposażoną w duże przezroczyste drzwi przesuwne, które możemy zamknąć podczas gotowania, gdy nie chcemy, by kuchenne zapachy przedostawały się do pozostałych części domu czy mieszkania.
Izolacja termiczna w domu z dużymi przeszkleniami
Zagadnieniem, które nierozłącznie wiąże się z tematem dużych przeszkleń w projekcie domu, jest kwestia izolacji cieplnej. Przeszklona ściana lub duże okna mogą generować spore straty ciepła, a co za tym idzie – negatywnie wpływać na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie.
Można jednak temu zapobiec, stosując rozwiązania, które zwiększą poziom termoizolacji w pokoju z dużymi oknami. Kluczowe znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła (U) zarówno szyby (Ug), jak i ramy okiennej (Uf) oraz całości (Uw). Najskuteczniejszą ochronę zapewnią nam okna trzyszybowe, w których przestrzeń pomiędzy taflami jest wypełniona argonem. Ramy okienne mogą być wykonane zarówno z PVC, jak i z drewna – poziom izolacji w obu przypadkach jest podobny. Jeżeli jednak wybieramy drewno, warto sprawdzić, jaki gatunek ma najniższy współczynnik U – warto postawić na drzewa iglaste.
Duże znaczenie dla izolacji termicznej ma również usytuowanie domu względem stron świata i rozmieszczenie dużych przeszkleń. Najbardziej korzystną opcją są duże okna od strony południowej – idealnie byłoby, gdyby nie był to front domu, sąsiadujący bezpośrednio z ulicą, lecz raczej ściana tylna. Wówczas możemy zaprojektować efektowne, transparentne przejście z salonu, przez taras, do ogrodu. Przeszklenia usytuowane na ścianie południowej zapewnią nam maksymalną absorpcję promieni słonecznych i zminimalizują straty ciepła.
Niekwestionowanym atutem dużych okien i przeszkleń jest wizualne powiększenie przestrzeni.
Odpowiednio dobrane parametry izolacyjne pozwolą nam uniknąć nie tylko nadmiernego wychładzania pomieszczeń, ale również przegrzewania. W chłodniejsze dni słoneczne światło wpadające przez szybę jest przyjemne i sprawia, że już od samego blasku robi nam się cieplej. Ale latem, kiedy nastaną upały, duże okna mogą okazać się szklaną pułapką. Dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się nad właściwościami szyb, pamiętając o tym, że wysokiej klasy przeszklenia wpłyną także na koszty budowy.
Poczucie prywatności i komfortu
Budując dom pod lasem lub na bardzo dużej działce, w znacznej odległości od drogi i sąsiadów, możemy pozwolić sobie na wielkoformatowe przeszklenia i wciąż czuć się komfortowo, nawet kiedy ich nie zasłaniamy. Jeżeli jednak działka budowlana nie ma kilku hektarów, a w dodatku znajduje się w dość gęsto zabudowanej okolicy, warto od razu przemyśleć kwestię zasłaniania okien i ich rozmieszczenia. Jak już wspomnieliśmy, duże szyby lepiej umieścić na tylnej ścianie domu, od strony ogrodu – chyba że lubimy, gdy przypadkowi przechodnie mogą podziwiać wnętrze naszego domu niczym sklepową witrynę.
Zasłanianie okien i przeszkleń odgrywa również dość istotną rolę przy zapewnianiu odpowiedniej temperatury w domu (zarówno zimą, jak i latem) i regulowaniu dostępu światła słonecznego. Mogą to być zwykłe żaluzje czy rolety lub efektowne wiszące zasłony dopasowane do wystroju wnętrza. Oprócz tego można zainwestować w rolety zewnętrzne, które skuteczniej chronią wnętrze zwłaszcza przed zimnem i hałasem. Natomiast osoby, którym zależy na zachowaniu minimalistycznego stylu, bez zasłonek i firanek, mogą zaopatrzyć się w folię działającą na zasadzie lustra weneckiego. Po naklejeniu jej na szybę okienną wciąż możemy cieszyć się widokiem zza okna, a równocześnie mieć poczucie prywatności. Co więcej, tego typu folia zapewnia również większą ochronę przed promieniami UV i przegrzewaniem się pomieszczeń oraz stanowi dodatkowe wzmocnienie i zabezpieczenie szyby.
Wpływ dużych przeszkleń na poziom izolacji akustycznej
Duże przeszklenia mogą niekorzystnie wpływać na poziom izolacji akustycznej domu. Jeżeli zatem nie chcemy, by hałasy z zewnątrz były zbyt męczące, warto zwrócić uwagę na właściwości okien również pod kątem współczynnika Rw, czyli właśnie dźwiękoszczelności, wyrażanej w decybelach (dB). W przypadku bardzo dobrej jakości szyb zespolonych możemy liczyć na izolację na poziomie nawet ok. 35-45 dB, co całkiem skutecznie zabezpieczy nas przed uciążliwością ulicznego gwaru.
Duże przeszklenia mogą niekorzystnie wpływać na poziom izolacji akustycznej domu.
Odporność na włamania
Drzwi tarasowe czy balkonowe, zwłaszcza usytuowane na parterze, mogą niekiedy stanowić gratkę dla potencjalnych włamywaczy. W związku z tym wielbiciele dużych przeszkleń powinni również zatroszczyć się o optymalne systemy zabezpieczeń. Może to być po prostu sprawny mechanizm ryglowania drzwi i okien, który uniemożliwi ich wyważenie. Dodatkową ochronę mogą stanowić wspomniane już rolety zewnętrzne, które są dostępne również w wersjach antywłamaniowych. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie pasuje do estetyki budynku, zawsze możemy zamontować w domu alarm i umieścić dodatkowe czujniki przy oknach czy drzwiach prowadzących na taras.
Wygodny i bezpieczny sposób otwierania drzwi tarasowych
Najtańszą opcją w przypadku drzwi tarasowych są modele uchylno-rozwierne, czyli otwierające się jak standardowe okno. Ale gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi i ciężkimi drzwiami, zajmującymi znaczną część ściany, takie rozwiązanie może być niezbyt wygodne, a czasem wręcz niebezpieczne (np. kiedy w domu są małe dzieci). Dlatego warto zastanowić się nad mechanizmem przesuwnym lub uchylno-przesuwnym. Dzięki temu otwieranie i zamykanie drzwi będzie łatwiejsze i lżejsze, a przy okazji – nie będą one zajmowały miejsca w pokoju.
Mycie dużych szyb - czy trudno utrzymać czystość w domu z dużymi przeszkleniami?
Mycie okien nie jest raczej ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, przynajmniej dla znacznej części ludzkości. Jeśli więc powierzchnia szyb w domu będzie nieco większa niż standardowa, musimy liczyć się z tym, że utrzymanie ich w czystości będzie wymagało poświęceń. Aby zaoszczędzić przynajmniej trochę czasu i energii, możemy wybrać szyby samoczyszczące. Są one pokrywane specjalną powłoką hydrofilową, która w połączeniu z promieniami UV i deszczem sama oczyszcza się z zabrudzeń. Dzięki owej powłoce na szybach nie powstają także zacieki, które niekiedy pojawiają się po niedokładnym umyciu okien detergentem.
Przeszklenia spójne ze stylem architektonicznym mogą być niebanalnym urozmaiceniem prostej bryły domu. Ale zanim zdecydujemy się na taki projekt, warto gruntownie przemyśleć opisane tu wady i zalety takiego rozwiązania, i upewnić się, że będzie ono współgrało z indywidualnymi preferencjami domowników.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |