Wpływ masażu na zdrowie
Masaż wpływa dwojako na ustrój – miejscowo, wskutek mechanicznego działania na tkanki (głaskanie, naciskanie, masowanie, etc.) oraz ogólnie przez odruchy na centralny układ nerwowy.
W przypadku działania miejscowego, wpływa ono na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki któremu zwiększa się przepływ krwi przez mięśnie, przyspiesza się dostarczanie substancji odżywczych oraz wydalanie produktów przemiany materii. Większa ilość tlenu docierającego do mięśni przyspiesza ich przemianę tlenową – mięśnie szybciej regenerują się po wysiłku.
Dzięki wzmożonemu przepływowi krwi polepsza się praca serca i nerek. Ogólne działanie masażu pobudza układ nerwowy, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej wpływa na pracę wszystkich narządów i układów w ciele. Dzięki bodźcom przenoszonym przez układ nerwowy do mózgu narządy ludzkiego ciała mogą działać szybciej i sprawniej.
Masaż wpływa na:
• skórę,
• mięśnie,
• układ krwionośny i limfatyczny,
• układ nerwowy,
• układ kostny.
Wpływ masażu na skórę
Nacisk na skórę powoduje jej lepsze ukrwienie i dożywienie, dzięki czemu staje się ona ciepła i różowa. Masaż usuwa martwą warstwę naskórka, dzięki czemu odsłania pory i kanaliki gruczołów potowych, które zaczynają pracować i powietrze zyskuje ułatwiony dostęp do skóry.
Drażnienie skóry pobudza ją do odnowy, a systematyczne masaże wzmacniają ją oraz poprawiają sprawność całego układu nerwowego (np. nerwów czuciowych, ruchowych), za pomocą którego skóra pozostaje w kontakcie z wszystkimi czynnościami organizmu.
Wpływ masażu na mięśnie
Na wskutek masażu dopływ krwi do mięśni, podobnie jak w przypadku skóry, powoduje, że są one lepiej odżywiane. Mięśnie zmęczone wysiłkiem fizycznym dzięki masażowi zyskują dawną sprawność – masaż przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii (kwas mlekowy i bezwodnik kwasu węglowego).
Masaż pobudza mięśnie do skurczów (jest to ich najważniejsza właściwość). Oklepywanie obniża stopień napięcia mięśni, a ugniatania zwiększa ich sprężystość – powoduje to rozluźnienie blizn i zrostów w mięśniach, czyli szybszą regenerację.
Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny
Masaż zwiększa dopływ krwi tętniczej do masowanego odcinka (naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi). Masaż zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca. W ten sposób organizm zasilany jest w tlen i substancje odżywcze, które płyną przez żyły.
Wpływ masażu na układ nerwowy
Masaż, a zwłaszcza wibracja, wpływa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Masaż wykonywany wzdłuż przebiegu nerwów lub w miejscu splotów nerwowych obniża ich patologiczną pobudliwość. Wszystkie czynności organizmu są regulowane właśnie przez układ nerwowy – Masaż działając na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju.
Wpływ masażu na układ kostny
Regularny masaż wpływa także na kości – zwiększa się ich spoistość, objętość oraz ciężar. Ponadto pod wpływem masażu stawy odzyskują ruchomość, a więzadła okołostawowe wzmacniają się.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |