Mikrodermoabrazja
Mikrodermabrazja, nazywana także mikropeelingiem kontrolowanym, stanowi jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania skóry. Ta nowoczesna technika polega na ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w ścierające głowice kontrolujące strumień kryształków, które uruchomione są dzięki powstaniu próżni. Kryształki uderzają o powierzchnię naskórka z dużą prędkością, dzięki czemu stopniowo, w delikatny sposób ścierają się martwe komórki i zanieczyszczenia. Kryształy oraz zrogowaciały naskórek trafiają do oddzielnego pojemnika znajdującego się w urządzeniu do wykonania zabiegu.
Umiarkowane usuwanie wierzchnich warstw naskórka w jego podstawowej warstwie prowadzi do szybkiego i niezwykle intensywnego powstawania nowych komórek. Zastępują one uszkodzone komórki bez ryzyka powstawania blizn czy nierównomiernego złuszczenia. Mikrodermabrazja jest nazywana kontrolowaną, gdyż głębokość peelingu a także ilość naskórka przeznaczonego do zrogowacenia są oceniane indywidualnie przez kosmetyczkę w zależności od rodzaju skóry. Dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny - złuszczenie następuje stopniowo i odbywa się tylko w epidermie, czyli zewnętrznej warstwie naskórka. Mikrodermabrazja nie niesie za sobą takiego ryzyka wystąpienia powikłań jak po peelingach chemicznych, dermabrazji lub resurfaceingu laserowego.
W zależności od używanych kryształków mikrodermabrazja nazywana jest diamentową, korundową (do złuszczania naskórka wykorzystuje mikronizowane kryształki glinu), itp.
Zabieg pomaga uporać się z większością problemów dotyczących skóry twarzy. Jest zalecany osobom cierpiącym na trądzik, lecz także tym, którzy nie mogą pozbyć się szpecących blizn potrądzikowych. Ta nowoczesna kosmetyczna technika poprawia kondycję zniszczonej przez słońce skóry z widocznymi przebarwieniami, pozwala pozbyć się drobnych zmarszczek wokół oczu, szyi i ust. Wskazaniem do mikrodermabrazji są również rozszerzone pory, łojotok i zaskórniki. Może być stosowana przez osoby w różnym wieku. Zabieg działa korzystnie nie tylko na skórę twarzy. Jest on również skutecznym sposobem do walki z cellulitem, rozstępami a także ogólną wiotkością skóry.
Mikrodermabrazja jest całkowicie bezbolesna i dosyć prosta. Trwa stosunkowo krótko (w zależności od rodzaju skóry i zalecanej głębokości złuszczania - do godziny czasu), a po jego wykonaniu skóra może być co najwyżej lekko zaczerwieniona, co powinno ustąpić po kilku godzinach. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest też fakt, że może on zostać wykonany nawet na wrażliwej skórze.
Chociaż mikrodermabrazja właściwie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, po jej wykonaniu można odczuć mrowienie i pieczenie skóry, co jednak powinno ustąpić po kilku godzinach. U osób stosujących aspirynę i niesteroidowe leki zapalne istnieje ryzyko wystąpienia wybroczyn, które utrzymują się do trzech dni. Należy też pamiętać, aby po przejściu zabiegu mikrodermabrazji unikać opalania przez okres co najmniej dwóch dni.
Przeciwwskazania:
- zakażenia wirusowe (brodawki, opryszczka, mięczak zakaźny),
- zakażenia bakteryjne (liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa),
- zakażenia grzybicze,
- trądzik krostkowy i ropowiczy,
- trądzik różowaty,
- skóra powiek,
- nadżerki (uszkodzenia ciągłości skóry),
- nowotwory skóry i znamiona,
- naczyniaki jamiste,
- terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem (wskazana co najmniej 3 miesięczna przerwa)
- skłonności do keloidów (bliznowców),
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (wskazana co najmniej dwumiesięczna przerwa),
Nie ma przeciwwskazań do zabiegu mikrodermabrazji w przypadku:
- ciąży,
- menstruacji,
- skóry opalonej,
- skóry płytkounaczynionej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |