Uczelnie na świecie
Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.
Najlepszą uczelnią świata w Academic Ranking of World Universities (ARWU) po raz 10. okazał się Uniwersytet Harvarda - wynika z Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata. W pierwszej trójce najlepszych uczelni na świecie - oprócz Uniwersytetu Harvarda - znalazły się dwie inne amerykańskie uczelnie - Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Wśród europejskich szkół wyższych najlepsze okazały się dwie brytyjskie: Cambridge (miejsce 5.) oraz Oxford (miejsce 10.).
Na liście 500 najlepszych uczelni wyższych świata dwa polskie uniwersytety - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński znalazły się w przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem (w zestawieniu nie są podawane dokładne pozycje w takich zakresach). W tym przedziale miejsc utrzymują się od początku istnienia rankingu, tylko w 2003 r. UJ znalazł się niżej - w 5. setce. Na 100 możliwych do zdobycia punktów Uniwersytet Jagielloński dostał w tym roku 10,8, Warszawski - 16,3. Nasze uczelnie sąsiadują w szanghajskim zestawieniu z takimi szkołami jak Uniwersytet w Kansas, Politechnika w Montanie (USA) czy Uniwersytet w Bath (Wielka Brytania). Polskie uczelnie najsłabiej wypadają pod względem finansów, m.in. w wysokości budżetu na jednego studenta.
Obok listy najlepszych uniwersytetów świata opublikowano również listę 200 uniwersytetów najlepszych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów (ARWU-SUBJECT). UW wywalczyło w tym zestawieniu miejsce w drugiej połowie drugiej setki w nauczaniu fizyki (w zakresie miejsc od 151. do 200.).
W Liście Szanghajskiej, którą przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, najbardziej liczą się międzynarodowe sukcesy naukowe. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.
Lista dostępna jest na stronie: http://www.shanghairanking.com/.
Rankingi uczelni wyższych
- QS World University Rankings (Światowe Rankingi Uniwersyteckie QS) – rankingi najlepszych uczelni na świecie publikowane od 2004 przez organizację Quacquarelli Symonds (QS), do 2009 wspólnie z „Times Higher Education”.
Historia
W latach 2004–2009 zestawienie nosiło nazwę THES–QS World University Rankings (rankingi światowych uniwersytetów THES-QS) i stanowiło listę 200 najlepszych szkół wyższych na świecie. Był to suplement do czasopisma „The Times”, jako „Times Higher Education Supplement” (THES). 10 stycznia 2008 suplement stał się oddzielnym czasopismem („Times Higher Education”) i od 2010 zaczął publikować własne zestawienia, „Times Higher Education” World University Rankings.
The World University Rankings
- Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities), zwyczajowo Lista Szanghajska lub ranking szanghajski – zestawienie prowadzone i opracowywane przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, klasyfikujące osiągnięcia naukowe i badawcze szkół wyższych.
Opis
Ranking ocenia kadrę naukową i studentów w zakresie nagród zdobytych w znaczących konkursach naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i liczby cytowań. Oprócz ogólnej klasyfikacji uczelni, tworzone jest także zestawienie szkół wyższych prowadzących konkretne kierunki i pod tym kątem ocenianych.
W rankingu z 2016 pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda. Najlepszą uczelnią europejską był, zajmujący czwarte miejsce w rankingu ogólnoświatowym, University of Cambridge. Za najlepszą na świecie uczelnię techniczną uznano Massachusetts Institute of Technology (zajmujący ogólnie piąte miejsce).
W rankingu głównym uwzględniane są także dwie polskie szkoły wyższe: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński – w 2017 znajdowały się odpowiednio w czwartej i w piątej setce rankingu. Kilka innych występuje w rankingach kierunkowych.
Krytyka
Wielu ekspertów uważa ranking szanghajskiego uniwersytetu za niemiarodajny, między innymi ze względu na przyjęte przez jego autorów kryteria faworyzujące dziedziny, w których przyznawane są Nagrody Nobla, oraz dużą rolę publikacji w „Nature” lub „Science”, co działa na niekorzyść dziedzin humanistycznych i technicznych.
Witryna internetowa Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata
- World University Rankings 2023, który opracowuje Times Higher Education (THE), wyszczególnia 1799 uczelnie i klasyfikuje je na wiele sposobów.
World University Rankings 2023 | Times Higher Education (THE)
- Webometryczny ranking uniwersytetów świata
Narzędzia
Webometryczny ranking uniwersytetów świata (ang. Webometrics Ranking of World Universities) – ranking uczelni na świecie tworzony na podstawie złożonego wskaźnika, który bierze pod uwagę zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych i plików danych umieszczonych w Internecie) oraz widoczność i wpływ tych publikacji internetowych według liczby linków zewnętrznych (otrzymane cytowania stron). Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą z hiszpańskiej Naczelnej Rady Badań Naukowych (hiszp. Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) z siedzibą w Madrycie.
Celem rankingu jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie i promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych[1]. Ranking powstał w 2004 i jest uaktualniany dwa razy w roku: w styczniu i w lipcu. Obecnie publikuje wskaźniki webometryczne dla ponad 12 000 szkół wyższych.
Uzasadnienie i cele rankingu
Centralną hipotezą metody webometrycznej jest to, że obecność w Internecie jest wiarygodnym wskaźnikiem globalnej wydajności i prestiżu uczelni i jako taka, jest pośrednim sposobem pomiaru wszystkich misji uniwersytetu (dydaktycznej, badań naukowych, transferu z biznesem). Chociaż internet jest powszechnie uznawany za jedno z najważniejszych narzędzi w komunikacji naukowej, nadal bardzo rzadko wskaźniki odnoszące się do niego są stosowane w ocenie badań naukowych i działalności akademickiej uczelni. Wskaźniki webometryczne istnieją, by pokazać zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie.
Ranking Web of Universities
90 najlepszych uczelni na swiecie wg tzw listy Sznghajskiej w 2022
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |