CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zadaniem ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik górski wykonuje powyższe czynności na obszarze górskim; należy do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i w jego szeregach uczestniczy w licznych akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i ćwiczeniowych. Ratownik GOPR-u przebywa w jednostce i oczekuje na zgłoszenia telefoniczne i radiowe, a także patroluje podległy teren w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń, etc. W razie odebrania zgłoszenia pierwszą czynnością goprowca jest sprawdzenie najbliższych szpitali, posterunków Policji, etc. Dopiero po upewnieniu się o prawdziwości zgłoszenia i niemożności użycia innych środków ratownik organizuje ekipę ratunkową i wysyła ją w teren.
WYMAGANIA
Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie stawia się zwykle wygórowanych wymagań, dotyczących posiadanego przez nie wykształcenia. Rekrutacja na stanowisko ratownika rozpoczyna się od rekomendacji dwóch aktualnie spełniających obowiązki ratownika górskiego osób. Po rozpatrzeniu podania kandydat przystępuje do egzaminów wstępnych, obejmujących praktyczne umiejętności (jazda na nartach, udzielanie pierwszej pomocy), oraz wiedzę teoretyczną (topografia terenu). Dopiero wtedy kandydat zostaje przyjęty na próbę, a jego zatrudnienie weryfikuje się dopiero po dwóch latach służby. Kurs I stopnia, na który skierowany jest kandydat o 2-letnim stażu skutkuje objęciem stanowiska ratownika-ochotnika. Praca w tym charakterze wymaga dużej odpowiedzialności, siły fizycznej i zaangażowania.
WARUNKI PRACY
Praca ratownika górskiego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób przebywających na szlaku. Uczestnictwo w ryzykownych akcjach ratunkowych i poszukiwawczych wymaga dużej odwagi i dobrych warunków fizycznych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jak wspomniano już wcześniej, osoby zainteresowane pracą w charakterze ratownika górskiego mogą poszukiwać angażu w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
ZAROBKI
Praca ratownika-ochotnika jest wynagradzana pozafinansowo, w postaci różnorodnych zniżek i ulg na usługi turystyczne i rekreacyjne, etc. Zawodowe ratownictwo wiąże się z otrzymywaniem stałej pensji, jednak ta forma zatrudnienia jest obecnie rzadkością.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |