Grupy GOPR
Grupa Beskidzka
43-370 Szczyrk
ul. Dębowa 2
tel.: 33 / 829 69 00
Naczelnik: Jerzy Siodłak
Grupa Beskidzka działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, zachodniej części Beskidu Średniego oraz Pasma Babiogórsko-Jalowieckiego. Śłużbę ratowniczą pełni zespół 400 ratowników ochotników, w tym 12 zawodowych, którzy dyżurują w okresie zarówno letnim, jak i zimowym w systemie całodobowym w 5 stacjach ratunkowych, a w sezonie zimowym dodatkowo w 49 stacjach związanych głównie z wyciągami narciarskimi, których niebagatelna ilość sięga ponad 150. Rocznie udziela się średnio pomocy w około 1000 wypadków, których około 70% stanowią wypadki narciarskie, a pozostałe 30% to co raz modniejsze nowe dyscypliny sportu i rekreacji uprawiane w górach, jak: kolarstwo górskie, spadochroniarstwo, jazda konna, czy jazda pojazdami terenowymi oraz turystyka. W 1952 roku w listopadzie odbył się kurs ratownictwa po którym powołano do życia Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Przekształcone później w dzisiejszą Grupę Beskidzką. W lutym 1961 roku odnotowuje się się pierwszą akcję w Polsce z użyciem śmigłowca sanitarnego po chorą turystkę w schronisku na Hali Rysianka. Dalsze dzieje tej grupy ratowników i ich obecny czas są dowodem wysokiej sprawności doborowej kadry i wysokich wymagań, jakie stawia przed nimi smutna statystyka wypadków górskich na tym terenie. Dzisiaj nie tylko narty i piesza turystyka, ale nowe sporty, jak: spadolotniarstwo, rowery górskie oraz inne formy rekreacji zmusił do zmiany profilu szkolenia ratowników, jak i innych służb, z którymi na co dzień przychodzi współpracować naszym ratownikom.
Nasi ratownicy biorą też udział w akcjach niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i trzęsienia ziemi. Dysponując nowoczesną bazą stacji ratunkowych oraz nowoczesnym sprzętem (pojazdy terenowe, sprzęt specjalistyczny i medyczny) jesteśmy gotowi o każdej porze dnia i nocy iść w góry, aby nieść pomoc.
Grupa Bieszczadzka
38-500 Sanok
ul. Mickiewicza 49
tel.: 13 / 463 22 04
Naczelnik: Grzegorz Chudzik
Rejonem działania Grupy jest teren polskiej części Bieszczadów oraz wschodnia część Beskidu Niskiego od drogi Żmigród Krempna. Grupa Bieszczadzka powstała we wrześniu 1961 roku., liczyła 29 ratowników pełniących dyżury w Komańczy, Wetlinie i Ustrzykach Górnych.
W chwili obecnej w Grupie Bieszczadzkiej pełni dyżury 148 ratowników ochotników, w tym 18 instruktorów, 8 ratowników zawodowych oraz 34 kandydatów.
Dysponują oni: 3-samochodami terenowymi (w tym 2 Land Rovery), 4-pojazdami Honda TRX, 4-skuterami śnieżnymi oraz różnorodnym sprzętem transportowym letnim i zimowym. Ratownicy oprócz działalności w górach biorą udział w akcjach likwidacji klęsk żywiołowych (powodzie, pożary), katastrof drogowych, poszukiwań zaginionych ludzi jak również pełnią rolę punktów medycznych dla miejscowej ludności.
Wypełniając te zadania aktywnie współpracują z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Pożarną, Służbą Leśną i Parkową, Strażą Graniczną i Policją.
Podczas dotychczasowej 40-letniej działalności wzięli udział w ponad 1100 akcjach i wyprawach ratunkowych, zanotowali ponad 17 000 interwencji, przepracowali społecznie ponad 600 000 godzin.
Grupa Jurajska
42-345 Kroczyce
Podlesice 5
tel.: 34 / 315 20 00
Naczelnik: Piotr Van der Coghen
Grupa Jurajska GOPR powstała w 1998 r. ze struktur Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które pierwszą akcję zanotowało 14 lipca 1993 r. Teren działania Grupy to obszar geograficzny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, od Sokolich Gór na północy po Dolinki Krakowskie na południu. Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR interweniując w wypadkach w latach 1995 - 1998 udzielili pomocy ofiarom wypadków 756 razy, a w latach 1998-2001 aż 2.383 razy. W jednej tylko Jaskini, Wielka Studnia Szpatowców, w ostatnim dziesięcioleciu zginęło 5 osób, a 14 zostało rannych. Ratownicy jurajscy GOPR wykonują najbardziej skomplikowana zadania ratownicze wśród skał, w jaskiń, w ruinach średniowiecznych zamków obronnych, na stokach narciarskich i szlakach turystycznych. Ich fachowa pomoc bywa też niezbędna podczas katastrof komunikacyjnych i klęsk żywiołowych.
Grupa Jurajska GOPR dysponuje zaspołami medycznymi, gotowymi do działań ratowniczych z pokładu śmigłowca, a także zespołami płetwonurków realizujących poszukiwania podwodne.
Potenciał ten wspiera 6 przewodników z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwania osób zaginionych, zarówno w rozległych kompleksach leśnych, jak i pod gruzami zawalonych domów.
Grupa Jurajska posiada i ciągle pozyskuje wysoce specjalistyczny sprzęt ratowniczy, na który składają się: samochody terenowe, czterokołowce , skutery śnieżne, nosze jaskiniowe, wyrzutnie lin ratunkowych, agregaty i pontony, który umożliwia ratowanie życia ludzkiego w każdych warunkach.
Grupa Karkonoska
58-500 Jelenia Góra
ul. Sudecka 79
tel.: 75 / 752 47 34
Naczelnik: Sławomir Ejsymont
Teren działania Grupy Karkonoskiej to: Sudety Zachodnie, Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Sokole, Grzbiet Lasocki i Wzgórza Bramy Lubawskiej.
Ratownictwo w Sudetach powstało w grudniu 1952 r. po złożeniu przyżeczenia przez pierwszych ratowników uczestniczących poprzednio w kursie ratownictwa górskiego zorganizowanego w schronisku "Samotnia". Powstaje Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Pierwszą akcję odnotowano 26 grudnia 1952 r.
W 1956 r. Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zmieniło nazwę na Grupa Sudecka GOPR, a w 1976 r. nastąpił podział Grupy Sudeckiej na Grupę Wałbrzysko-Kłodzką GOPR i Grupę Karkonoską GOPR.
Obecnie Grupa zrzesza 147 członków rzeczywistych, 8 ratowników zawodowych i 17 kandydatów. Dysponują oni 3 samochodami terenowymi, pięcioma skuterami śnieżnymi i 3 TRX (pojazd czterokołowy do poruszania się w trudnym terenie).
W czasie swj działalności ratownicy udzielają prawie 400 interwencji rocznie, a w ostatnich latach liczba ta zwiększyła się do prawie 500.
Grupa Krynicka
33-380 Krynica
ul. Halna 18
tel.: 18 / 477 74 44
Naczelnik: Marek Wiater
W sezonie letnim i zimowym działa kilka dyżurek przy schroniskach i wyciągach. Szczegółowy ich wykaz można uzyskać w Stacji Centralnej tel. (018) 477 74 44.
Grupa Krynicka GOPR powstała w 1952 roku jako jedna z 3 pierwszych Grup w ramach struktur GOPR. Grupa (Krynicka GOPR) obejmuje swoim działaniem rozległy teren Beskidu Sądeckiego z jego pasmami Radziejowej, Jaworzyny, zachodnią nawyższą częścią Beskidu Niskiego oraz pograniczne pasmo Zimnego i Dubnego. Jest to powierzchnia około 2011 km2 na długości 150 km głównego szlaku beskidzkiego.Obecnie zabezpieczając opisany teren działa w Grupie 171 ratowników ochotników i 72 kandydatów na ratowników oraz 7 ratowników etatowych koordynujących działalność ratowniczą i szkoleniową. Ratownicy skupieni są w pięciu sekcjach operacyjnych umiejscowionych w: Krynicy-Zdroju, Gorlicach, Nowym Sączu, Starym Sączu i Piwnicznej-Zdroju. Działalność odbywa się w oparciu o nowoczesną bazę lokalową i sprzętową tj. Stację Centralną w Krynicy-Zdroju z całodobowym dyżurem, dyżurki w terenie oraz sprzęt transportowy, sieć radiołączności i sprzęt specjalistyczny.
W okresie sezonu narciarskiego ratownicy Grupy Krynickiej zabezpieczają znane stacje narciarskie takie jak: Jaworzyna Krynicka, Wierchomla, Sucha Dolina, Magura Małastowska oraz wiele innych miejsc o dużym nasileniu ruchu narciarskiego.
Corocznie ratownicy przeprowadzają około 700 akcji i interwencji, w tym wiele wypraw ratunkowych. Poza działalnością polegającą na niesieniu pomocy turystom i narciarzom, ratownicy zajmują się propagowaniem szeroko pojętej profilaktyki bezpieczeństwa w górach, między innymi poprzez: organizację pokazów ratownictwa, spotkania z młodzieżą, współpracę z mediami w zakresie informacji o warunkach pogodowych i stanie szlaków turystycznych.
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka
58-303 Wałbrzych
ul. Poznańska 6
tel.: 74 / 842 34 14
Naczelnik: Zdzisław Wiatr
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR działa na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich. Teren ten obejmuje pasma górskie: Góry Kamienne, Wałbrzyskie, Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Opawskie.
Warto zaznaczyć, że Góry Kamienne to jedno z najdłuższych pasm w Sudetach Środkowych. Najwyższą ich częścią są Góry Suche z kulminacją Waligóry (936 m.n.p.m.), u podnóża której, na Przełęczy Trzech Dolin, leży schronisko Andrzejówka, w pobliżu którego znajdują się trasy biegowe znane w całej Polsce i nie tylko z rozgrywanego od 1978 r. "Biegu Gwarków". Teren działania Grupy obejmuje 1600 km szlaków turystycznych i 23,5 km tras narciarskich.
Obecnie Grupa liczy 135 ratowników ochotników i kandydatów (w tym 4 ratowników pałniących służbę zawodowo), którzy rocznie udzialają pomocy ponad 500 poszkodowanym. Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR powstała w 1976 r. w wyniku podziału Grupy Sudeckiej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |