Kobiecy dress code – jak wzmacniać profesjonalny wizerunek
„Jak ja mam się ubrać na to spotkanie?!” Brzmi znajomo? Ileż to już razy każda z nas musiała uporać się z tym dylematem. W relacjach biznesowych może on nabrać dodatkowego znaczenia. Strojem możemy zarówno wzmocnić, jak i osłabić swój profesjonalny wizerunek. W przypadku koncernów, czy korporacji sytuacja wydaje się łatwiejsza – bardzo często opracowują one własne dress cody. Jak jednak wybrać stój, który w każdej sytuacji pozwoli nam wyglądać klasycznie i elegancko? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.
1. Jak być elegancką?
Elegancki strój powinien być przede wszystkim zharmonizowany. Co to oznacza w praktyce?
- Strój powinien być dopasowany do sylwetki i typu urody osoby, która go nosi.
- Wszystkie jego elementy powinny być w tym samym stylu.
- Tylko jeden z elementów może się wyróżniać w sposób szczególny np. być we wzory.
2. Jak skomponować klasyczny damski strój biznesowy?
Element obowiązkowy nr 1– Biała koszula
Początkowo zapożyczona z garderoby męskiej, z czasem stała się niezbędnym elementem ubioru kobiety biznesu. Zawsze będzie elegancka i modna, a co ważniejsze – pasuje praktycznie na każdą okazję. Zakładając ją do kostiumu, czy marynarki – tworzymy świetne zestawienie do biura, czy na oficjalne spotkania. Gdy połączymy ją z mniej formalnymi elementami (np. wełnianymi spodniami) – mamy elegancki strój casualowy. Najlepszy przepis na idealny kobiecy, biznesowy wizerunek? Prosta, klasyczna biała koszula, marynarka, czarny płaszcz i szpilki – to zawsze będzie wyglądać dobrze i z kasą. Dlatego każda elegancka kobieta (bez względu na wiek i zajmowane stanowisko) powinna mieć w szafie co najmniej jedną klasyczną, białą koszulę. I podziękować za ten „wynalazek” Coco Chanel…
O czym warto pamiętać?
W szafie kobiety biznesu bluzki powinny stanowić jeden z podstawowych elementów. I nie dotyczy to jedynie białej koszuli. Pamiętajmy jednak, aby zawsze były to koszule lub bluzki w stonowanych kolorach, eleganckie, z dobrej jakości materiału, nieprzezroczyste i matowe.
Element obowiązkowy nr 2 – „Mała czarna”
Kolejna pozycja garderoby, którą zawdzięczamy Chanel. Od kiedy pojawiła się w latach 20-tych ubiegłego wieku jest niezmiennie symbolem klasyki i elegancji. Podobnie jak biała koszula, pasuje w każdej sytuacji (szczególnie wtedy, kiedy nie jesteśmy do końca przekonane, jaki dress code będzie obowiązywał podczas uroczystości, czy spotkania). Połączona z marynarką staje się eleganckim strojem w ciągu dnia (choć kolor czarny w stylizacji dziennej zalecany jest raczej w sytuacjach, w których chcemy pokazać swoją silną pozycję), a uzupełniona dodatkami (perły, szal, mała torebka) – stanie się idealnym pomysłem na wieczorne spotkania.
Obecnie świetnie funkcjonują także „małe” w innych kolorach. Możemy je stosować zarówno w ciągu dnia, jak i podczas popołudniowych i wieczornych spotkań (pod warunkiem, że nie ma szczególnych wskazań dotyczących dress code).
3. Kilka uniwersalnych zasad dotyczących doboru klasycznego stroju.
- Marynarki
Zawsze wybierajmy marynarki i żakiety wygodne, i dopasowane. Na zimę i jesień najlepsze będą wełniane lub tweedowe, na lato i wiosnę – bawełniane, jedwabne, lniane (najlepiej z domieszkami innych materiałów, gdyż sam len mocno się gniecie). Zawsze będziemy wyglądały dobrze w granacie, graficie, odcieniach szarości. Latem do tej palety barw warto dodać beż. Czarne marynarki – starajmy się zakładać na bardziej szczególne okazje i najlepiej dopiero wieczorem.
- Spódnice
Powinny być kolorystycznie i stylistycznie dopasowane do marynarek lub żakietów (dobrym rozwiązaniem są zestawy klasycznych kostiumów). Ważna jest długość – powinny zakrywać kolana lub delikatnie sięgać przed kolano (max. 6 cm nad kolano). Mini w strojach biznesowych nie jest wskazane.
- Sukienki
Kobiecy dress code – jak wzmacniać profesjonalny wizerunek
- Spodnie
Powinny być eleganckie, dobrego materiału, współgrające kolorystycznie i stylistycznie z resztą stroju. Najlepiej sprawdzają się w ciemnych kolorach. Pamiętajmy – nigdy do strojów biznesowych nie zakładamy jeansów!
- Buty
W sytuacjach oficjalnych – zawsze z zakrytymi palcami i pietami, najlepiej skórzane. W ciągu dnia na obcasie średniej wysokości. Im późniejsza pora – tym wyższy i węższy może być obcas.
- Pończochy lub rajstopy
Zakładamy zawsze! Bez względu na pogodę i okoliczności. Najlepiej, gdy są w naturalnych lub stonowanych kolorach. Zawsze bez wzorów, bez połysku, nigdy ciemniejsze od spódnicy i butów. Latem nosimy jaśniejsze i cieńsze (choć naturalne rajstopy wyglądają dobrze bez względu na porę roku), zimą – możemy założyć ciemniejsze i grubsze.
- Przydatne dodatki
W ciągu dnia dobrym dodatkiem są apaszki, popołudniami i wieczorami – szale.
Paski zakładamy do spodni i spódnic posiadających szlufki. Elegancki pasek powinien być skórzany. Spodnie ze szlufkami i bez paska nie wyglądają dobrze. Optymalna grubość paska – ok. 2 cm.
- Okrycia wierzchnie
W przypadku okryć wierzchnich kobiety mają bardzo dużo ciekawych możliwości. Jednak wśród klasycznych okryć damskich od lat królują dwa podstawowe modele: dyplomatka (czyli dwurzędowy płaszcz, z długimi wąskimi klapami, bez paska, o stałej długości 120 cm) oraz trencz (płaszcz z guzikami, kołnierzem, paskiem wiązanym na węzeł lub zapinanym na klamrę).
- Biżuteria
W ciągu dnia powinna być maksymalnie dyskretna. Powinnyśmy kierować się zasadą: umiar i prostota. Ważne: biżuteria powinna być „bezdźwięczna”. Wieczorem możemy pozwolić sobie na bardziej wyrazistą biżuterię (idealnym i ponadczasowym rozwiązaniem są perły).
- Torebki
Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze czarna skórzana torba lub torba dopasowana kolorystycznie do stroju.
Do pracy – duża, skórzana, na popołudnie – mniejsza, wieczorem – kopertówka. Im późniejsza pora, tym mniejsza torebka. Ważne: torebka powinna harmonizować z ubiorem: kolorem i charakterem.
4. Niewybaczalne błędy, czyli pod żadnym pozorem ….!
Są rzeczy, których kobieta biznesu nie może zrobić pod żadnym pozorem. W dress codzie do takich niewybaczalnych błędów należą:
W pracy i podczas wszystkich oficjalnych spotkań, wizyt itp. w ciągu dnia:
- odkryte ramiona, plecy lub głęboki dekolt
- zbyt obcisłe, lub niedopinające się ubrania (szczególnie na biuście)
- prześwitujące, błyszczące lub koronkowe ubrania
- buty z odkrytymi palcami lub pietami
- mini (spódnica może sięgać max. 6 cm nad kolano)
- krzykliwe kolory
- kolorowe i wzorzyste rajstopy
- gołe nogi (brak rajstop lub pończoch)
- duże logotypy na ubraniach i dodatkach
- wzory zwierzęce
- ostry makijaż i wzorki na paznokciach.
Zawsze, w każdej służbowej sytuacji (bez względu na miejsce i porę dnia)
- gołe nogi
- buty z odkrytymi palcami i piętami
- zbyt obcisłe ubrania
- nadmiar biżuterii (lub biżuteria „wakacyjna”)
- kolory: różowy, fioletowy, brązowy (obniżają autorytet),
- duże logotypy na ubraniach i dodatkach
- underdressed – strój mniej odświętny niż inne kobiety
- overdressed – strój bardziej odświętny niż inne kobiety.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |