Jak wybrać wygodne szpilki?
Po kilkunastu latach „biegania” tylko w butach na obcasach, przetestowałam różne wysokości i fasony „szpilek”, „słupków” czy „platform”. Miałam różne okresy wybierania tylko określonych typów czółenek: raz były to tylko wysokie słupki (powyżej 9 cm), bo chodziło się stabilnie, potem epizod z niskimi „słupkami” do spodni a następnie cienkie szpilki ale jednak na małej platformie (1,5 platformy + 9 cm obcas dawało łącznie 10,2 cm dodatkowej smukłej wysokości. Potem nadeszła era średniej szpilki bez platformy. Poniżej podpowiem Ci, jak wybrać wygodne szpilki.
Po co nosić buty na obcasach?
Oczywiście nie muszę się męczyć i mogłabym chodzić tylko w butach sportowych lub płaskich mokasynach. Mogłabym, ale nie chcę. Szpilki dodają seksapilu i pewności siebie oraz powodują, że chodzę inaczej. W szpilkach mogę wszystko!
Moje wnioski po latach prób i błedów:
- Buty na szerszym słupku są dobre na początek przygody z wysokimi czółenkami. Dzięki stabilnemu obcasowi można się stopniowo przyzwyczajać do chodzenia „na wysokości”. Od razu poczujesz różnicę, gdy je założysz. Będziesz wówczas wyższa i nabierzesz pewności siebie w stopniowym przyzwyczajaniu się do innego chodzenia.
- Buty na platformie dają ładne wysmuklenie nogi, ale wbrew pozorom sztywna podeszwa jest wrażliwa na nierówności podłoża. Możesz się czuć niepewnie kiedy masz do przejścia kawałek po bruku czy zwykłej kostce z dołkami. Wówczas bardzo łatwo o wywrotkę i skręcenie kostki.
- Szpilki o umiarkowanej wysokości (7-8 cm). To dobry wybór dla pań, które na co dzień długo chodzą na obcasie. To dobry wybór do biura, spotkania służbowe i mniej formalne. Jeśli jesteś w podróży, również taka wysokość da Ci względny komfort.
- Szpilki mega wysokie, czyli powyżej 10 cm (bez platformy). Niektórzy mówią, że to fanaberia i niepotrzebna męka. Noga jest wówczas nienaturalnie wykrzywiona i w niektórych przypadkach wcale nie wygląda sexy. To mit, że im wyższa szpilka tym bardziej kobieta jest sexy. Bardzo łatwo można przekroczyć granicę dobrego smaku co w połączeniu z mini może dać efekt raczej wyzywający niż elegancki. Nie jest dobra propozycja dla kobiety z klasą.
Jaka wysokość szpilki jest dla najbardziej odpowiednia?
Mierz, próbuj chodzić, zobacz efekt przed lustrem. Jeśli czujesz, że masz problem w chodzeniu z wyprostowanym kolanem i garbisz się, to najprawdopodobniej but jest za wysoki. Jeśli natomiast w miarę wygodnie Ci się chodzi, dajesz pewne kroki i po prostu czujesz się w czółenkach fajnie, to pewnie jest to szpilka dla Ciebie. Możesz zacząć od modeli bardzo niskich. Co prawda zwykle nie dodają zgrabności nogom, ale do spodni jest to dobra opcja na początek. Jeśli chcesz się poczuć kobieco i słyszeć stuk nawet minimalnego obcasa, to załóż je!
Co zrobić, kiedy naprawdę nie mogę długo chodzić w szpilkach a muszę je zakładać?
Moja propozycja jest następująca: miej zawsze pod ręką torbę z butami na zmianę. Kiedy wychodzisz z domu, załóż do samochodu, autobusu lub pociągu buty płaskie. Twoja stopa nie zmęczy się a zakładając szpilki tylko wtedy, kiedy to konieczne, wytrzymasz.
Jak wybrać wygodne szpilki do tańca na imprezach?
Niewątpliwie najlepszymi modelami będą specjalnie szyte byty do tańca z podeszwą skórzaną lub gumową w zależności od parkietu. Jeśli nie masz takich butów, najwygodniejsze będą szpilki niższe, do 8 cm. Jeśli bardzo chcesz tańczyć w wysokich, wybierz modele z zapinanym paskiem przy kostce. Będziesz się wówczas czuła stabilniej i zmniejszysz ryzyko skręcenia kostki.
Jaki nosek szpilek wybrać? Szpic, migdał czy okrągły?
Noga w bucie ze szpicem wygląda zgrabniej i sprawia wrażenie wysmuklonej. Szpilka w szpic dodaje także charakteru i pewności siebie. Często taki model wymaga szczupłej stopy, bez halluksów. Jest on odpowiedni dla kobiet z greckim typem stopy, czyli z drugim najdłuższym palcem. W migdałowych i okrągłych zakończeniach butów dobrze będą się czuły panie z szerszą stopą i te, które rozpoczynają przygodę ze szpilkami.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając szpilki?
1. Podeszwa
Oprócz wysokości szpilki i jej kształtu ważny jest także materiał, z którego wykonana jest podeszwa. Jeśli chcesz czuć się stabilnie, wybieraj podeszwy gumowe. Na śliskich powierzchniach, często biurowych płytkach i wykładzinach, jest to idealne rozwiązanie na pewny krok.
2. Wkładka – skóra czy tworzywo sztuczne?
Jak wybrać wygodne szpilki – oprócz obcasa, wkładka jest drugą rzeczą na którą patrzę. Duże znaczenie dla komfortu noszenia każdych butów ma fakt, czy noga może w nim swobodnie oddychać. Jeśli wkładka to nieooddychające tworzywo sztuczne, stopa będzie się pociła i ślizgała w bucie. Skóra lub inny oddychający materiał spowoduje, że Twoja noga nie będzie mokra, gdy zdejmiesz buty.
3. Materiał zewnętrzny
Podobnie jak w przypadku wkładki, materiał zewnętrzny musi dawać poczucie komfortu. Jeśli jest to skóra licowa to ok. Lakierowana – tu już z oddychaniem będzie kiepsko. Jeśli jednak chcesz koniecznie kupić lakierki, spójrz na materiał, którym podklejona jest skóra lakierowana od wewnątrz. Jeśli jest to skóra naturalna, to na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż tworzywo szczuczne.
Podsumowując: każde szpilki są dla ludzi. Ważne jest, jak długo chcesz w nich chodzić i na jakie okazje. Unikaj wyboru tylko z tego powodu, że buty pięknie prezentują się na wystawie. Nic tak źle nie wygląda, jak dziewczyna, która ma piękne szpilki i nie radzi sobie z chodzeniem w nich. Wybieraj tylko te modele, które sama sprawdzisz i które dają Ci poczucie komfortu i świetnie się w nich czujesz!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |