Z wiatrem
Sporty powietrzne i spadochroniarstwo czyli aktywność fizyczna dla odważnych i nie tylko
Światowe statystyki biją na alarm. Spada aktywność fizyczna społeczeństwa i chociaż w ostatnich latach dzięki kampaniom edukacyjnym i fundacjom promującym sport tendencje spadkowe zostały zatrzymane, to problem braku ruchu jest bardzo poważny. Rozwój nauki, techniki, coraz nowsze technologie wymusiły na nas statyczną formę pracy nie wymagającą wysiłku fizycznego, a przecież nasz genotyp został stworzony tak, byśmy się czuli zdobywcami i nie chodzi o to, kto pierwszy "dorwie" pilot od telewizora. Nasi przodkowie musieli polować, żeby zdobyć pożywienie, uprawiać rolę prymitywnymi narzędziami i na pewno nie marnowali swojej naturalnej energii życiowej.
Właściwie wykorzystaj energię
A co my robimy ze swoją energią? W bardzo dużym stopniu marnujemy ją. Ktoś powie, że to przychodzi z wiekiem, bo jak tu porównać niespożyte siły dziecka z przepracowanym dorosłym. Tylko, że często w taki sposób usprawiedliwiamy brak chęci do zmiany trybu życia, a przecież aktywność fizyczna jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia człowieka bez względu na wiek. Zabawy ruchowe, ćwiczenia i sport w każdej formie wspomagają rozwój psychofizyczny, zapobiegają i leczą choroby cywilizacyjne. Czas więc zmienić nawyki i skierować energię na odpowiednie tory. Jaką aktywność wybrać, to już zależy od naszych indywidualnych potrzeb, możliwości, stanu zdrowia i sprawności fizycznej, nad którą możemy popracować. Sport pozwala wykorzystać z pożytkiem nagromadzoną energię, której zasobów nie eksploatujemy przy siedzącym trybie życia. Brak ruchu powoduje bowiem napięcie mięśniowe, frustrację, a nawet stany depresyjne.
Jednym wystarczy spacer, innym potrzeba mocniejszych wrażeń i dla tej drugiej grupy dobrą alternatywą są sporty powietrzne np. skoki spadochronowe. Jest to aktywność fizyczna nie tylko dla odważnych. Jeżeli jesteś poszukiwaczem przygód, twoje życie nabiera sensu, kiedy czujesz dreszczyk emocji i lubisz wyzwania, to skoki są dla ciebie. Czy jest to sport niebezpieczny? Nie bardziej niż inne. Jeżeli świadomie podchodzisz do jego uprawiania, nie lekceważysz zagrożeń, minimalizujesz ryzyko. Możliwość zobaczenia świata z perspektywy lotu ptaka od zawsze fascynowała ludzi (chociażby mitologiczny Dedal). Wielki człowiek renesansu, Leonardo da Vinci, XV-wieczny artysta i wynalazca ma w swoim dorobku projekt spadochronu. Czy go wypróbował? Nie wiadomo, ale w 2000 roku Adrian Nicholas zrobił replikę według projektu Leonarda i skoczył. Pierwszy skok na urządzeniu podobnym do współczesnego spadochronu wykonał w 1783 r. Sebastian Lenormad. W Polsce pierwszym skoczkiem był Józef Dzikowski, który w 1889 r. skakał z balonu na własnej konstrukcji spadochronie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |