Fitness - słowo wstępu
Ćwiczenia aerobowe trwające zwykle od 20 min do godziny odmładzają serce, trenują główne grupy mięśni, poprawiają wydajność krążenia i ogólną kondycję.
Termin "ćwiczenia aerobowe" - oznacza ćwiczenia dotleniające, podnoszące tętno i tempo oddechu - zaliczyć do nich możemy: gimnastykę przy muzyce - w różnych formach, jazdę na rowerze, bieganie, chodzenie, pływanie i wiele innych. Dzięki regularnym ćwiczeniom będziesz czuł/a się młodziej, i teraz, i w przyszłości.
Co nam daje ruch?
Regularnie wykonywane ćwiczenia w odpowiednio dobranym tempie i o odpowiedniej intensywności pomagają w walce ze starzeniem się, zapobiegają wielu chorobom, m.in. chorobie wieńcowej, wzmacniają kości, mięśnie oraz ostrość umysłu. Mają również znaczenie w prewencji cukrzycy i pewnych postaci nowotworów. Ponadto zmniejszają ciężar codziennych stresów, poprawiają nastrój, podnoszą poziom energii, zmniejszają dolegliwości związane z menopauzą. Badania wykazują, że kobiety które ćwiczą regularnie, są dwa razy rzadziej narażone na ryzyko nowotworów narządów rodnych i raka piersi niż te, które nie ćwiczą.
W życiu codziennym wykorzystywanych jest tylko 1/3 wszystkich mięśni, pozostałe nie pobudzone przez ćwiczenia ruchowe mogą ulec zanikowi. Proces ten dodatkowo przyśpiesza się po 30 roku życia gdzie zaczyna następować ogólna utrata masy mięśniowej o 1 % w skali roku. Prowadzić to może w konsekwencji do zmian strukturalnych w ścięgnach i więzadłach oraz chorób układu kostnego (układ kostny nie stymulowany ćwiczeniami fizycznymi traci swoją gęstość i elastyczność). W związku z tym dla zachowania odpowiedniej sprawności fizycznej wskazane są regularne ćwiczenia z obciążeniem oraz ćwiczenia aerobowe dla zwiększenia wydolności fizycznej organizmu i to od jak najmłodszych lat. Trening rozpocząć można w każdej chwili.
W każdym wieku, na każdym etapie życia ruch jest zbawienny dla ciała. Należy oczywiście pamiętać o odpowiednio dobranym rodzaju ćwiczeń i wielkości obciążenia w zależności od wieku, kondycji fizycznej oraz biorąc pod uwagę ewentualne schorzenia.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |