Szachy razem z Grupa Media Informacyjne
W partii szachowej wyróżniamy trzy fazy:
Debiut — faza gry początkowej, ta faza trwa do około 10-12 ruchu. W debiucie ustawiamy swą pozycję do bitwy. Debiut to zdecydowanie najważniejsza faza gry dla rozwoju sytuacji. Znanych jest wiele debiutów (niektóre znajdziesz w zakładce Debiuty)
Gra środkowa — faza gry środkowej, ta faza może toczyć się bardzo długo w niej to właśnie rozgrywamy walkę o przewagę materialną czy lepszą pozycję do końcówki.
Końcówka — faza gry końcowej, ta faza następuje gdy na szachownicy zostaje bardzo mało figur np. 2 figury i pion. Końcówka rozstrzyga o wygranej czy też o przegranej. W niej najczęściej pada mat chodź nie żadko pada on również w Grze środkowej czy nawet w debiucie.
Drewniane szachy rzeźbione, jako powrót do dzieciństwa
Z pewnością większość osób sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa, znajdzie taki moment, który rozpamiętuje z uśmiechem. Dla sporej części będzie to czas spędzony u dziadków. We wspomnieniach zawsze łatwo można przywołać jeden szczególny obraz. Ukochany dziadek siedzący w starym, ulubionym fotelu, a obok niego równo rozłożona plansza przepięknych, rzeźbionych, drewnianych szachów. Te z osób, które dziś uchodzą za mistrzów rozgrywek, w dużej mierze zawdzięczają swój talent wielu godzinom nauki tej trudnej sztuki spędzonym ze swoim przodkiem. Jak więc dbałość o detale rzeźbienia figur szachowych potrafi wpływać na rozgrywkę? Co takiego wyjątkowego jest w tym rodzaju wykonania gry? Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak przy pomocy, z pozoru, prostej gry zachowasz swoje wspomnienia na dłużej!
Detale szachów, które cieszą oko
Niezależnie od tego, czy jesteś utytułowanym mistrzem szachownicy, czy graczem-amatorem, najprawdopodobniej zwracasz uwagę na detale, którymi obdarzone są zakupione przez Ciebie figury. Gdy są zbyt proste, gra nadal jest emocjonująca, jednak po którejś partii z rzędu, czegoś jej brakuje. To właśnie detale Twojej “armii” sprawiają, że rozgrywka staje się jeszcze bardziej bogata w odczucia towarzyszące każdemu ruchowi wieży czy skoczka na planszy. Zatem odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie. Czy pozwolisz, aby Twoja gra była monotonna i nudna, tylko przez to, że Twoje szachy wyglądają tak zwyczajnie i prosto? Czy może wcielisz w nią trochę życia, jednocześnie zatracając się we wspomnieniach z dziecięcych rozgrywek i zdecydujesz się na misternie, ręcznie rzeźbione, drewniane szachy? Z pozoru nic nieznacząca decyzja o zmianie zwykłych, tanich, plastikowych szachów na te bardziej wytworne, precyzyjnie wyrzeźbione, pozwoli Ci odkryć na nowo dawno zapomnianą, dziecięcą radość z tej od wieków znanej gry.
Wyjątkowość wykonania - drugie imię rzeźbionych, drewnianych szachów
Patrząc na tego typu wykonanie szachów, jako pierwsze rzuca się w oczy jego wyjątkowość i dbałość o szczegóły. Mają one bowiem cieszyć nie tylko umysł, ale i oko. Przyjemniej gra się pięknie wykonanymi figurami niż prostymi. Taki zestaw gry spokojnie może spełniać dwie role. Nie tylko jako element zabawy, ale także jako dekoracja Twojego wnętrza. Ich piękno wprost nie pozwala na schowanie planszy w ciemny kąt szafy. Możesz je ustawić na przykład nad kominkiem lub na półce, tak aby pięknie się eksponowały. Wykonanie rzeźbionych, drewnianych szachów z pewnością nie raz zwróci uwagę Twoich gości. Taki cudowny komplet doda Twojej przestrzeni powiewu dworskiego stylu, co jeszcze bardziej urozmaici wnętrze salonu!
Bez szachownicy nie ma zabawy - plansza do szachów najważniejszym elementem gry
Każdy, kto gra w szachy wie, że bez planszy nie ma rozgrywki. Wszyscy, którzy grają zawodowo bądź dopiero uczą się sztuki Królewskiej Gry, potrzebują swojej planszy, na której mogą doskonalić szachowe umiejętności. Jak wygląda profesjonalna szachowa plansza, z czego jest wykonana i czym się charakteryzuje? Jedno jest wiadome - dużą rolę odgrywa w szachach kolorystyka - jednak jakie to ma naprawdę znaczenie?
Czym się charakteryzuje plansza do szachów?
Choć na pierwszy rzut oka każda jest inna, szachownica ma swoje określone nieodłączne standardy. Gdyby nie tych kilka ważnych elementów plansza do szachów nie byłaby tak kultowym, niesamowitym artefaktem. Typowa szachownica nie zmieniła się od wielu wieków. Składa się ona z aż sześćdziesięciu czterech równych, kwadratowych pól. Rzędy oznaczone zostały cyframi od jeden do osiem, natomiast kolumny literami od “A” do “H”. Oznaczenia pozwalają nie tylko na rozmieszczenie figur przeciwników w dwóch identycznych konfiguracjach, ale dają możliwość strategicznego planowania ruchów i wymyślania sekwencji pole po polu.
Rodzaje materiałów, z których można wykonać szachownicę
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju planszy do szachów szukasz. Oferta sklepów, takich jak choćby Zegaryszachowe.pl jest tak różnorodna, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet najbardziej wyrafinowani poszukiwacze znajdą taką planszę, która będzie odpowiadać im wymaganiom. Najpopularniejszym surowcem do wykonania planszy jest drewno, między innymi: brzoza, klon, jesion, a także orzech włoski. Jednak materiałów, z których można wykonać planszę, jest znacznie więcej. Oto lista najbardziej cieszących się największą popularnością:
-plastik,
-tektura,
-tkanina,
-kamień (jako kamienny stół ogrodowy z wykutą na nim planszą do szachów).
Kolorystyka planszy i rekomendacje ekspertów
Czy patrząc na planszę szachową, pomyślałbyś kiedykolwiek, że jej kolorystyka ma ogromne znaczenie w grze? Wszyscy wiedzą, że plansza szachowa składa się z dwóch odcieni kolorystycznych - jasnego i ciemnego. Najpopularniejszymi kolorami wśród plansz szachowych są brązowy i zielony zestawione z takimi barwami, jak jasno-orzechowy, kremowy, jasnożółty oraz kość słoniowa. Czytając wszystkie odcienie, zadałeś sobie w myślach pytanie “A gdzie czerń i biel, które tak kojarzą się z szachownicą?” Według ekspertów ludzki wzrok po dłuższym czasie patrzenia w kontrast między białym a czarnym niezwykle się męczy, sprada również koncentracja, która jest niezbędna, szczególnie podczas szachowych turniejów. Dlatego, w trosce o Twój wzrok, najbardziej rekomendowane są kolory nieco bardziej do siebie zbliżone, a także delikatnie “przybrudzone: jasne barwy zestawione z umiarkowanie ciemnymi polami.
Jak zacząć? Gra w szachy dla początkujących
Szachy to wielka przyjemność, rozrywka która uczy myślenia logicznego, koncentracji i planowania. Żeby grać z satysfakcją, warto poznać zasady i próbować, ćwiczyć, sprawdzać się. Podpowiadamy, jak może wyglądać gra w szachy dla początkujących.
Co ci jest potrzebne?
Nie trzeba wiele, żeby zacząć grę w szachy. Wystarczy plansza, pionki i dobre chęci. Wybierz komplet do gry, który ładnie się prezentuje – z pewnością przyjemniej ci będzie sięgać po estetyczne pionki które dobrze leżą w ręce oraz stabilną planszę. Nie przejmuj się początkowymi trudnościami – początkujący mogą być trochę przytłoczeni ilością pionów, zasad i możliwości ustawień, ale wystarczy kilka prób i wszystko staje się prostsze i znacznie ciekawsze. Przyda się także towarzysz do gry, z którym razem będziesz stawiać pierwsze kroki w szachach. Czasami jednak możesz ćwiczyć wyłącznie samodzielnie.
Trenuj, trenuj, trenuj
Praktyka czyni mistrza, a przynajmniej sprawia, że szachy można dobrze poznać i wciągnąć się w grę. Tak więc próbuj, ćwicz, graj, zaproś na spotkanie szachowe znajomych albo członków rodziny. W ten sposób spędzasz przyjemnie czas i uczysz się jednocześnie!
Spróbuj w klubie
Bardzo dobrym miejscem na naukę gry w szachy dla początkujących jest okoliczny klub szachowy. Tam znajdziesz ludzi pasjonujących się szachami, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą, doradzą, a także usiądą do rozgrywki i pokażą wiele praktycznych zagrań i umiejętności. Dzięki uczęszczaniu do klubu bardzo łatwo jest złapać „bakcyla” i szybko się uczyć.
W domowym zaciszu, z książką w ręku
Istnieje bardzo duży wybór literatury szachowej, z której można krok po kroku przejść od poznania zasad gry w szachy, poprzez rozgrywki dla początkujących, aż po ćwiczenia na najsłynniejszych zagrywek profesjonalistów. Z książką można ćwiczyć indywidualnie i próbować wiele opcji danego ustawienia, żeby ulepszać swoją grę. Oczywiście, można w ten sposób grać w duecie i dzięki temu podwyższyć poziom gry.
Wykorzystaj nowe technologie
Komputer i aplikacje na smartfonie to świetny sposób na naukę i wykorzystanie każdej wolnej chwili na szachy. W wielu aplikacjach można wybrać poziom trudności i wybrać grę w szachy dla początkujących online. To też dobry pomysł, gdy chcesz się nauczyć gry, a nie masz towarzysza na co dzień – sieć ułatwia skomunikowanie się graczy z różnych miejsc kraju i świata.
Jak nauczyć się grać w szachy w domowym zaciszu? Podpowiadamy, co warto wykorzystać!
Szachy to pasjonująca gra, która doskonale wpływa na koncentrację i umiejętność analitycznego myślenia. Choć dla początkujących może wydawać się ona skomplikowana, to wystarczy nieco wprawy i znajomość podstawowych reguł, by rozgrywki zaczęły dostarczać satysfakcji. Jak nauczyć się grać w szachy w domowym zaciszu? Podpowiadamy, na co warto wrócić uwagę!
Jak nauczyć się grać w szachy – książki
Podstawowe aspekty gry to ustawienie i ruchy poszczególnych figur oraz pionów, a także wstępne kwestie dotyczące taktyki i strategii. Jak nauczyć się grać w szachy, jeśli chcesz zrobić to samodzielnie? Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie książek szachowych. Wśród tego typu pozycji znajdziesz wiele tytułów dla początkujących. Co więcej, książki to nie tylko teoria! Duża część z nich zawiera również analizy mistrzowskich strategii i praktyczne ćwiczenia.
Jak nauczyć się grać w szachy – blogi eksperckie
Zastanawiasz się, jak nauczyć się grać w szachy bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z wiedzy udostępnianej w sieci. Podstawowe informacje o zasadach i strategii znajdziesz na blogach eksperckich, np. tych, prowadzonych przez sklepy szachowe. Jeśli szukasz tego typu wiedzy, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz w nich wiele informacji, między innymi o przygotowaniu planszy, ruchach poszczególnych figur i pionów oraz dobrych praktyk, które przybliżą Cię do zwycięstwa.
Praktyka czyni mistrza, czyli jak nauczyć się grać w szachy, by wygrywać?
Znasz już podstawy i zastanawiasz się, jak nauczyć się grać w szachy, by zacząć odnosić pierwsze zwycięstwa? Przede wszystkim graj jak najwięcej! Wiele kluczowych umiejętności nabędziesz wraz ze zdobywaną praktyką. W szlifowaniu taktyki bardzo przydatne mogą okazać się również wspomniane wcześniej książki. Dzięki szachowym tytułom poznasz strategie mistrzowskie i wykorzystasz je w swoich rozgrywkach!
Jak nauczyć się grać w szachy – potrzebne akcesoria
Choć obecnie partie można rozgrywać także online, to wiele osób jest zdania, że do nauki najlepsze są tradycyjne zestawy. Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć się grać w szachy w domowym zaciszu, to zaopatrz się w jeden z nich. Wbrew pozorom zakup zestawu wcale nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Najprostsze komplety to koszt około kilkudziesięciu złotych. Ciekawym rozwiązaniem są również wygodne, mobilne zestawy, które bez problemu zabierzesz na wyjazd lub wizytę u znajomych.
Czy szachy to sport? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że sportem można nazwać dyscypliny takie jak piłka nożna, lekkoatletyka czy pływanie. Jak postrzegać szachy? Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj nie jest już taka oczywista. Czy szachy to sport? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej wyjątkowej grze!
Krótka historia szachów
Pierwsze turnieje szachowe rozgrywano już na przełomie XVI i XVII wieku. Zawody na szczeblu międzynarodowym zaczęto organizować po londyńskim turnieju w 1851 roku. Kilkadziesiąt lat później pojawiły się szachowe olimpiady i powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa. Zastanawiasz się, czy szachy to sport? Ta szlachetna gra od lat zrzesza pasjonatów z całego świata. Dla wielu z nich treningi, turnieje i rywalizacja to nie tylko ciekawa rozrywka, ale też angażująca i eksploatująca aktywność.
Czy szachy to sport? Najważniejsze elementy gry
Najlepszą okazją do obserwacji kluczowych elementów rozgrywek szachowych są turnieje. Czy szachy to sport? Do czynników, które klasyfikują je jako jedną z dyscyplin, należy między innymi:
– Rywalizacja
To indywidualny sport, w którym każdy zawodnik dąży do wygranej. Nie ma w nim miejsca na sentymenty, a słabsze dni i nieprzemyślane ruchy zazwyczaj kończą się przegraną.
– Emocje
Czy szachy sport? Sale turniejowe są pełne presji i napięcia! Pod tym względem szachy są bardzo zbliżone do klasycznych, emocjonujących dyscyplin.
– Wysiłek
Szachy są niezwykle męczące. Ogromny wysiłek związany jest z intensywną aktywnością umysłową.
– Treningi
Istotnym aspektem profesjonalnej gry jest konieczność ciągłego rozwoju. Szachiści poświęcają wiele czasu na treningi, które mają znaczący wpływ na ich późniejsze osiągnięcia.
– Brak losowości
Zastanawiasz się, czy szachy to sport? Zwróć uwagę, że w tej wyjątkowej grze nie ma elementu losowości. Wynik partii zależy od umiejętności poszczególnych graczy.
Opinia graczy i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
Czy szachy to sport? Profesjonalni gracze uważają, że tak. Do podobnych wniosków doszedł również Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Biorąc pod uwagę tę decyzję, można oczekiwać pojawienia się szachów na igrzyskach olimpijskich! Międzynarodowa Federacja Szachowa rozpoczęła działania, których celem jest uwzględnienie szachów w programie igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Postuluje się, aby wprowadzić na nie szachy szybkie lub błyskawiczne.
Jak wygrać w szachy? Poznaj zasady, które przybliżą Cię do zwycięstwa!
Wygrana w szachach zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych można zaliczyć obraną strategię i umiejętności. Niezwykle ważne są również posunięcia przeciwnika. Doprowadzenie do zwycięstwa może okazać się trudne, szczególnie jeśli masz naprzeciw bardziej doświadczonego szachistę. Jak wygrać w szachy? Sprawdź, co przybliży Cię do triumfu!
Szachy – przyjemność gry czy radość ze zwycięstwa?
Zastanawiasz się, jak wygrać w szachy? Na wstępie przemyśl, czy zwycięstwo rzeczywiście jest takie istotne. Partia szachów to przyjemność sama w sobie. Dzięki grze stymulujesz mózg i rozwijasz umiejętność analitycznego oraz krytycznego myślenia. Choć niemal każdy lubi wygrywać, to triumf nie musi być kluczowym celem. Warto skoncentrować się na samej grze i zabiegach, które poprawią jej technikę i spowodują, że z czasem zaczniesz wygrywać.
Jak wygrać w szachy – na co warto zwrócić uwagę?
Do zwycięstwa dochodzi się poprzez zamatowanie przeciwnika. O macie mówi się wtedy, gdy król nie ma jak uciec przed atakiem innej figury. Dojście do tego punktu wymaga odpowiednich ruchów i dobrej strategii. Jak wygrać w szachy?
1. Dobry początek
Dobra strategia to taka, którą realizujesz już od początku gry. Celem pierwszych ruchów jest przejęcie kontroli nad centrum szachownicy. To najważniejszy obszar pojedynku. Jak wygrać w szachy? Początkowa kontrola centralnej części szachownicy pozwoli Ci zdecydować, w którym kierunku potoczy się dalsza część partii, co znacznie przybliży Cię do triumfu.
2. Uważaj na swoje figury
Choć wymiana figur jest normalną częścią każdej rozgrywki, uważaj na to, by nie oddawać ich za darmo. Jak wygrać w szachy dzięki rozsądnemu gospodarowaniu bierkami? Pamiętaj, by wymieniać figury o tej samej wartości. Zabieraj wszystko, co oddaje przeciwnik, ale uważaj na zastawiane przez niego pułapki.
3. Przemyśl zajmowane pozycje
Sytuacja, w której będziesz mógł przybliżyć się do króla, wymaga odpowiedniej aranżacji. Twoje figury muszą mieć możliwość podjęcia ewentualnego ataku. Jak wygrać w szachy dzięki dobremu ustawieniu bierek? Pionki i skoczki sprawdzają się w centrum. Gońce umieszczaj na długich przekątnych. Wieże warto utrzymać razem w centrum lub rozstawić na otwartych liniach. W gotowości do potencjalnego ataku powinien być również hetman.
4. Jak wygrać w szachy? Chroń swojego króla i przygotuj atak na przeciwnego!
Zamatowanie przeciwnego króla zwykle wymaga współpracy wielu bierek. Figura szachująca zazwyczaj wymaga przynajmniej jednego obrońcy, który ochroni ją przed zbiciem. Czasami do przełamania obrony przeciwnika potrzebne jest poświęcenie kilku figur. Jak wygrać w szachy dzięki przemyślanemu ustawieniu bierek? Nie zapominaj o obronie! To częste zjawisko, jeśli gracz skupia się jedynie na ataku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa własnego króla jest umieszczenie go za broniącymi pionkami.
Ułożenie szachów – pozycje wyjściowe. Jak przygotować rozgrywkę?
Początkowe ustawienie bierek (czyli pionków na szachownicy) jest ściśle określone. Poszczególne figury i piony mają swoje konkretne pozycje wyjściowe. Znajomość zasad ułożenia szachów jest niezbędna do przygotowania rozgrywki. Jak prawidłowo ustawić bierki?
1. Zacznij od pionów
Ułożenie szachów najlepiej zacząć od pionów. Ich pozycja wyjściowa jest bardzo prosta do zapamiętania. Piony białe ustaw obok siebie na drugiej linii szachownicy. Po jej przeciwnej stronie, na linii siódmej, ustaw piony czarne.
2. Umieść wieże w rogach
Następnym krokiem ułożenia szachów do rozgrywki jest rozmieszczenie wież. Ustaw je za pionami w tym samym kolorze, czyli białe w linii pierwszej i czarne w linii ósmej. Wieże powinny znajdować się w rogach szachownicy – na polach a1 i h1 oraz a8 i h8.
3. Ustawienie szachów – skoczki i gońce
Obok wież, postaw skoczki. Białe powinny znaleźć się na polach b1 i g1, natomiast czarne – b8 i g8. Kolejnym krokiem w ustawieniu szachów jest umieszczenie gońców obok skoczków (c1, f1 i c8, f8).
4. Najważniejsze figury – król i hetman
Po przeciwnych stronach szachownicy zostały Ci kolejno po dwa pola. To miejsce przeznaczone dla najcenniejszych figur – króla i hetmana. Biały król powinien znaleźć się na polu e1, natomiast czarny na e8. Warto zapamiętać, że w prawidłowym ustawieniu szachów biały król umieszczony jest na czarnym polu, a czarny na białym. Pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek. Wyjściowe pozycje króla i hetmana są często błędnie zamieniane.
Początek gry – co musisz wiedzieć?
Po ułożeniu szachów możesz przystąpić do rozgrywki. Jak przebiega jej początek? Pierwszy ruch zawsze wykonują biali. Następne posunięcie należy do czarnych i kolejno gra toczy się na przemian. Warto wiedzieć, że statystyki wskazują, iż zawodnik grający białymi ma większe szanse na zwycięstwo. Stosunek wynosi 55% do 45%. Dlaczego tak jest? Osoba, która wykonuje pierwszy ruch, może narzucić przeciwnikowi sposób gry. Początkowe posunięcie zwane jest debiutem szachowym.
Podstawowe zasady
Oprócz ułożenia szachów i pierwszych ruchów warto wspomnieć również podstawowe zasady. Kto gra białymi? W amatorskich rozgrywkach zazwyczaj jest to kwestia ustaleń i obopólnej zgody lub losowania. Każdy ruch jest obowiązkowy i trzeba go wykonać, nawet jeśli prowadzi do straty lub przegranej. Rozgrywka może skończyć się zamatowaniem któregoś z króli, remisem lub rezygnacją jednego z graczy. Jeżeli partia jest dodatkowo ograniczona czasem, to przegrywa osoba, która go przekroczy.
Jakie są zasady gry w szachy?
Poznając podstawowe znaczenie figur umieszczonych na desce, tak naprawdę uczysz się pierwszych reguł, które panują w tej grze. Sama rozgrywka toczy się jednak jeszcze według innych wyznaczników, które koniecznie trzeba poznać, jeśli traktuje się szachy poważnie. Dowiedz się, jakie są istotne zasady gry w szachy?
Czym jest szach i mat?
Wyjaśnienie reguł tej gry warto zacząć od końca, czyli od celu całej rozgrywki. A to dlatego, że cała ona toczy się, aby zamatować przeciwnikowi króla. Od samego początku tak kierujesz swoimi figurami, by zmusić tę drugą osobę do jej odsłonięcia. Gdy król nie ma już dokąd uciec, wygrywasz rozgrywkę. Ta podstawowa zasada gry w szachy wymusza całą masę innych, które trzeba poznać, aby dobrze grać.
Gra kończy się remisem
Często zdarza się, że gra kończy się remisem. Jest to możliwe w takich przypadkach, gdy:
- oboje z graczy decydują zgodzić się na remis. To zasada, która pozwala zakończyć grę w szachy w każdym momencie rozgrywki,
- król nie jest szachowany, ale nie masz dokąd nim iść, czyli na szachownicy jest pozycja pata,
- na szachownicy brakuje figur, które umożliwiłyby danie mata,
- dana sytuacja na desce powtarza się już trzeci raz, niekoniecznie z rzędu,
- przez ostatnie kilkanaście ruchów żaden z graczy nie zbił niczego, ani nie poruszył pionkiem.
Wszyscy na szachownicę
Rozgrywka rozpoczyna się od rozstawienia figur, które mają ściśle określone miejsce. Wieże stoją zawsze w narożnikach. Sąsiadują ze skoczkami, a te z kolei z gońcami. Dwa ostatnie miejsca zajmuje król i hetman, przy czym hetman zawsze staje na polu w swoim kolorze, a król obok niego. Rząd przed tymi figurami w całości należy do pionków. To najważniejsza reguła gry w szachy, na równi z tym, w jaki sposób dane pionki się poruszają. Pionki chodzą do tyłu i do przodu, o jedno pole. Skoczek przemieszcza się na wzór litery L, dwa do przodu, jedno w bok. Wieża przesuwa się do przodu i do tyłu, o tyle oczek ile chce. Za to goniec chodzi na ukos, też o każdą ilość oczek. Hetman łączy w sobie obie te funkcje. Król może zmienić miejsce tylko o jedno pole, w każdym kierunku.
Specjalne reguły gry w szachy
Znając już możliwości, w jaki sposób poruszają się poszczególne figury, warto zwrócić uwagę na sytuacje wyjątkowe w szachach, w których też obowiązują ściśle określone zasady gry.
- roszada – król przemieszcza się w kierunku swojej wieży o dwa pola, a wieża przeskakuje na miejsce obok niego, po przeciwnej stronie,
- bicie w przelocie – pion przesuwa się o dwa pola do przodu i zrówna się z pionem przeciwnika, to ten może go zbić, kończąc ruch na takim polu, jakby bił go zwyczajnie, na ukos.
- promocja piona – jeśli pion dojdzie do ostatniego rzędu, to można go zamienić w inną figurę. Najczęściej gracze decydują się mianować go hetmanem.
Jakie figury występują na szachownicy? Podstawowe zasady gry w szachy
Zasady gry w szachy mogą nastręczać problemów z ich zrozumieniem, ale tylko do czasu, gdy rozłożysz całość na mniejsze kawałki. Poznając znaczenie każdej z figur występującej na szachownicy z pewnością zrozumiesz, o co w tym wszystkim chodzi. A stąd już niedaleko do emocjonujących partii, które będziesz rozgrywał z najbliższymi. Poznając zasady w rodzinnym gronie, od razu zyskujesz partnerów do gry.
Najważniejsza jest deska
Rozgrywki szachowe toczą się na szachownicy, czyli kwadratowej desce osiem na osiem pól, o dwóch naprzemiennych kolorach, białym i czarnym. Nawet gdy 64 pola mają inne kolory, z założenia nazywa się je w ten sposób. Tak samo z pionkami, niezależnie od barw, gracze posługują się określeniami białe i czarne.
Rodzaje figur na szachownicy
Na desce ustawia się wszystkie figury, jakimi dysponują gracze. W sumie jest ich 32, podzielone po równe 16. Figury na szachownicy to: pionki (po osiem), skoczki (po dwóch), gońce (po dwa), wieże (po dwie), hetman i król (po jednym). Hetmany i wieże to tzw. figury ciężkie, zaś gońce i skoczki to figury lekkie. Ustawia się je w rzędzie najbliższym graczowi, pionki ustawiane są w rzędzie przed nimi. Pozostałe cztery rzędy pozostają puste, to na nich toczyć się będzie rozgrywka.
Ustawienie figur
Każda gra zaczyna się od jednakowego rozstawienia figur. W narożnikach ustawia się wieże. Obok nich stają skoczki. Obok miejsce zajmują gońce. Na samym końcu ustawia się hetmana, który zajmuje wolne pole zgodne ze swoim kolorem, jedyne wolne miejsce pozostawione jest dla króla. Pionki ustawia się w rzędzie przed figurami. Po takim rozstawieniu pozostaje już tylko rozpocząć rozgrywkę.
Grę czas zacząć
Zawsze rozpoczyna ten gracz, który dysponuje białymi figurami na szachownicy. Każda z nich porusza się na właściwy sobie sposób, który w uproszczeniu przedstawia się następująco. Król może przemieszczać się o jedno pole, w każdym kierunku. Wieża porusza się dowolną liczbę pól, ale nie wolno jej chodzić na ukos. Za to goniec przemieszcza się tylko na ukos, także o dowolną ilość pól. Hetman łączy w sobie funkcje gońca i wieży, poruszając się w każdym kierunku o dowolną liczbę oczek. Skoczek rusza się zawsze o dwa pola do przodu i jedno w bok, w różnych konfiguracjach. Przypomina to literę L. Pion porusza się o jedno pole, zawsze do przodu, wyjątkiem jest pierwsze posunięcie, kiedy może ruszyć się o dwa pola.
Opanowanie przedstawionych zasad poruszania się po szachownicy to pierwszy i konieczny warunek do rozpoczęcia wspaniałej rozgrywki z przeciwnikiem.
Ruchy w szachach – możliwości poszczególnych figur i pionków
Szachy to pasjonująca gra, która dostarcza rozrywki i stymuluje umysł. Rozgrywka odbywa się według ściśle określonych zasad, które należy poznać przed rozpoczęciem szachowej przygody. Kluczowym aspektem są możliwości przesuwania poszczególnych figur i pionków. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ruchach w szachach, zanim przystąpisz do pierwszej rozgrywki!
Król
Król to najważniejsza figura. Może być szachowany (zagrożony zbiciem), ale nie może zostać zbity. Jakie ruchy w szachach są dozwolone dla króla? Możesz przesunąć go o jedno pole w pionie, poziomie lub na ukos. Maksymalnie raz podczas rozgrywki król może wykonać specyficzny ruch, zwany roszadą.
Wieża
Wieża ma możliwość poruszania się o dowolną ilość wolnych pól. Przesunięcia muszą odbywać się po linii poziomej lub pionowej. Siła tej figury jest największa pod koniec rozgrywki, kiedy maleje ilość pionków na szachownicy. Wieża porusza się również we wspomnianej roszadzie.
Goniec
Goniec to figura, która może przesuwać się jedynie po przekątnych. Jej ruch w szachach obejmuje dowolną ilość wolnych pól – nie może przeskakiwać innych pionków i figur.
Hetman
Najsilniejszą figurą jest Hetman. Jego ruchy w szachach mogą odbywać się w dowolnym kierunku, po liniach poziomych, pionowych i przekątnych. Możesz przesunąć go o dowolną ilość pól. Rób to z rozwagą, utrata Hetmana zazwyczaj oznacza przegraną!
Skoczek
Przesunięcia skoczka opisuje się jako literę „L” lub cyfrę „7”. Jego ruch w szachach jest dosyć specyficzny. Przemieszczasz go o dwa kolejne pola (na kształt wieży) i kolejno o jedno pole w bok (prostopadłe do wcześniejszego kierunku). Ruch tej figury nie jest blokowany i może ona przeskakiwać inne figury lub pionki.
Pion
Pion może wykonywać najbardziej rozbudowane ruchy w szachach. Możesz przesunąć go o jedno pole do przodu (jeśli jest ono wolne). Wyjątkiem jest sytuacja, w której pion znajduje się w pozycji wyjściowej – wtedy możesz przemieścić go o dwa wolne pola do przodu. Pamiętaj, że nie ma on możliwości poruszania się do tyłu. Co ciekawe, piony jako jedyne biją niezgodnie z obowiązującym je sposobem przemieszczania. Mogą zbić figurę lub inny pion, znajdujący się na ukos przed nimi. W sytuacji, w której tak położone pole jest wolne, nie mogą się tam ruszyć.
Specyficzne ruchy w szachach
W rozgrywce mogą pojawić się również posunięcia specyficzne. Możliwość ich wykonania zależy od przebiegu partii i jest przypisana do poszczególnych figur lub pionów. Specyficzne ruchy w szachach to między innymi roszada, bicie w przelocie czy promocja.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |