Drakunkuloza
Choć nie występuje już tak często, jak kiedyś, nadal jest niezwykle groźną chorobą. Drakunkulozę można spotkać we wschodniej półkuli świata, w kilku obszarach. Posiada niezwykle charakterystyczne objawy chorobowe, a samo jej leczenie jest specyficzne. W jaki sposób zaradzić tej chorobie, jakie są jej objawy, a także czy można ją całkowicie wyleczyć?
Występowanie drakunkulozy.
Drakunkuloza lub inaczej nicień podskórny jest charakterystyczną chorobą, którą można spotkać głównie w Afryce. Obecnie najczęściej nadal pojawia się w Sudanie Południowym, Czadzie, Mali i Etiopii. Pod koniec lat 80 XX wieku bardzo często można się było z nią spotkać także w Azji oraz w Indiach. Co najważniejsze, co roku liczba zachorowań na tę groźną i zakaźną chorobę maleje, jest to niezwykle pocieszająca informacja. W 2017 roku nie zarejestrowano żadnego zachorowania w Sudanie Południowym oraz Mali, natomiast w Etiopii i Czadzie odnotowano po 15 przypadków tej choroby, czyli łącznie 30. Dla porównania w 2011 roku w tych czterech państwach, zanotowano aż 1028 przypadków drakunkulozy. Najwięcej zachorowań natomiast odnotowano w 1986 roku, można wtedy było mówić o epidemii, bowiem zachorowało aż 3,5 miliona ludzi na terenie całej Afryki oraz Azji.
Drakunkuloza: Jakie są przyczyny powstawania.
Przyczyną powstawania drakunkulozy jest wypicie zakażonej wody. W wodzie tej przebywają zwykle larwy, tzw. oczliki, które zainfekowane są nitkowcem podskórnym. Wypijając je razem z brudną wodą, człowiek zaraża się tą chorobą. Drakunkuloza jest chorobą pasożytniczą, pasożyty nitkowca podskórnego wnikają do środka organizmu człowieka, a następnie żywią się nim. Żeńskie osobniki nitkowca podskórnego przeżywają w ciele człowieka około roku, następnie wydostają się poprzez utworzoną na skórze ranę, męskie osobniki drakunkulozy po pewnym czasie giną. Obecnie larwy nitkowca podskórnego występują w wielu zbiornikach wodnych, usytuowanych w krajach Afryki, mimo to świadomość jest już nieco większa, dlatego nie dochodzi tak często do zakażeń tą groźną chorobą. Drakunkuloza, mimo że bardzo często przebiega bezobjawowo, może przyczynić się do wielu szkód w organizmie człowieka.
Drakunkuloza objawy
Chorobę tę niezwykle trudno jest rozpoznać u ludzi, bardzo często przebiega ona bezobjawowo. Larwy nitkowca podskórnego żyją w organizmie nawet do roku, a człowiek może jedynie odczuwać objawy przypominające zatrucie pokarmowe, np. mogą pojawić się wymioty, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, głód. Najczęściej po około roku, w dolnych partiach ciała człowieka zaczyna powstawać niewielkie owrzodzenie oraz rana. Bardzo często są to stopy bądź okolice uda, w tym czasie żeńska larwa nitkowca podskórnego próbuje wydostać się z ciała człowieka. Jest to jednoznaczny objaw drakunkulozy i nie sposób pomylić go z żadną inną chorobą. Owrzodzenie najczęściej pęka w kontakcie z wodą i może powstawać stan zapalny. Zakażony drakunkuloza człowiek zazwyczaj dostaje wysokiej gorączki oraz objawów grypopodobny. Larwa nitkowca podskórnego, próbuje się wydostać na zewnątrz, w tym czasie można delikatnie, po kilka centymetrów, nawijać larwę na niewielki patyczek. Jeżeli występuje jakiekolwiek prawdopodobieństwo zakażenia drakunkulozą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Warto jednak zachować wielką ostrożność w momencie kontaktu rany z wodą, ponieważ żeńskie nitkowce podskórne wydalają ze swojego organizmu larwy, zarażając ponownie wodę.
drakunkuloza
Jak się można się zarazić drakunkulozą?
Drakunkulozą można przede wszystkim zarazić się poprzez wypicie skażonej wody. Zwykle jest to woda występująca w rzekach, w zbiornikach wodnych i w jeziorach, która nie została nigdy przebadana przez sanepid. Warto unikać spożywania wody z niepewnych źródeł, zwłaszcza wybierając się na wycieczkę do krajów tropikalnych, głównie Afryki. Niestety, Afryka jest nadal słabo rozwiniętym kontynentem, a do tego bardzo mocno zaludnionym i zanieczyszczonym. Warto pamiętać, aby wypijać tylko wodę butelkowaną lub ze sprawdzonych i przebadanych zbiorników. Wszystkie larwy nitkowca podskórnego, można wytępić, wlewając do wody substancję zwaną temefosem. Produkt ten zabija wszelkie pasożyty i sprawia, że woda jest wolna od tej choroby. Drakunkuloza to choroba pasożytnicza, dlatego larwy lokując się w organizmie człowieka, żerują na nim, odżywiając się tym, co dostarcza człowiek swojemu organizmowi. Warto wspomnieć, że nitkowce podskórne żeńskie, mogą osiągać nawet do jednego metra długości! Jest to jedna z najdłuższych larw pasożyta.
Leczenie drakunkulozy:
Niestety, drakunkulozy nie da się konkretnie wyleczyć żadnym lekiem, ponieważ wszystkie preparaty antypasożytnicze nie działają skutecznie na tę groźną chorobę. Larwy nitkowca podskórnego żyją w organizmie około roku, jednak sam człowiek nie musi zdawać sobie z tego nawet sprawy. Bardzo często choroba ta przebiega bezobjawowo, nie dając żadnych jednoznacznych sygnałów. W momencie wystąpienia ropnia na stopie bądź udzie można mieć stuprocentową pewność, że ma się do czynienia z drakunkulozą. Choć przeciętny lekarz bardzo rzadko widzi objawy tej choroby na własne oczy, w kontakcie z nią z pewnością będzie wiedział, z czym ma do czynienia, gdyż nie sposób się pomylić. Po około roku, nitkowiec podskórny zaczyna wydostawać się na zewnątrz ciała. Można się go pozbyć dwojako, zazwyczaj albo nawijając go codziennie po kilka centymetrów na specjalny patyczek lub też chirurgicznie. W krajach słabo rozwiniętych nadal praktykowana jest pierwsza metoda leczenia, jest to głównie Afryka. Zazwyczaj jednak chory udaje się do szpitala, gdzie lekarz chirurgicznie usuwa pasożyta. Po wycięciu nitkowca podskórnego, mogą występować objawy pieczenia oraz bólu i utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy! Całkowite usunięcie nitkowca podskórnego, żeńskiego daje pewność na wyleczenie, dlatego nie należy się obawiać faktu, iż pasożyty nadal będą żerować wewnątrz organizmu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, decydując się na pierwszą metodę usuwania pasożyta. W momencie nawijania nitkowca na patyczek trzeba uważać, aby nie rozerwać go, ponieważ może dojść do ogólnego zakażenia organizmu, czyli wystąpienia sepsy, co niestety bardzo często kończy się śmiercią. Warto zatem zdecydować się na drugą metodę, czyli usunięcia chirurgicznego nitkowca.
Drakunkuloza: profilaktyka
Aby uniknąć zachorowania na drakunkulozę, należy przede wszystkim nie pić wody z nieznanych źródeł. Rada jest skierowana głównie do osób wyjeżdżających do krajów tropikalnych, a przede wszystkim do Afryki, Azji lub Indii. Niestety, obszary te nadal nie są mocno rozwinięte i można spotkać terytoria, na których ciągle znajdują się źródła z zanieczyszczoną i niezdatne do spożycia wodą. Najlepiej kupować wodę butelkowaną ze sprawdzonych źródeł, lecz nie taką, która sprzedawana jest na okolicznych targach, ale najlepiej udać się do marketu. Warto także uważać w kontakcie z wodą kranową. Lepiej nie jej nie spożywać, a myjąc się unikać przypadkowych połknięć tej wody. Drakunkuloza to choroba pasożytnicza, dlatego larwy muszą wniknąć do organizmu, aby móc się rozwinąć. Poza organizmem człowieka żyją około 3 tygodni. Bardzo dobrym sposobem jest także do źródła wody pitnej wsypać temefos, który niweluje pasożyty nitkowca podskórnego. Warto także pamiętać, aby wszystkie zakupione owoce nie płukać bezpośrednio w żadnych źródłach wody pitnej, a także unikać mycia ich pod bieżącą wodą.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2020 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |