Denga
Denga - czyli niebezpieczna gorączka wywołana przez wirus, który przenoszą komary. Zobacz jakie są pierwsze objawy tej choroby.
Denga jest groźną chorobą, przenoszoną przez komary i należy do grupy schorzeń, nazywanych ogólnie Gorączkami Krwotocznymi. Występuje głównie we wschodniej części świata, ale nie omija Europy. Jej objawy są niezwykle charakterystyczne, choć nie zawsze się pojawiają, dlatego warto być czujnym. W jaki sposób pozbyć się tej choroby, czy istnieje skuteczna szczepionka, a także, jakie zalecenia i profilaktykę otrzymują podróżujący do tropików?
Występowanie Dengi
Występują cztery typy serologiczne tego wirusa: DENV-1, DENV-2, DENV-3, DENV-4. Komary z rodziny Flavivirdae Aedes, to właśnie one są rezerwuarem Dengi. Badania epidemiologiczne dotyczące granic przestrzennych transmisji wirusa Dengi wykazały, że 3,8 miliarda osób w 129 krajach jest obecnie narażonych na zakażenie. Według danych podawanych przez WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą przenoszoną przez komary. Rocznie choruje od 50 do 390 milionów ludzi na świecie,a pół miliona jest hospitalizowanych. Atakują głównie na kontynencie azjatyckim i można je spotkać w Azji Południowej i Wschodniej ( w tak popularnych krajach jak Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Laos, Filipiny, Indonezja, Indie, Malezja, Sri Lanka ). W Bardzo wiele przypadków zachorowań odnotowuje się także w Afryce ( Egipt, Kenia, Tanzania plus Zanzibar ), Ameryce ( Dominikana, Argentyna, Brazylia, Jamajka, Kuba, Meksyk ). Rozwojowi komarów Aedes sprzyja bardzo tropikalny klimat. Stąd też namnażanie się tych komarów w tej części półkuli. Co ciekawe, można odnotować także przypadki zachorowań na Dengę w Europie! m.in. na wyspie Madera w Portugalii czy Hiszpanii i innych rejonach Morza Śródziemnego. Wpływ na taką sytuację ma z pewnością fakt coraz bardziej ocieplającego się klimatu oraz zadomowienia się komarów w tym obszarze.Denga może rozprzestrzeniać się również poprzez transfuzję krwi lub transplantację narządów. Szczególną ostrożność powinny zachować małe dzieci, u których przebieg tej choroby może być naprawdę ciężki oraz kobiety w ciąży.
Denga objawy
Pierwsze objawy dengi pojawiają się zwykle w ciągu 14 dni po ukłuciu przez zarażonego komara i przypominają zwykłą grypę.
- pojawiają się dreszcze,
- wysoka gorączka,
- ból stawów i kości,
- znaczne osłabienie,
- silny ból mięśni,
- wysypka.
Jednak niedługo później do pierwszych objawów dochodzi także wykwitów na skórze, przypominających w swojej strukturze odrę. W łagodnej formie Dengi pojawia się także rumień i niewielkie krwawienie z błon śluzowych. Niestety, Denga może mieć także ciężki przebieg i doprowadzić do licznych krwotoków, wstrząsu, obrzęku mózgu, a nawet śmierci. W takich przypadkach szokuje fakt, że u stanowczej większości osób, szacuje się, że nawet u 80%, Denga nie daje żadnych objawów i przebiega bardzo łagodnie!
Okres inkubacji tej choroby jest dosyć długi, gdyż może wynosić nawet dwa tygodnie. Nic dziwnego więc, że wiele osób zdąży wrócić z wycieczki tropikalnej i zachoruje dopiero u siebie w kraju. Narażeni są o wiele bardziej turyści niż rodzimi mieszkańcy, gdyż mają zupełnie inną odporność. Co istotne, typowa zachorowalność na Dengę zaczyna się już po tygodniu od ukąszenia. Będąc w kraju, należy udać się niezwłocznie na oddział ratunkowy lub do jednostki, specjalizującej się w leczeniu chorób zakaźnych i tropikalnych. Gdy podróżuje się z dziećmi, należy zwrócić uwagę na symptomy przypominające grypę jelitowo – żołądkową. Powikłaniami ciężko przebytej Dengi mogą być schorzenia takie, jak: poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego oraz zespół Guillaina-Barrego.
Badania laboratoryjne Dengi
Wykrywalność Dengi w ciele ludzkim można przeprowadzić poprzez badania mikrobiologiczne. Można np. izolować wirusa z hodowli komórek metodą PCR, wykrywać przeciwciała za pomocą serologii lub poprzez antygeny wirusowe, jak np. NS1. Co ciekawe, dokładniejszymi badaniami są izolacja wirusa metodą PCR oraz wykrywanie kwasów nukleinowych. Są to badania jednak zwykle nieco droższe i nie są dostępne powszechnie. Z kolej metoda wykrywania antygenów wirusowych jest powszechniejsza, jednak najbardziej efektywna w pierwszej fazie infekcji. Zatem każdy, kto wie, że może mieć objawy choroby tropikalnej – Dengi, powinien udać się niezwłocznie na badania, aby móc wykryć chorobę. Bardzo dobre w badaniach są także testy serologiczne, które wykrywają chorobę nawet w późniejszych etapach jej zaawansowania. Zazwyczaj do badań serologicznych używa się przeciwciał G oraz M. najbardziej skuteczne jest IgG, które pozwalają na wyłapanie obecności choroby w organizmie ludzkim, nawet jeśli minęło 60 lat od zachorowania! Dzięki temu jest możliwa pogłębiona diagnostyka, nawet podczas łagodnego przebiegu Dengi w organizmie człowieka.
Denga,a szczepionka
Niestety, nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie, dzięki której turyści z Polski i ze świata mogliby chronić się przed zachorowaniem. Podobnie sytuacja wygląda z leczeniem, w tym wypadku najczęściej stosuje się leczenie objawowe. W łagodnych przebiegach Dengi pacjent otrzymuje leki przeciwzapalne, typu paracetamol. Unika się stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych, jak np. ibuprofenu ze względu na zwiększone ryzyko krwawień. Ponadto chory jest nawadniany substancjami bogatymi w elektrolity oraz są leczone wszystkie, inne jego objawy, związane z chorobą. W cięższych przypadkach dokonuje się transfuzji krwi. Aby zapobiegać zachorowaniom, stosuje się środki prewencyjne.
Profilaktyka i zalecenia dla podróżujących
Jak wiadomo, podróż do krajów tropikalnych jest najczęściej wycieczką, jaką nie wszystkim jest dane doświadczyć. Na podbój Azji lub Afryki wyrusza się zwykle raz w życiu, dlatego warto odpowiednio przygotować się do takiej podróży. Przed samą podróżą należy skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej, który dokona oględzin zdrowia i być może wyśle na szczegółowe badania. Poinformuje on także, w jaki sposób dobrze przygotować się do takiej podróży. Wizytę trzeba odbyć od 8 – 6 tygodni przed wylotem.
Ponadto, będąc już na miejscu należy zachować szczególną ostrożność i uważać na ukąszenia komarów. Należy przede wszystkim:
- Używać repelentów z deet w celu uniknięcia pogryzienia przez komary
- Warto wziąć ze sobą przenośną moskitierę oraz urządzenia, odstraszające komary
- Nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, starać się wkładać ubrania przewiewne. Mieć zawsze ze sobą nakrycie głowy
- Przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie otwierać okien.
- W razie zauważenia jakichkolwiek symptomów chorobowych, zwrócić się do najbliższego punktu medycznego.
Co ważne, kobiety w ciąży oraz małe dzieci nie powinni brać udziału w tego typu wyprawach. Zachorowanie w obu przypadkach na Dengę, może wiązać się ze sporymi komplikacjami i powikłaniami.
Denga jest groźną chorobą tropikalną, na którą obecnie nie ma szczepionki. Przebywając w miejscach endemicznych, należy zachować ostrożność i stosować profilaktykę.
Zobacz także inne choroby tropikalne takie jak: Japońskie zapalenie mózgu, Chikungunya czy Leiszmanioza skórna
Zobacz najsilniejsze skuteczne środki na komary z serii Mugga.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |