Choroba Chagasa
Choroba Chagasa inaczej Trypanosomoza amerykańska
Niezwykle niebezpieczną oraz zaraźliwa „pamiątką”, jaką można przywieźć z krajów tropikalnych, jest niewątpliwie choroba chagasa. Wywoływana ona jest przez agresywne pasożyty z grupy świdrowców. Co ciekawe, choroba chagasa spotykana jest w innej części świata, niż bardzo podobne jej schorzenia. W jaki sposób zatem można wyleczyć tę groźną chorobę, jak wygląda profilaktyka, a także jakie są objawy choroby chagasa?
Choroba Chagasa: występowanie
Przyjęło się sądzić, że choroby tropikalne można zazwyczaj spotkać we wschodniej półkuli świata tj. np.: w Indiach, Tanzanii, Azji, Afryce oraz na terenach Oceanu Indyjskiego. Jak się okazuje nic bardziej mylnego! Choroba chagasa występuje głównie na obszarach Ameryki Południowej, na terytoriach Chile, Meksyku oraz Argentyny. W przypadku tej choroby można mówić nawet o epidemicznym jej szerzeniu się, ponieważ co roku w krajach Ameryki Łacińskiej zapada na nią około 120 tysięcy osób, jest to bardzo wysoka liczba. Choroba ta potocznie nazywana jest schorzeniem „całującego robaka” i szacuje się, że na świecie jest zakażonych aż 6 milionów ludzi. Co roku, niestety, umiera także przez to około 50 tysięcy osób. Choroba chagasa występuje głównie w środowiskach zanieczyszczonych oraz takich, w których brak podstawowej higieny. Niestety, tereny Ameryki Południowej w sporej części są przeludnione, a także dużo w nich miejsc brudnych, przez co nietrudno o bardzo szybkie rozmnażanie się różnorodnych chorób tropikalnych, w tym przede wszystkim choroby chagasa.
Choroba Chagasa
Występowanie Choroby Chagasa
Choroba Chagasa: przyczyny
Choroba chagasa bądź inaczej trypanosomoza amerykańska, jest niezwykle niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Wywołuje ją pasożyt z rodziny świdrowca o nazwie trypanosoma cruzi. Pasożyt ten jest przenoszony na ludzi poprzez insekty takie, jak, np. pluskwiaki, które w różnorodnych krajach można spotkać pod innymi nazwami. Niekiedy chorobę tę mogą przekazywać ludziom także zwierzęta, np. oposy lub pancerniki, a czasem gryzonie. Zwierzęta te lubią przebywać w miejscach zanieczyszczonych, niedaleko wysypisk śmieci. Teoretycznie choroba ta nie jest mocno zagrażająca życiu w pierwszej swojej fazie, jeśli chodzi o osoby dorosłe, jednak może być przyczyną zgonów np. niemowląt. Pasożyty przenoszą się do organizmu człowieka i mogą pozostawać w uśpieniu nawet przez kilkadziesiąt lat, nie dając jednoznacznych sygnałów chorobowych! Choroba chagasa ma raczej charakter przewlekły, dlatego bywa bardzo uciążliwa i czasami trudna do zdiagnozowania. Pasożyty lokują się w ciele człowieka, namnażają się wewnątrz i żywią jego organizmem.
Trypanosomoza amerykańska ( Choroba Chagasa ) objawy
Początkowa faza choroby chagasa ma postać niezwykle silną. W tym stadium można ją wykryć we krwi pacjenta, niestety bardzo często nie da się w 100% sprawdzić, czy jest to właśnie ta groźna choroba. Pierwsza faza trwa zwykle od 1 do 3 miesięcy i w tym czasie u chorego może pojawić się ostre zapalenie mięśnia sercowego. Najczęściej zapadają na nie dzieci. Jeżeli u dziecka nie występuje drastycznie obniżona odporność organizmu, zwykle przechodzi ono tę fazę dosyć łagodnie. Tylko niewielki odsetek zarażonych umiera w tym okresie choroby. W fazie tej pojawia się wysoka gorączka, bóle stawów, mięśni, bóle serca, a przede wszystkim wysypka i stan zapalny w miejscu ukąszenia. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także objawy zapalenia opon mózgowych. Niestety, bardzo szybko można pomylić chorobę chagasa ze zwykłym przeziębieniem bądź cięższą grypą. Nie należy lekceważyć żadnych z tych objawów.
Po 3 miesiącach choroba zaczyna wkraczać w fazę utajoną. Nawet przez kilkadziesiąt lat, u zarażonego mogą nie pojawiać się kompletnie żadne objawy. Choroba zakamuflowana jest wewnątrz organizmu i może po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach dać o sobie znać. Po 30 latach choroba zwykle przechodzi w fazę przewlekłą.
Ostatnia faza choroby jest fazą przewlekłą. U chorego zwykle występuje obukomorowa niewydolność serca, zaburzenia immunologiczne, różnorodne dysfunkcje układu autonomicznego, a także przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego. Jednym słowem organizm człowieka staje się podatny na różnorodne choroby i o wiele szybciej może złapać jakąś infekcję, która doprowadzi go do poważnego schorzenia. Chory odczuwa ogólne zmęczenie i wyczerpanie. W ostatniej fazie choroby może dojść także do powiększania przełyku oraz powiększenia okrężnicy. Choroba chagasa bardzo często może doprowadzić również do raka przełyku.
Choroba chagasa nie ma jednoznacznych objawów. Powoduje ona ogólne wyczerpanie organizmu, a także przyczynia się do powstawania różnorodnych schorzeń. Najszybciej można ją zdiagnozować po występowaniu zapalenia mięśnia sercowego. Warto także zwracać uwagę na zmiany na ciele, które pojawiają się po ukąszeniu jakiegoś owada. Jeżeli chory jednoznacznie zdaje sobie sprawę z tego lub podejrzewa, że został ukąszony przez pluskwiaka bądź w jego ciele zadomowił się pasożyt choroby chagasa, jak najszybciej powinien zgłosić to lekarzowi.
Choroba Chagasa: leczenie
Co ważne, chorobę chagasa najlepiej rozpocząć leczyć w pierwszej fazie, tzw. ostrej, wtedy rokowania są najlepsze, a chorzy w większości zostają wyleczeni. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych, a także przeciwpierwotniakowych. W przypadku występowania tej choroby leczy się także wszystkie narządy, które przestały prawidłowo funkcjonować. Jako że bardzo często ma się do czynienia z zapaleniem mięśnia sercowego, zwykle choremu podaje się leki przeciwkrzepliwe. Niekiedy pacjent musi przejść zabieg wszczepienia stymulatora serca. Jeżeli narząd ten jest mocno uszkodzony, konieczna będzie transplantacja! Dodatkowo należy podawać leki przeciwgorączkowe przeciwwymiotne, a także pomagające zniwelować obrzęki i wysypkę powstałą po ukąszeniu pluskwiaka. Warto wspomnieć, że leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż w ostatniej, przewlekłej w fazie, wszystko zależy od tego, w jakim w stanie znajduje się organizm człowieka. Rokowania są niestety o wiele gorsze.
Choroba Chagasa: jak się można się zarazić?
Chorobą to można zarazić się poprzez ukąszenie pluskwiaka. Owady te zostawiają na ciele człowieka odchody, które zarażone są pasożytami choroby chagasa. Inną drogą, którą można złapać to schorzenie, jest spożywanie zainfekowanych odchodami pluskwiaków, nieprzetworzonych pokarmów. Pasożyty te przenoszą także zwierzęta takie, jak: oposy czasami gryzonie, a do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z tymi zwierzętami. Chorobę chagasa można także niekiedy złapać poprzez transfuzję krwi lub transplantację różnorodnych narządów, jeżeli pobierane są od chorego człowieka. Dodatkowo, jeśli kobieta w ciąży jest zakażona chorobą chagasa, bardzo prawdopodobne, że dziecko także odziedziczy po niej to groźne schorzenie.
Choroba Chagasa szczepienia
Mimo że choroba chagasa jest niezwykle popularnym schorzeniem, występującym w krajach Ameryki Południowej, nie istnieje na nią żadna skuteczną szczepionka. Do tej pory nikt nie wynalazł żadnego, skutecznego leku, który można podać dożylnie i uniknąć zachorowania. Pozostaje tylko i wyłącznie dobra profilaktyka, a także jak najszybsze wykrycie i leczenie tej choroby, aby nie spustoszyła ona organizmu człowieka
Choroba Chagasa: profilaktyka
Profilaktyka choroby chagasa jest niezwykle rozbudowana. Przede wszystkim, wybierając się do krajów Ameryki Południowej, warto unikać miejsc zaludnionych i brudnych tam, gdzie zalegają sterty śmieci. Dobrze jest także nie wynajmować pokoju w przydrożnych hotelikach czy motelach, w których brak podstawowej higieny oraz na pierwszy rzut oka widać, że nikt nie dba w nich o czystość. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w preparaty pomagające walczyć z różnorodnymi insektami, zakupić podróżne moskitiery i repelenty z deet. Dobrze jest pamiętać także, aby nie wybierać się dobrowolnie do biednych i zanieczyszczonych części miejscowości Ameryki Południowej. Skuteczną metodą jest także walka z pluskwiakami oraz podjęcie szybkich działań, aby wytępić te groźne owady. Co ważne, uchronić się przed chorobą chagasa można także poprzez unikanie spożywania nieprzetworzonych pokarmów, niekupowanie jedzenia na tanich, wiejskich bazarach, a zwłaszcza mięsa. Niestety, leczenie choroby jest niezwykle czasochłonne, a bardzo często nawet niemożliwe, dlatego wszystkie niepokojące sygnały organizmu, należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.
Zobacz także inne choroby tropikalne takie jak: Lamblioza, Gorączka doliny Rift czy Gorączka Pappataci
Profilaktyka
Osoby wyjeżdżające w rejony endemiczne powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują w przypadku chorób tropikalnych przenoszonych przez komary:
- Należy stosować min. używać repelentów w celu uniknięcia pogryzienia przez komary zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.Jedną z najlepiej poznanych substancji rekomendowanych przez WHO i odstraszających insekty jest deet, a największą skutecznością charakteryzują się repelenty zawierające 30–50% DEET. Takie preparaty zapewniają kilkugodzinną ochronę przed ukłuciami komarów oraz innych owadów i zalecane są dla osób dorosłych (z wyjątkiem podróżujących kobiet w ciąży).Większe stężenia DEET nie podnoszą efektywności preparatów, zaś mniejsza zawartość tego związku chemicznego powoduje, że czas działania repelentu jest krótki. To z kolei wiąże się z koniecznością częstego nanoszenia środka, co jest rozwiązaniem niewygodnym w podróży.Do najsilniejszych repelentów na rynku należy Mugga 50
- Skuteczny sposób na komary to także odpowiedni ubiór chroniący przed pokąsaniem przez komary (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy),
- Jeżeli jest to możliwe zawsze należy używać moskitier, a jeżeli jest to wycieczka objazdowa lub spanie w terenie jest to obowiązek.
- Należy obniżać temperatury i wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych
- Unikać przebywania w miejscach i czasie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu
- W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską.
Do najsilniejszych repelentów na rynku należy preparat na komary Mugga.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |