Węgorek jelitowy
Węgorek jelitowy inaczej węgorczyca jak leczyć i jakie są pierwsze objawy.
Węgorek jelitowy to pasożyt z rodziny nicieni, który atakuje organizm człowieka. Można zarazić się nim na kilka sposobów, głównie przebywając w krajach o klimacie tropikalnym. Węgorek jelitowy powoduje chorobę nazywaną węgorzycą. Przypadki zachorowań na to schorzenie odnotowano również w Polsce! Jak zatem radzić sobie z niechcianymi pasożytami, jak leczyć węgorzycę i pozbyć się skutecznie wszystkich objawów?
Węgorek jelitowy - zagrożenie dla człowieka
Węgorek jelitowy jest niezwykle niebezpiecznym pasożytem, tuż obok motylicy wątrobowej, stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Powoduje on chorobę zwaną węgorzycą, którą dosyć trudno wyleczyć. Węgorek jelitowy pochodzi z rodziny nicieni, choć jego wielkość to tylko około 2 milimetry, potrafi żyć w ciele człowieka nawet do dwóch lat! Pasożyta charakteryzuje to, że to właśnie w ciele człowieka potrafi przejść cały cykl dojrzewania płciowego. Oprócz organizmu ludzkiego, węgorka jelitowego można spotkać także u zwierząt, głównie hodowlanych np. u krów, świń, koni, a nawet psów, kotów oraz żaby. Zarazić można się na kilka sposobów, a prawdopodobieństwo złapania tej choroby wzrasta w momencie przebywania na terenach klimatu tropikalnego. Gdzie zatem można spotkać się z węgorkiem jelitowym?
Węgorek jelitowy inaczej węgorzyca
Węgorek jelitowy wygląd
Występowanie węgorka jelitowego
Z węgorkiem jelitowym można się spotkać głównie w krajach tropikalnych, gdzie dominują niezwykle wysokie temperatury oraz wilgoć. Są to najkorzystniejsze warunki do rozwoju różnorodnych grzybów bakterii i wirusów, a także pasożytów. Węgorek jelitowy występuje bardzo często na obszarach Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Najczęściej na terenach słabo rozwiniętych, gdzie brak podstawowej opieki sanitarnej, a także higieny. Z węgorzycą oraz pasożytem, powodującym tę chorobę, czyli węgorkiem jelitowym można się także spotkać w klimacie umiarkowanym, czyli np. w Polsce. Są to głównie przypadki przywiezienia choroby z wycieczki do Afryki, Azji bądź Ameryki Południowej, jednak niekiedy różnorodne choroby pasożytnicze, w tym węgorzyca rozwijają się w środowiskach zanieczyszczonych raz w skupiskach zamkniętych, np. na terenach wojska, w więzieniach. Z pasożytami tymi można się także zetknąć na obszarach, na których brakuje przestrzegania podstawowych zasad sanitarnych, są to zwykle biedniejsze rejony, w tym także Polski.
Węgorek jelitowy: przyczyny
Pasożyt ten przenika przez skórę człowieka do różnorodnych narządów. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z różnymi zanieczyszczeniami, np. chodzenie gołymi stopami po zakażonej glebie, korzystanie z niehigienicznych środków sanitarnych, np. kranów z wodą i toalet. Węgorek jelitowy przedostaje się do ciała także poprzez nadkażenie skóry w okolicach odbytu lub przez jamę ustną, np. w momencie wypicia zanieczyszczonej wody. Mimo że węgorek jelitowy nie jest dużym pasożytem, potrafi przeżyć w ciele człowieka nawet kilka lat! Po wniknięciu do organizmu człowieka dostaje się do serca i płuc, a następnie wędruje do dwunastnicy oraz jelita cienkiego. Tam też składa jaja, z których po miesiącu wychodzą nowe larwy. Węgorek jelitowy zwykle wydalany jest z kałem. Bez odpowiedniego leczenia nie da się w stu procentach pozbyć tego pasożyta, ponieważ stale namnaża on się w ciele człowieka. W momencie wędrówki węgorka przez organizm ludzki, pojawiają się pierwsze symptomy chorobowe, jakie to są objawy?
Węgorek jelitowy jakie są objawy ?
Symptomy związane z zakażeniem węgorkiem jelitowym opierają się głównie na bólach i objawach, występujących przy zatruciu pokarmowym. Pacjent najczęściej skarży się na bóle brzucha, pojawiają się wymioty, ból głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. W miejscu, w którym pasożyty wynikały do ciała, powstają rany, rzadziej owrzodzenia, pojawia się także swędzenie oraz obrzęk. Objawy w dużej mierze zależą także od tego, w którym miejscu w ciele człowieka pasożyty się ulokują. Jeżeli będą to płuca, chory będzie skarżyć się na ból w okolicach klatki piersiowej, tzw. brak tchu oraz ból tchawicy. Jeśli natomiast węgorek jelitowy bytować będzie głównie w dwunastnicy lub jelicie cienkim, mogą pojawić się objawy jelita drażliwego, zaburzenia pokarmowe, wymioty, osłabienie, a nawet krwawienie i krwioplucie. Charakterystycznym objawem węgorka jelitowego są także zmiany skórne, tzw. larva migrans, czyli swędzące obszary, tworzące widoczne na ciele korytarze podskórne. Węgorek jelitowy, tuż obok motylicy wątrobowej, powoduje najwyższy odczyn eozynofilów we krwi człowieka.
Węgorek jelitowy: szczepienia
Choć zarażenie się węgorkiem jelitowym jest dosyć powszechne, głównie w krajach tropikalnych, niestety nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie. Aby móc zapobiec zachorowaniom, należy przede wszystkim wystrzegać się przebywania w miejscach zanieczyszczonych i słabo rozwiniętych pod względem sanitarnym. Być może w przyszłości zostanie opracowana skuteczna szczepionka przeciwko węgorkowi jelitowemu.
Węgorek jelitowy: leczenie
Leczenie tego schorzenia jest dosyć długotrwałe, czasami trwa ono kilka lat. Walka z tą chorobą rozpoczyna się od tego, że lekarz bada stężenie eozynofilii we krwi. Jeśli ciało człowieka jest zarażone węgarkiem jelitowym, stężenie eozynofilii jest niezwykle wysokie. Następnie pobiera się materiał do badania laboratoryjnego, można zebrać go w postaci wydzielin np. płucnych, czy też śliny. Bardzo często poddaje się również badaniom materiał, pochodzący z dwunastnicy lub jelita cienkiego. Ponadto dokonuje się badania kału w odstępach 2 - 3 dniowych. Bardzo dobrą metodą badanie jest wykorzystanie metody zagęszczania, czyli flotacji lub rozmaz bezpośredni.
Zarażony pacjent podlega hospitalizacji gdzie podawane są różnorodne środki farmakologiczne, przeciwpasożytnicze. Leczenie polega głównie na podawaniu iwermektyny oraz albendazolu. Leczenie pasożytów trwa około tydzień, mimo to trzeba powtórzyć badania. Węgorek jelitowy niestety bardzo często lubi bytować w organizmie człowieka i ciężko się go pozbyć. Jeżeli wykonane po około dwóch tygodniach ponowne badania wykażą, że w ciele ludzkim nadal znajduje się ten pasożyt, leczenie trzeba powtórzyć. Mimo iż węgorek jelitowy może bytować w ciele ludzkim nawet kilka lat, jest on całkowicie wyleczalnym pasożytem.
Węgorek jelitowy jest pasożytem, który na ogół nie doprowadza człowieka do śmierci. Gdy jednak organizm chorego jest wyniszczony inną, groźną chorobą lub też ogólnie ma tendencje do gorszej odporności, może dojść do ciężkich powikłań. Jeśli węgorzyca lub sama obecność węgorka jelitowego wejdą w stadium przewlekłe, powoduje to posocznicę, czyli ogólne zakażenie organizmu, które może doprowadzić do śmierci. Ponadto nieleczony węgorek jelitowy, doprowadza do ostrej eozynofilii, która również może stać się przyczyną śmierci. Chory musi zostać poddany natychmiastowej hospitalizacji.
Może Cię również zainteresować : Chikungunya objawy, Choroby brudnych rąk, Trypanosomoza amerykańska
Węgorek jelitowy: profilaktyka
Aby zapobiec zakażeniu się węgorkiem jelitowym i rozprzestrzenianiu się węgorzycy w ciele, należy przedsięwziąć kilka środków ostrożności. Jadąc do krajów tropikalnych tj. głównie do Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki, czyli wszędzie tam, gdzie dominuje klimat tropikalny, należy zachować ostrożność. Wybierając się na przestrzenie pustynne, trawiaste, czy spacerując po ziemistym gruncie, należy zawsze ubierać ochronne obuwie. Ważne, aby buty były zabudowane, nie posiadały odkrytych palców, ponieważ może skutkować to kontaktem z podłożem, a także zarażeniem się węgorkiem jelitowym. Pasożyty zwykle przedostają się przez nabłonek skóry do ciała, dlatego tak istotne jest, aby nie korzystać z urządzeń sanitarnych w zabrudzonych miejscach oraz w takich, gdzie brak podstawowych zasad sanitarno – higienicznych. Warto zatem na wakacjach omijać tereny wiejskie, a także słabo rozwinięte dzielnice, które nie są w pełni zurbanizowane i uprzemysłowione. Bardzo ważnym czynnikiem profilaktycznym jest mycie pożywienia butelkowaną wodą, należy unikać wody bieżącej i stosować antybakteryjny żel .
Ponadto, będąc na wakacjach w krajach tropikalnych, warto co jakiś czas dezynfekować dłonie specjalnymi płynami, a także dokładnie dbać o higienę osobistą. Węgorek jelitowy jest pasożytem, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i łatwo można się nim zarazić. Stosując powyższe środki zapobiegawcze, można w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zarażenia się workiem jelitowym.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |