Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Travel
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn podróże
   
Home news
   
Podróże
   
Gdzie warto pojechać
Najdroższy wypoczynek
Najtańszy wypoczynek
Najpiekniejsze miejsca
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Przygotowanie
   
Jak wypoczywać
   
Zabytki
   
Pomniki przyrody
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
Travel World
   
 
   
Vip Travel
   
 
   
 
Wiadomości GOPR
   
GMI Articles In English
 
Special Articles
 
 
GO Poland
 
 
A beautiful world
 
 
Państwa świata
 
 
 
 
   
   
   
 
 Travel razem z Grupa Media Informacyjne
     

 Podróże razem z Grupa Media Informacyjne to wspaniały sposób na odpoczynek. Piękne miejsca warte zobaczenia są obecnie stosunkowo łatwo dostępne, również koszty uległy znacznemu obniżeniu. Wspaniałe widoki, wrażenia z odwiedzanych miejsc pozostają w pamięci przez wiele lat. Gdzie są urokliwe miejsca na całym świecie, na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na łamach portalu Grupa Media Informacyjne.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Trąd

Trąd ( Choroba Hansena) lub lepra- zakaźna choroba tropikalna.
Trąd jest chorobą znaną już od wielu stuleci. Właściwie jest obecny na świecie, od momentu powstania pierwszych gatunków homo sapiens. Śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z najstarszych, niezwykle groźnych i zaraźliwy chorób. Kiedyś trędowatym określano osobę, która zarażona była trądem i musiała pozostać w odizolowaniu, dziś to hasło utarło się także w kulturze, jako bycie niemile widzianym. Mimo że trąd bez problemu można wyleczyć skutecznymi lekarstwami, nadal bardzo wiele osób umiera na tę chorobę. Jakie są objawy trądu, w jaki sposób zaradzić tej chorobie i skutecznie się jej pozbyć?
Czym jest trąd?
Owrzodzenia, rany, nacieki, a także zgrubienia, są to podstawowe objawy, towarzyszące trądowi. Przez wiele wieków choroba ta zgarnęła ogromne żniwo, mimo iż dzisiaj przypadki występowania trądu w Polsce są znikome, W XIII wieku schorzenie to było bardzo rozpowszechnione na terenach dzisiejszej Polski. Ostatnie ogniska wygasły dopiero w XVII wieku wraz z odejściem także Dżumy. Trąd wywoływany jest przez konkretne bakterie, prowadzi on do gnicia poszczególnych części ciała, a nieleczony oczywiście do śmierci. Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko trądowi, jednak można poddać się leczeniu, dzięki któremu choroba ta jest całkowicie wyleczalna. Gdzie można zatem spotkać się z trądem?
Trąd
Występowanie trądu
Trąd występuje głównie w klimacie tropikalnym, czyli w Afryce Saharyjskiej, Subsaharyjskiej, Azji, a nawet w obu Amerykach. Można się z nim zetknąć, w krajach takich, jak: Nepal, Etiopia i Nowa Kaledonia, gdzie spotyka się pierwszy, najstarszy szczep tej choroby. Drugi szczep pojawia się głównie w krajach Azji oraz Afryki, czyli na Madagaskarze, w Mozambiku i pacyficznych wybrzeżach Azji. Trzeci szczep bardzo rzadko pojawia się w Europie oraz w obu Amerykach, czwarty natomiast na Karaibach i Afryce Zachodniej. Trąd powszechnie nazywany jest także Chorobą Hansena, ponieważ został wykryty w 1871 roku przez norweskiego lekarza Gerharda Henrika Hansena.
Zachorowalność na tę niebezpieczną chorobą z roku na rok maleje, w latach 80 XX wieku odnotowano aż do 12 milionów zachorowań rocznie, natomiast w 2012 roku zarejestrowano już  tylko 190 tysięcy ludzi chorych. Od lat 80 XX wieku zachorowalność zmniejszyła się prawie o 5,5 mln ludzi, obecnie trąd można spotkać najczęściej w Indiach, 16 krajach głównie kontynentu Afrykańskiego. Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 20 lat praktycznie 16 milionów osób zostało wyleczonych z trądu, dzieje się tak za sprawą wprowadzonego wielopoziomowego leczenia przez Światową Organizację Zdrowia.
Od XIII do XVII wieku trąd towarzyszył także ludności europejskiej, działo się tak głównie za sprawą ubóstwa oraz wielu zanieczyszczeń, występujących nie tylko na terenach wiejskich, ale także w miastach. Ostatnie ogniska choroby wygasły w Polsce w XVII wieku wraz z odejściem także Dżumy.
Niestety, choroba ta nie omija także turystów, dlatego wszyscy, którzy wybierają się na wakacje do krajów tropikalnych: Afryki, ale także do krajów Ameryki Południowej, powinny uważać na to, by nie zachorować na trąd.
Trąd: przyczyny
Chorobę tę powodują bakterie z rodziny Mycobacterium leprae. Co ciekawe, schorzenie to może rozwijać się w ciele człowieka nawet do 20 lat, wyjątkiem są oczywiście małych dzieci,  u których pierwsze objawy trądu mogą wystąpić już po trzech miesiącach. Do zarażenia dochodzi się poprzez kontakt z drugim człowiekiem oraz poprzez złapanie bakterii. Chorują głównie osoby, które posiadają niską odporność, bardzo często są to osoby z krajów  nierozwiniętych oraz biedniejszych. Niezwykle łatwo także złapać tę chorobę, przebywając na terenach zanieczyszczonych, pijąc brudną wodę, spożywając niemyte potrawy, a także mając kontakt z osobami chorymi. Do zarażenia się dochodzi głównie drogą kropelkową poprzez wydzielinę śluzową, a rzadziej w bezpośrednim kontakcie z owrzodzeniami na ciele.
Można wyróżnić dwa rodzaje trądu, postać tuberkuloidową oraz lepromatyczną. Postać tuberkulinowa charakteryzuje się nieznacznymi naciekami oraz wolniejszym rozwojem choroby, natomiast postać lepromatyczna pozostawia na ciele symetryczne, spore nacieki owrzodzenia, co w efekcie prowadzi do sporych deformacji ciała. Trąd lepromatyczny powoduje tzw. lwią twarz, czyli zgrubienie skóry twarzy do tego stopnia, iż znacznie się ona deformuje. Odmiana ta prowadzi także do deformacji małżowin oraz pojawia się zapalenie rogówki lub spojówki. Niekiedy trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy ma się do czynienia z trądem tuberkuloidowym, czy lepromatycznym, ponieważ istnieje wiele postaci pośrednich.
Trąd jakie są objawy?
Pierwszymi, charakterystycznymi objawami trądu są na pewno zmiany skórne. Na ciele pojawiają się guzki oraz rany, które po pewnym czasie stają się coraz bardziej twarde, jak również tworzą nacieki. Zmiany mają odcień nieco jaśniejszy niż skóra właściwa i przekształcają się w pewnego rodzaju zgrubienia, czy też narośle. W obrębie zmian skórnych pojawia się brak czucia na zimno, ciepło, a czasem nawet na ból. Rany mają to do siebie, że nie goją się nawet miesiącami lub latami. Kolejnymi objawami trądu są oczywiście: brak czucia, drętwienie rąk, mięśni, uczucie bólu kości, suchość skóry. Nieleczony trąd prowadzi do znacznych zmian skórnych, a nawet gnicia poszczególnych partii ciała, co w efekcie może prowadzić do utraty palców w górnych i dolnych kończynach, a nawet do utraty konkretnych kończyn lub poszczególnych partii ciała.
W późniejszej fazie chorobowej trąd może powodować osłabienie organizmu i zaburzenia poznawcze. Choroba atakuje także układ nerwowy i prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu człowieka, co w efekcie może prowadzić do śmierci.
Trąd: diagnostyka
Rozpoznanie tej choroby odbywa się głównie poprzez wywiad, czyli badania, rozmowy z chorymi, obraz kliniczny i poprzez rozpoznanie, dokonywane u ludzi, przebywających w izolacji, u których podejrzewa się trąd. Dokonuje się oględzin zmian, które nastąpiły na skórze poprzez badanie zaawansowania brak czucia na dotyk, ból, czy temperaturę. Samo rozpoznanie bakterii odbywa się poprzez pobranie wycinków z nosa z bioptatów zmienionych narządów. Należy jednak pamiętać, że wyniki w postaci tuberkuloidowej trądu są bardzo często negatywne. Ten rodzaj trądu bardzo szybko można rozpoznać poprzez testy skórne, natomiast postać lepromatyczną o wiele  łatwiej stwierdzić na podstawie wycinku owrzodzeń błon śluzowych z nosa, niż na podstawie testów skórnych. Diagnostyki dokonuje się także poprzez wykonywanie testów serologicznych, które ponownie, o wiele lepszą skuteczność mają w postaci lepromatycznej niż tuberkuloidowej.
Badania diagnostyczne rozwinęły się dzięki temu, iż stwierdzono zachorowalność na trąd także w przypadku zwierząt. Niektóre formy trądu pojawiają się u małp lub u pancerników amerykańskich. Te ostatnie służą do badań nad różnorodnymi lekami przeciwko trądowi.
Leczenie trądu
Trąd jest chorobą całkowicie uleczalną, jednak bardzo szybko należy podjąć stosowne kroki. Jak wiadomo, jeśli trąd wejdzie w fazę zaawansowania i dojdzie do gnicia poszczególnych partii ciała, niestety wtedy te zmiany są już nieodwracalne i nie można ich cofnąć. Trąd leczy się różnorodnymi kombinacjami antybiotykowymi, a samo leczenie trwa od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat! Wszystko zależy także od stopnia zaawansowania oraz rodzaju trądu, pacjent przebywa w odizolowaniu, w szpitalu zakaźnym. Niekiedy niezbędna jest również pomoc chirurga, głównie w momencie, gdy dojdzie do uciśnięcia poszczególnych nerwów w ciele, być może konieczna będzie wtedy operacja. Po zakończonym leczeniu chorzy poddawani są także rehabilitacji, która ma na celu przywrócić dawną sprawność ruchową.Trąd leczony jest m.in. lekami takimi, jak: dapson i ryfampicyna oraz klofazymina.
Trąd: profilaktyka
Niestety, nie istnieje żadna skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie, a profilaktyka dotyczy głównie turystów, którzy wybierają się do krajów endemicznych. Każdy, kto wyjeżdża na wycieczkę turystyczną w te rejony, powinien unikać miejsc brudnych i zanieczyszczonych, czyli tzw. slumsów. Warto pamiętać, że w Afryce jest wiele miejsc głęboko nierozwiniętych przemysłowo i bardzo łatwo można się zarazić tam trądem. Należy także przede wszystkim unikać miejsc, w których występują epidemie trądu, jak również  lokalnych szpitali, czy zbiorowych noclegowni. Trąd jest chorobą, która bardzo często atakuje organizm słaby, charakteryzujący się brakiem odporności. Każdy, kto cierpi na różnorodne choroby, w tym także te autoimmunologiczne, powinien unikać zagranicznych wyjazdów tropikalne miejsca.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2013          
  Travel

Podróże razem z Grupa Media Informacyjne to wspaniały sposób na odpoczynek. Piękne miejsca warte zobaczenia są obecnie stosunkowo łatwo dostępne, również koszty uległy znacznemu obniżeniu. Wspaniałe widoki, wrażenia z odwiedzanych miejsc pozostają w pamięci przez wiele lat. Gdzie są urokliwe miejsca na całym świecie, na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na łamach portalu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Travel

Podróże razem z Grupa Media Informacyjne to wspaniały sposób na odpoczynek. Piękne miejsca warte zobaczenia są obecnie stosunkowo łatwo dostępne, również koszty uległy znacznemu obniżeniu. Wspaniałe widoki, wrażenia z odwiedzanych miejsc pozostają w pamięci przez wiele lat. Gdzie są urokliwe miejsca na całym świecie, na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na łamach portalu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Travel

Podróże razem z Grupa Media Informacyjne to wspaniały sposób na odpoczynek. Piękne miejsca warte zobaczenia są obecnie stosunkowo łatwo dostępne, również koszty uległy znacznemu obniżeniu. Wspaniałe widoki, wrażenia z odwiedzanych miejsc pozostają w pamięci przez wiele lat. Gdzie są urokliwe miejsca na całym świecie, na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na łamach portalu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.