Motylica wątrobowa
Motylica wątrobowa: Jakie są jej pierwsze objawy i cykl rozwojowy
Pasożyty to groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka organizmy, które zwykle żerują na swoim żywicielu. Zarazić się nimi można, m.in. spożywając brudne pokarmy, czy pijąc skażoną wodę. Bardzo popularnym pasożytem jest także przyrwa motylicy. Wywołuje ona u człowieka fascjolozę. Jak zwalczać motylicę wątrobową oraz jak skutecznie leczyć?
Motylica wątrobowa jak można się zarazić ?
Człowiek może zarazić się larwą motylicy wątrobowej poprzez spożywanie skażonej i brudnej wody lub spożywając nieumyte pokarmy. Motylica wątrobowa to przywra wywołująca chorobę pasożytniczą o nazwie fascjoloza. Łacińska nazwa motylicy wątrobowej to Fasciola hepatica.Motylica wnika do organizmu ludzkiego po to, by rozpocząć tam nowy cykl życia. Co ważne, motylicą wątrobową nie można zarazić się od człowieka oraz choroba ta nie jest przenoszona z jednego organizmu ludzkiego na drugi. Motylicę wątrobową człowiek bezpośrednio sam przyjmuje do swojego układu pokarmowego. Pasożyt ten wywołuje chorobę, która nazywa się fascjolozą, co łączy się bezpośrednio z łacińską nazwą motylicy - Fasciola hepatica. Motylica wątrobowa jest przywrą, której ciało może osiągać aż 5 cm! Pasożyt ten rozwija się dopiero w ciele zwierząt lub ludzi, gdy znajdzie swojego żywiciela. Przywry te najczęściej przywierają do ścianek wątroby lub pojawiają się w drogach żółciowych.
Motylica wątrobowa: występowanie
Motylicę wątrobową można spotkać na terenie całego świata, czyli bardzo często także w Polsce. Pasożyty głównie żerują w zbiornikach wodnych oraz w miejscach zanieczyszczonych. Wybierając się w tropiki, należy zachować ostrożność przy użytkowaniu bieżącej wody, gdyż tam również mogą występować pasożyty motylicy wątrobowej. Najlepiej myć produkty wodą zakupioną z butelki. Motylicę zwykle łapie bydło i trzoda chlewna, dlatego należy uważać, przebywając na wsi, nawet w Polsce. Zarazić można się nią także, spożywając zakażone mięso od zwierząt, które chorowały na motylicę wątrobową. Pasożyty te nie występują jedynie tam, gdzie nie ma zmiennego klimatu, czyli są to głównie tereny Antarktydy. Będąc gdziekolwiek na wakacjach, warto uważać i zwracać uwagę na pasożyty, które mogą znajdować się praktycznie wszędzie.
Zobacz także inne choroby i tematy związane z komarami tropikalnymi:
- Malaria
- Noma
- Owrzodzenie buruli
Motylica wątrobowa objawy
Pierwszym żywicielem tego pasożyta są zazwyczaj ślimaki. To w organizmie tych zwierząt dochodzi do namnażania się ich oraz rozrostu. Następnie motylicą zaraża się bydło oraz inne zwierzęta, a czasem nawet człowiek. Motylicą można się zarazić także poprzez zwyczajne dotykanie źdźbeł trawy, a następnie wkładając je do ust. Motylica wątrobowa jest z pewnością jedną z chorób brudnych rąk.
Choroby brudnych rąk mogą przebiegać bezobjawowo. W momencie, gdy larwy rozpoczynają wędrówkę do wątroby, woreczka żółciowego lub trzustki, można zaobserwować delikatne nudności, wymioty, biegunkę, ogólne osłabienie organizmu, a nawet gorączkę. Po około tygodniu od zarażenia objawy się nasilają i następuje przewlekła faza choroby. Motylica wątroby jest pasożytem, który może dawać sygnały nawet do kilku miesięcy. Następuje także powiększenie wątroby oraz śledziony. W kolejnych etapach choroby może dojść do zablokowania dróg żółciowych, powstawania żółtaczki oraz do nasilenia świądu skóry, który jest reakcją alergiczną na występowanie w ciele ludzkim inwazyjnych pasożytów. W przypadku ostrego przebiegu motylicy wątrobowej może dojść nawet do zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz zapalenia trzustki. Przez obecność w ciele ludzkim motylicy wątrobowej, człowiek odczuwa brak apetytu, apatię, może także dojść do sporych zaburzeń trawienia. W momencie spożywania zarażonej oraz surowej wątróbki koziej lub owczej, może dojść do powstania tzw. fascjolozy gardłowej. Wtedy następują spore trudności w połykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, jak również pojawienie się duszności.
Przywra wątrobowa: diagnostyka
Wszystkie niepożądane objawy należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu. Zwłaszcza, jeśli istnieje podejrzenie występowania groźnej, pasożytniczej choroby. Motylicę wątrobową można wykryć w kale, jednak należy wykonać kilkakrotnie jego badanie. Jedno badanie bowiem nie zawsze może wskazać jednoznacznie, że ma się do czynienia z tym pasożytem. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że motylicę można wykryć w kale dopiero kilka miesięcy później, jest to związane z osiąganiem dojrzałości płciowej przez te pasożyty. Motylicę bada się także poprzez krew. W rozmazie krwi zwiększa się wtedy znacząco odsetek eozynofilów. W momencie, gdy pasożyty rozpoczną rozrost, namnażanie i wędrówkę w ciele żywiciela, można zaobserwować także wzrost aminotransferaz wątrobowych.
W momencie zaawansowanej choroby i sporego namnożenia się pasożytów, następuje powiększenie wątroby lub śledziony. Lekarz może zlecić wtedy badanie USG lub rezonans magnetyczny tej określonej części ciała. Dodatkowo, niezwykle skuteczna jest także metoda PCR.
Leczenie motylicy wątrobowej
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia motylicy wątrobowej jest leczenie szpitalne i podawanie choremu leków przeciwpasożytniczych, np. triclapentazolu, stosowanego w dawkach 10 mg/kg masy ciała. Pasożyty umierają w ciele i przedostają się z układu żółciowego do pokarmowego, skąd są wydalane. Bardzo często choremu wykonywane jest także badanie endoskopowe, które weryfikuje drożność dróg żółciowych i pozwala na wykonanie zabiegu przeczyszczania ich.
Warto zaznaczyć, że niezwykle skuteczne jest także leczenie ziołami. Parząc określone rośliny, można bardzo skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów z ciała. Przygotowywanie kosmy piżmowej pomaga wydalanie pasożytów z organizmu, stosowanie orzechu czarnego pozwala na przywracanie dobrego funkcjonowania przewodowi pokarmowemu i stwarzanie niekorzystnych warunków rozwojowych motylicom wątrobowym. Wywar z oleju goździka korzennego pozwala na usuwanie toksyn z organizmu i na eliminację pasożytów. l-arginina, l-ornityna, czy metionina świetnie wspomagają wątrobę i ją regenerują.
Motylica wątrobowa i profilaktyka
Motylicę wątrobową można skutecznie leczyć, choć sama walka z tymi nieprzyjemnymi pasożytami jest długa i męcząca. Warto zatem zastosować kilka sprawdzonych metod, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych zachorowań. Przede wszystkim należy dbać o podstawową higienę i nie zapominać o myciu rąk. Pasożyty są głównym skutkiem nabycia choroby brudnych rąk. Będąc na wakacjach, nie tylko w tropikach należy zawsze myć ręce pod bieżącą wodą. Wybierając się natomiast na wakacje za granicę, głównie w tropiki, należy pamiętać, aby płukać warzywa i owoce wodą z zamkniętej butelki. Woda w zbiornikach może być zakażona nie tylko motylicą wątrobową, ale także wieloma innymi schorzeniami pasożytniczymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Warto także uważać podczas kontaktów ze zwierzętami hodowlanymi lub bydłem. Dobrze jest myć ręce po bezpośrednim kontakcie z nimi.Warto także pamiętać o zatroszczeniu się o rzeczy podróżnicze, które przydatne są do higieny, czyli chusteczki nawilżane, papier toaletowy oraz dobrej jakości żel antybakteryjny o co najmniej minimalnej zawartości alkoholu 60%.
Należy pamiętać, aby nie zjadać surowych roślin, prosto z krzaka lub z drzewa, ponieważ wtedy bardzo szybko można zarazić się tym pasożytem. Niesprzyjające jest też jedzenie surowego mięsa. Warto unikać spożywania np. koziej wątróbki, w której mogą znajdować się larwy motylicy wątrobowej. Należy zwracać również uwagę na swoje zdrowie, nieleczona fascjoloza lub nieodrobaczanie organizmu z pasożytów, może doprowadzić do niedokrwistości lub marskości wątroby i w efekcie wystąpienia nowotworu.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |