Bartoneloza
Jest grupą chorób, wywoływanych przez bakterie z rodziny bartonella i przenoszonych zarówno przez owady, jak i zwierzęta. Mowa oczywiście o Bartonelozie. Jakie choroby zaliczyć można do Bartonelozy? W jaki sposób zdiagnozować i skutecznie leczyć to schorzenie.
Bartoneloza to groźna grupa chorób zakaźnych
Bartonelozą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z owadami, czyli komarami, pchłami lub kleszczami, jak również poprzez kontakt z dzikimi i domowymi zwierzętami. Rezerwuarem mogą być zatem zarówno psy, jak i koty, mieszkające w domu. Co najważniejsze, do zarażenia się Bartonelozą dochodzi w momencie ugryzienia lub podrapania przez zwierzę lub owada, zainfekowanego tą bakterią. Obecnie Bartonelozę powodują aż 24 rodzaje bakterii bartonella, wiele z nich jest także patogennych dla ludzi. Warto zaznaczyć, że pierwszymi nosicielami są pchły, komary lub kleszcze. Mogą one podrapać lub ukąsić zwierzęta, nawet te przebywające w domu. Zwierzęta domowe, np. koty, psy, ukąszone przez owady, zarażone bartonellą, mogą „przekazać” chorobę człowiekowi. Do chorób z rodziny Bartonelozy należy, m.in. dość popularna, choroba kociego pazura.
Bakterie bartonelli rozwijają się w zainfekowanym organizmie kilka dni. Do namnażania ich dochodzi w krwinkach czerwonych. Bakterie krążą po organizmie około 4 dni, by następnie osiąść w komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych i przedostać się do naczyń krwionośnych. Na zarażenie się którąś z chorób z grupy Bartonelozy, są przede wszystkim podatne osoby starsze, a także te z obniżoną odpornością lub chorujące na przewlekłe choroby, np. autoimmunologiczne. Mimo wszystko zarazić może się niestety każdy.
Objawy bartonelozy
Objawów Bartonelozy jest sporo. Wiele zależy głównie od odmiany tej choroby. Wyróżnić można zatem:
- Bakteryjna naczyniakowatość – występuje najczęściej u osób chorych na przewlekłe schorzenia, np. AIDS. Na skórze chorego zaczynają powstawać owrzodzenia, wypełnione ropą. Jest to spowodowane warstwą proliferacyjną komórek śródbłonka naczyń krwionośnych
- Choroba kociego pazura – jedna z najpopularniejszych odmian Bartonelozy, przenoszona przez koty lub pchły kocie. Najpierw w miejscu ugryzienia lub podrapania pojawia się niewielka grudka, następnie wypełnia się ropą, by po kilku dniach przekształcić się w strup. Dochodzi do powiększenia najbliższych węzłów chłonnych.
- Choroba Carrion’a – schorzenie przebiega w dwóch fazach. Pierwsza objawia się zajęciem bakteriami praktycznie wszystkich naczyń krwionośnych, a także wysoką gorączką oraz niedokrwistością hemolityczną. Może dojść do powiększenia się śledziony. Druga faza to brodawczakowatość peruwiańska. Ciało zostaje pokryte grudkami z surowicą.
- Gorączka okopowa – występuje głównie u osób bezdomnych lub przebywających w dużych skupiskach, np. będących na froncie, stąd ta nazwa. Wywołują ją pchły kocie, wszy lub kleszcze. Jej objawy są mocno charakterystyczne. Pojawia się gorączką, która trwa od 1 do 3 dni, towarzyszą jej: ból i zawroty głowy oraz ucisk goleni. Symptomy powtarzają się co kilka dni.
Bartoneloza – diagnostyka i badania
Schorzenie to można wykryć na kilka sposobów, głównie polega to na badaniu materiału pobranego z krwi. Można wykonać testy serologiczne technikami: IFA, ELISA i Western Blot (służącej m.in. do wykrywania także boreliozy). Ponadto wykorzystuje się metodę PCR, czyli technikę reakcji łańcuchowej polimerazy. Dodatkowo można wykrywać DNA patogenu w różnorodnych miejscach chorobowych organizmu, np. pobierając wycieki śluzu ropnego lub wycinki tkanek, jak również pobierając krew. Badania Bartonelozy nie są długotrwałe, jednak jak w przypadku każdej choroby tego typu, diagnostyka może potrwać około dwóch tygodni.
Bartoneloza leczenie
Większość chorób z grupy schorzeń Bartonelozy nie jest śmiertelna. Największa śmiertelność może dotykać osoby, zarażone Chorobą Carrion’a w pierwszej jej fazie. Należy uważać, ponieważ stężenie bakterii bartonelli we krwi chorego może być naprawdę wysokie. Nieleczenie choroby w tej fazie może skutkować aż 40% śmiertelnością. Jeśli pacjent zauważy na swoim ciele symptomy chorobowe, powinien natychmiast udać się do najbliższego punktu oddziału ratunkowego. Im wcześniej podjęte leczenie, tym szybszy powrót do zdrowia. Bartonelozę leczy się głównie antybiotykami: tetracyklinami, fluorochinolonami i rifampicyną. Nie wymaga ona specjalistycznego leczenia, a jedynie hospitalizacji i podawaniu antybiotyków. Dochodzenie do zdrowia nie jest procesem długotrwałym, po kilku tygodniach zażywania leków, jest się całkowicie zdrowym.
Zobacz także inne choroby tropikalne takie jak: Dur plamisty, Dżuma czy Filariozy
Profilaktyka
Polega na zapobieganiu ukąszeniom przez kleszcze i komary, unikaniu pobytu na terenach zwiększonego ryzyka, gdzie kleszcze występują często. Ochrona przed kleszczami zakłada jednak przede wszystkim właściwe ubieranie się na wyprawy do lasu czy na gęsto porośniętą łąkę. A to oznacza ubranie koszuli z długimi rękawami, spodni z długimi nogawkami, skarpetek i pełnych butów. Osłonić warto też głowę i szyję.Warto przy tym dodać, że najlepiej, jeśli jest to odzież w jasnych kolorach; na czarnej czarnego kleszcza nie zobaczymy.Wskazane jest także stosowanie repelentów czyli preparatów na kleszcze, najlepiej zawierających DEET , które należy rozpylać na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem twarzy. Po każdym powrocie z terenów występowania kleszczy obowiązuje prysznic i dokładna kontrola całej skóry, zwłaszcza pachwin, pach, okolic za małżowinami usznymi i fałdów skórnych.
Do najsilniejszych repelentów na rynku należą preparaty na komary i kleszcze Mugga.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |