Loa loa
Loa loa inaczej loajoza
Będąc na wycieczce w tropikach, można przywieźć nie tylko ciekawe pamiątki w postaci zdjęć oraz wspomnień, ale także niebezpieczną chorobę. Do takiej z pewnością należy loajoza, która wywoływana jest przez larwę nicienia, a zarazić można się nią jeden konkretny sposób. Jak leczyć tę niecodzienną chorobę, jakie są jej objawy, gdzie występuje oraz czy raz na zawsze można pozbyć się jej z organizmu?
Loajoza inaczej zwana jest chorobą loa loa. Do zarażenia dochodzi poprzez ugryzienie dwóch rodzajów muchówek: Chrysops silacea i Chrysops dimidiata. Pasożyty dostają się do krwioobiegu człowieka, aby następnie rozpocząć proces żerowania na ludzkim organizmie. Co ciekawe, larwy te mogą przemieszczać się po całym ciele, objawiając się w postaci różnorodnych torbieli na ciele. Larwy nicieni dojrzewają dopiero w organizmie człowieka, gdyż jest on ostatnim ich żywicielem. Dorosłe okazy są dosyć sporych rozmiarów, samice osiągają długość od 40 do 70 mm, natomiast samce Od 30 do 34 mm. Przekrój tych larw może być także dosyć duży, ponieważ samice zazwyczaj mierzą w obwodzie 0,5 milimetra. Cykl życiowy tych pasożytów jest niezwykle rozbudowany, ponieważ larwy cały czas składają jaja, tworząc mikrofilarie, które wędrują po całym krwioobiegu człowieka. Można je znaleźć także w płynie mózgowo-rdzeniowym, w ślinie, a nawet w moczu!
laoza loa loa
Loajoza: występowanie
Loajozę zazwyczaj można spotkać na wschodniej półkuli świata, a ściślej mówiąc w Afryce Środkowej oraz Zachodniej. Larwy nicienia rozwijają i namnażają się głównie w strefie tropikalnej, czyli wszędzie tam, gdzie ciepło oraz wilgotno. Największe ich skupiska są właśnie w Afryce, gdzie nadal dominują spore obszary biedy oraz zanieczyszczeń. Wybierając się do tropików, należy unikać pory letniej oraz nie oddalać się w okolice terenów, które nadal są mocno zanieczyszczone, a także nierozwinięte urbanistycznie. Chcąc spędzać wakacje w Afryce Zachodniej oraz Środkowej, najlepiej wykupić noclegi w hotelach lub innych miejscach, w których w jakikolwiek sposób można uniknąć ukąszenia przez muchówkę. Jeżeli chodzi o konkretną lokalizację tej choroby, najczęściej do zakażeń nią dochodzi w lasach deszczowych, w których panują bardzo wysokie temperatury i spora wilgoć , główniew okolicach Kamerunu oraz w dorzeczu rzeki Ogowe. Obecnie na loajozę cierpi aż 12 do 13 milionów ludzi, co daje liczbę niezwykle dużą.
ślepak pospolity muchówka
Charakterystyczny wygląd muchówki Chrysops silacea
Loa loa objawy
Z reguły nie sposób nie zauważyć ugryzienia muchówki, ponieważ jest ono bardzo bolesne. Muchówka nie wkłuwa się do ciała ludzkiego jak komar, czy kleszcz, jednak kąsa poszczególne partie ciała człowieka, by następnie wysysać krew. W miejscu ugryzienia muchówki zazwyczaj pojawia się niewielka rana, a człowiek odczuwa ból i pieczenie. W momencie, gdy larwy pojawią się w krwiobiegu człowieka, pierwszymi objawami typowymi dla loajozy, są: pieczenie skóry, świąd, a także uczucie mrowienia w poszczególnych partiach ciała. Dodatkowo, na ciele mogą powstawać rumienie, a także niewielki obrzęk. Kolejnym z symptomów loajozy jest z pewnością ból stawów oraz mięśni, jak również poczucie ogólnego rozbicia. Początkowe objawy tej choroby mogą przypominać boreliozę, ale tylko wtedy, gdy człowiek nie zorientuje się, że został ukąszony przez muchówkę. Jeżeli istnieje podejrzenie występowania loajozy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ choroba sama w sobie jest niezwykle niebezpieczna, zwłaszcza gdy pojawi się w oku.
Kolejnymi etapami tej choroby są pojawiające się w różnych miejscach na ciele niewielkie guzy oraz torbiele. Są to tzw. przemieszczające się guzy, ponieważ jednego dnia mogą występować na jednej partii ciała, a drugiego dnia zniknąć i pojawić się w innym miejscu. W momencie występowania torbieli człowiekowi towarzyszy świąd, ból oraz pieczenie. W niewielkim wybrzuszeniu na ciele oczywiście pojawia się pasożyt nicienia muchówki.
Niestety, dorosłe pasożyty mogą żyć w ciele człowieka nawet do 17 lat i w tym czasie pojawiać się w różnorodnych miejscach, pod postacią torbieli. Najgroźniejszą i najcięższą Odmianą loajozy, jest umiejscowienie pasożyty w oku człowieka.
Zobacz także inne tematy i choroby ze strefy tropikalnej: Wirus Zika objawy, Wirusowe Gorączki Krwotoczne czy Żółta febra
Loa loa w oku
Loajoza występująca w oku jest najbardziej inwazyjną odmianą tej choroby. Pasożyt, który przemieszcza się po całym ciele, tworząc tzw. torbiele, może w pewnym momencie umiejscowić się w oku. Przypadłości tej towarzyszy niezwykle silny ból oraz obrzęk całego oka. Co ciekawe, pasożyta można zobaczyć w gałce ocznej, patrząc do lustra. Nicienie mogą umiejscowić się w oku nawet tylko na jeden dzień, by następnego dnia pojawić się w drugim oku. Aby pozbyć się nicienia z oka, należy udać się do chirurga specjalisty. Niestety, wymagana jest operacja chirurgiczna.
Loa loa w oku
Loajoza: leczenie
Leczenie w dużej mierze polega na chirurgicznym usunięciu zmian oraz powstałych torbieli. W momencie ukąszenia przez muchówkę należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty w celu podjęcia leczenia. Warto pamiętać także o tym, aby nie lekceważyć powstałych torbieli na ciele, które są jednoznacznym sygnałem do obecnej w ciele loajozy. Loajozę można leczyć za pomocą leku, który niszczy filarie w ciele, tzw. dietylkarbamazyną. Lek ten stosowany jest od niemal 40 lat i wykazuje sporą skuteczność działania. Należy podawać dawkę: 2mg/kg masy ciała, 3 razy dziennie po posiłku przez 14 dni. Co ważne, lek ten leczy nie tylko postacie larw, ale także dorosłe osobniki. Warto podjąć leczenie jak najwcześniej.
W pierwszych kilku dniach leczenia, mogą występować reakcje alergiczne, dlatego należy także zażywać leki przeciwhistaminowe, które zazwyczaj są wydawane na receptę. Alergia może dotyczyć pierwszych 14 dni leczenia loajozy. W niektórych przypadkach leczenie obejmuje także podawanie chemioterapii. Loajoza zawsze wymaga hospitalizacji. ze względu na złożone i kilku etapowe leczenie, uważana jest za chorobę inwazyjną dla zdrowia człowieka. Nieleczone zakażenie loa loa może skutkować uszkodzeniem nerek, płuc, węzłów chłonnych oraz serca.
Loajoza: profilaktyka
Profilaktyka związana jest z zastosowaniem środków ochronnych przeciw ukąszeniom muchówek. Głównie zakup sprayów ochronnych z deet odstraszających owady. Zapobiegać tej chorobie można także stosując profilaktyczne dawki dietylkarbamazyny, jako środka zapobiegawczego. Należy używać około 300 mg leku na tydzień.
Uwaga!
- Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
- Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |