Supraśl
Supraśl liczy sobie 5 tysięcy mieszkańców, leży w województwie podlaskim ok. 15 km od dużego miasta jaki jest Białystok, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Zlokalizowane jest na Wysoczyźnie Białostockiej, na lewym brzegu rzeki o tej samej nazwie, będącej dopływem Narwi. Miasto ma bogatą 500-letnią historię. Krajobraz i mikroklimat służy kuracjuszom. Atutem są również bogate złoża borowiny. Od grudnia 2001 r. Supraśl ma status uzdrowiska.
Historia
Supraśl powstał w połowie XVI w. Pierwszym obiektem była ukończona w 1501 r. drewniana cerkiew św. Jana Ewangelisty. W połowie XIX w. zaczął się rozwijać przemysł włókienniczy. W tym czasie Supraśl otrzymał prawa miejskie. W okresie międzywojennym miasto zaczęło pełnić rolę ośrodka wypoczynkowego i pojawiła się infrastruktura turystyczno-rekreacyjna. II wojna światowa spowodowała wiele zniszczeń.
Zabytki i atrakcje
Na uwagę zasługują zabudowania monasteru, z odnowioną ostatnio obronną cerkwią Zwiastowania NMP (1503-1511), pałac Opatów, w którym w XVII w. mieściły się drukarnia i biblioteka, oraz brama z dzwonnicą (1752 r.). Wartość zabytkową mają także inne budowle sakralne: kościół parafialny św. Trójcy (XIX w), neogotycki kościół ewangelicko--augsburski (1870 r.) oraz kaplica cmentarza katolickiego z wieżą z XVIII w. Ciekawy jest również piękny secesyjny pałac (przełom XIX i XX w.), w którym dziś mieści się liceum plastyczne. Przy pałacu zachował się jedyny w województwie podlaskim park secesyjny z początku XX w. Ciekawe są również zabudowania po okresie rozwoju włókiennictwa w XIX w. Okolice to przede wszystkim Puszcza Knyszyńska (ok. 127 tys. ha), z parkiem krajobrazowym i licznymi szlakami turystycznymi. Jego najcenniejszym elementem są drzewostany z sosną supraską. W Kopnej Górze powstało arboretum z ogrodem botanicznym i dendrologicznym. Warto odwiedzić pobliski Białystok.
Ciekawe imprezy cykliczne
- Supraski Jarmark Staroci i Sztuki (przez cały rok trzecia niedziela miesiąca) -jarmarki, wypoczynek nad Supraślą, wycieczki do puszczy
-Spotkania z Naturą i Sztuką „Uroczysko" (maj/czerwiec) - cykl spotkań i imprez
o charakterze przyrodniczo-artystycznym: wystawy, wykłady, koncerty
- „Noc Świętojańska" (koniec VI) - wicie wianków, występy zespołów, pokazy, biesiady przy ognisku
Inne atrakcje
- Teatr „Wierszalin", ul. Kościelna 4, tel. 87/7108845, www.wierszalin.pl
- „Kolejka Bajkowa", tel. 87/7183051 -przejazdy krajoznawcze po Supraślu i okolicznych lasach, zimą kuligi
- „Ritowisko", Surażkowo k. Sokotdy, tel. 87/7108760 - jazda konna, przejażdżki bryczką, kuligi, organizacja rajdów rowerowych i konnych, spływów kajakowych, grzybobrania i in.
- MKS „Sprząśla", Ośrodek Jeździecki, ul. Białostocka 40, tel. 87/7183017
- Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Stok", Ogrodniczki, ul. Białostocka 62, tel. 87/7183514 - wyciąg narciarski, tor saneczkowy
Uzdrowisko
Najmłodsze polskie uzdrowisko charakteryzuje się klimatem nizinnym, łagodnie i średnio bodźcowym. Dzięki dużej ilości drzew iglastych w powietrzu unoszą się dobroczynne fitocydy. Zabiegi rehabilitacyjne opierają się na leczeniu borowinami z pobliskiego złoża. W uzdrowisku leczone są choroby reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne, układu oddechowego, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Obiekty uzdrowiskowe
- Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny „Stok"; Ogrodniczki, ul. Białostocka 62, tel. 87/7183514
- Ośrodek Wczasów „Puszcza" ul. Cegielniana 67, tel. 87/7183670
- Internat Podlaskiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Administracji Publicznej w Białymstoku ul. Piłsudskiego 17, tel. 87/7183712
- Dom Wypoczynkowy „Knieja" al. Niepodległości 6, tel. 87/7183130
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |