Żegiestów-Zdrój
Miejscowość Żegiestów-Zdrój liczy sobie około 1000 mieszkańców. Leży w gminie Muszyna, w województwie małopolskim. Położona jest na prawym brzegu Popradu, jest to jednocześnie granica ze Słowacją. Malowniczy krajobraz tworzą liczne wzniesienia Beskidu Sądeckiego porośnięte rozległymi lasami reglowymi z przewagą drzew iglastych.
Historia
Żegiestów powstał w XVI w. Przez wiele wieków tutejsza ludnością byli Łemkowie. W 1846 r. Ignacy Medwecki odkrył źródła nazwane „Anna", „Maria", „Antonina". Dzięki tym badaniom było możliwe powstanie uzdrowiska Zegiestów-Zdrój. Do jego rozwoju przyczyniła się także działalność Józefa Dietla. Wraz z rozwojem powstawały kolejne obiekty miedzy innymi Łazienki i Dom Zdrojowy (XIX w.). W okresie międzywojennym poszerzono ofertę leczniczą i rekreacyjną, a ośrodek oficjalnie uznany za uzdrowisko dynamicznie się rozwijał. Po 1945 r. majątek uzdrowiska upaństwowiono.
Zabytki i atrakcje
Na uwage zasługuje kościół z początku XX w. Jednak główną atrakcję stanowią piękne krajobrazy oraz przyroda Beskidu Sądeckiego z najbliższymi wzniesieniami Skałki (769 m n.p.m.) i Żubrzego Wierchu (861 m n.p.m.), objęte ochroną w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Poprad jest wspaniałą rzeką do wędkowania i może służyć jako kąpielisko. Atrakcyjne są również spływy Popradem. Wokół przebiegają atrakcyjne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.
Uzdrowisko
Żegiestów zaliczany jest do uzdrowisk podgórskich (450—500 m n.p.m.) o klimacie umiarkowanie i silnie bodźcowym. Brak jest silnych wiatrów, występuje duże nasłonecznienie i małe opady. Wody lecznicze to źródła szczaw wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowych, żelazistych, borowych stosowanych w kuracji pitnej i do kąpieli. W pobliżu są także złoża wartościowej borowiny.
Obiekty uzdrowiskowe
- Sanatorium FWP „Wiktor" - Żegiestów, Łopata Polska 46, tel. 18/4717268, www.fwp.pl
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |