Szczawnica
Miasto o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym (8 tys. mieszkańców). Siedziba gminy w powiecie nowotarskim w województwie małopolskim. Leży w dolinie potoku Grajcarek (prawobrzeżny dopływ Dunajca). Wspaniały widok na górę Brajcarka i inne wzniesienia Pienin i Beskidu Sądeckiego. Góry i wzniesienia porośnięte są lasami bukowo-modrzewiowymi. W bezpośredniej okolicy rozciągają się tereny Pienińskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Południowa granica gminy jest jednocześnie granicą państwową ze Słowacją.
Historia
XV w. to początki osady. Lecznicze kwaśne wody, zwane przez górali szczawami, były znane już w XVII w. Największy rozwój wsi nastąpił w XIX w. i wiązał się z zagospodarowaniem źródeł. Józef Szalay właściciel uzdrowiska doprowadził do powstania łazienek, pensjonatów i parków. On również wpadł na pomysł organizowania spływów przełomem Dunajca. W rękach prywatnych uzdrowisko zyskało na popularności. Po II wojnie światowej zostało upaństwowione. Prawa miejskie Szczawnica otrzymała w 1962r. W jej granicach administracyjnych znalazły się sąsiednie wsie Szlachtowa i Jaworki. Zbudowano kilka dużych obiektów sanatoryjnych i nowy zakład przyrodoleczniczy.
Zabytki i atrakcje
W Szczawnicy obserwujemy budowle uzdrowiskowe z XIX w. oraz pojedyncze domy góralskie. Park Górny został założony w 1820 r. W jego otoczeniu stoi kaplica Matki Boskiej Królowej Nieba, pijalnia wód, inhalatorium oraz muszla koncertowa. W parku Dolnym, z 1861 r., znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, pełniąca dawniej funkcję pijalni wody „Wanda". Neogotycki kościół św. Wojciecha zbudowano w 1892 r. Cerkwie połemkowskie można zobaczyć w Szlachtowej i Jaworkach. Dla turystów wytyczono liczne szlaki przez Pieniny i Pasmo Radziejowej, w tym bardzo popularny na Trzy Korony, do wąwozu Homole i rezerwatu Białej Wody. Wytyczono również trasy rowerowe i konne. Niezwykle atrakcyjne są łowiska wędkarskie obfitujące w pstrągi, lipienie czy głowacice. W bezpośredniej okolicy znajdują sie popularne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Atrakcją jest również zbiornik wodny utworzony przez tamę na Dunajcu w Niedzicy. Zbiornik oferuje regularne kursy na statku wycieczkowym oraz jest doskonałą bazom dla wszelakich sportów wodnych. W miejscowości Dębno zachował się drewniany kościół św. Michała Archanioła (XV w.). Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Z kolei w Grywałdzie stoi drewniany kościół z przełomu XV i XVI w. Dużą atrakcją regionu są organizowane co roku spływy rzeką Dunajec (ze Sromowców do Szczawnicy). Wartki nurt, skalne ściany przełomu robią potężne wrażenie. Liczne atrakcje oferuje strona Słowacka.
Ciekawe imprezy cykliczne
- Lato Pienińskie (lipiec)
- Koncerty orkiestry kameralnej (lipiec-sierpień)
- Festiwal Kultur Górskich Łemków i Górali (sierpień)
- Góralski Festyn Rodzinny (sierpień)
Inne atrakcje
- Muzeum Pienińskie, pl. Dietla 7, tel. 18/2622258
- Kino „Pieniny", ul. Gtówna6, tel. 18/2622401
- „Muzyczna Owczarnia", ul. Jaworki 18a, tel. 18/2622266, www.muzycznaowczarnia.pl
- Wyciągi narciarskie: krzesełkowa kolej linowa na Palenicę, tel. 18/2622199, www.pkl.pl
- Basen kryty: Park Wodny w sanatorium „Górnik"; sanatorium „Budowlani"
- Korty tenisowe: ul. Gtówna; OS-W „Pod Jarmutą, ul. Szlachtowska 75b
- Przystań kajakowa na Dunajcu
- Stadnina koni „Rajd", ul. Jaworki 17b, tel. 18/2621600, www.stadninarajd.pl
Uzdrowisko
Szczawnica łączy cechy podgórskie i górskie (430—560 m n.p.m.). W rejonach płaskich i zalesionych klimat jest stosunkowo łagodny nie wymagający wysiłku. Z kolei tereny bardziej strome pomagają zahartować organizm. Klimat cechuje się dużym nasłonecznieniem i niewielką ilością opadów. Kuracjusz z pewnością docenią czyste powietrze, przesycone olejkami eterycznymi wydzielanymi przez drzewa. Na terenie uzdrowiska znajdują się tu liczne źródła wód mineralnych. Są to tak zwane szczawy wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, bromkowe. Pomagają one szczególnie przy chorobach dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczanowej, miażdżycy tętnic, wysokim poziomie cholesterolu i osteoporozie. Życiodajne kurację prowadzi się w pijalni „Magdalena", gdzie dostępne są wody „Magdalena" i „Jan", oraz w Starej Pijalni, gdzie znajdują się ujęcia źródeł „Stefan" i „Józefina". Inne wody można czerpać ze źródeł ogólnodostępnych. Część wód jest butelkowana i oferowana jest w sprzedaży. Na bazie wody ze zdroju „Jan" produkuje się wodę stołową „Szczawniczanka".
Obiekty uzdrowiskowe
- Uzdrowisko Szczawnica - ul. Zdrojowa 26, tel. 18/2622211, www.uzdrowiskoszczawnica.pl
- Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy SPA „Budowlani" ul. Zdrojowa 27, tel. 18/2620175, www.budowlani-szczawnica.pl
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Dzwonkówka" ul. Połoniny 14a, tel. 18/2622787, www.szczawnicadzwonkowka.pl
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Hutnik" ul. Połoniny 13, tel. 18/2622627, www.szczawnicahutnik.pl
- Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe ZNP „Nauczyciel" ul. Połoniny 14, tel. 18/2622467, www.szczawnicanauczyciel.pl
- Centrum Wczasowo-Lecznicze „Solar-SPA" ul. Zdrojowa 4, tel. 18/2621746, www.solarspa.pl
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |