Piwniczna-Zdrój
Piwniczna to miasto liczące ok. 8 tys. mieszkańców, jest siedzibą gminy w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie nowosądeckim. Piwniczna leży przy granicy polsko-słowackiej. Jednocześnie jest częścią Beskidu Sądeckiego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piwniczna leży w dolinie Popradu, wokół niej położone są liczne wzniesienia, miedzy innymi Eliaszówki (1024 m n.p.m.), Niemcowej (1001 m n.p.m.), Granicy (715 m n.p.m.) i Kicarza (703 m n.p.m.). Piwniczna jak i jej okolice są piękne krajobrazowo co stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Korzystny klimat i występowanie licznych źródeł mineralnych stwarza takżę doskonałą bazę dla lecznictwa uzdrowiskowego.
Historia
Początki Piwnicznej wiążą się z dekretem króla Kazimierza Wielkiego z 1348 r. o lokacji miasta w miejscu zwanym Piwniczną Szyją. Dalszy rozwój Piwnicznej związany jest z jego położeniem w pobliżu ruchliwego szlaku handlowego prowadzącego na Węgry. Cenne skarby jakie kryła ziemia w postaci wód mineralnych odkrył w 1885 r. lwowski lekarz, dr J. Gąsiorowski. Z początkiem XX w. wykonano odwierty oraz wybudowano łazienki i pijalnię. Rozwój w kierunku lecznictwa zaowocował uzyskaniem statusu uzdrowiska. Okres rozwoju został przerwany przez II wojnę światową. Piwniczna utraciła status uzdrowiska odzyskany ponownie w 1967 r. Z końcem XX wieku (1992 r.) powstała nowa pijalnia wody mineralnej „Piwniczanka".
Zabytki i atrakcje
Piwniczna to ładny Rynek z ratuszem, który otaczają XIX-wieczne kamienice. Na rynku znajduje się zabytkowa studnia z wizerunkiem Kazimierza Wielkiego i konny wóz strażacki. Na uwagę zasługuje również kościół parafialny Narodzenia NMP (1885 r.) w którym umieszczono zabytkowy dzwon odlany w 1523 r. w Maasen. Nieopodal Piwnicznej w Rytrze nad Popradem zachowały się ruiny zamku rycerskiego, z kolei w Wierchomli pozostałości łemkowskiej wsi z drewnianą cerkwią z 1821 r. Dużą atrakcją jest zalesiona góra Kicarz, z alejkami spacerowymi i punktem widokowym. Będąc w Piwnicznej warto odwiedzić również Stary Sącz (20 km), jedno z najstarszych miast południowej Polski. Piwniczna oferuje piesze wędrówki i górską turystykę. Można obserwować piękno tutejszego krajobrazu, bogactwo przyrody, ale również niepowtarzalny folklor i zwyczaje górali. Można również wybrać sie na Słowację. Atrakcja jest również rzeka Poprad na której odbywają się spływy łodziami. Oferuje ona również doskonałe łowiska dla wędkarzy.
Ciekawe imprezy cykliczne
- Przegląd grup kolędniczych (styczeń)
- Dni Piwnicznej (lipiec)
- Jesień Popradzka (wrzesień)
Inne atrakcje
- Firma „Centrum", przystań Piwniczna, ul. Gąsiorowskiego, tel. 18/4468449, www.centrum.nsnet.pl/splyw.htm - spływy Popradem na trasie Piwniczna-Rytro
- Stacje narciarskie: Wierchomla, Wierchomla Mata 21, tel. 18/4468260, www.wierchomla.com.pl - wyciąg krzesełkowy i liczne orczykowe; Kokuszka, Kokuszka 2, tel. 608/118397, www.kokuszka-ski.pl - 2 wyciągi i oświetlony stok; Sucha Dolina-Kosarzyska, tel. 18/4465166, www.suchadolina.pl
- Wypożyczalnia rowerów, Stanisław Izworski, Kosarzyska 114, tel. 18/4465691
Uzdrowisko
Piwniczna zaliczana jest do uzdrowisk podgórskich (400-420 m n.p.m.). Klimat jest umiarkowany, zróżnicowany w zależności od wysokości. Występują spore wahania temperatury. Duże obszary porastają lasy jodłowe, świerkowe, bukowe i mieszane, co bardzo korzystnie wpływa na klimat i stan powietrza. Na terenie całej gminy występują liczne źródła wody mineralnej o charakterze szczaw wodorowęglanowo-wapniowo--magnezowo-sodowych z dodatkiem żelaza. Część wód jest oferowana w handlu pod nazwą wody mineralnej „Piwniczanka". Jeśli ktoś szuka spokoju w procesie leczenia to Piwniczna-Zdrój z pewnością ma wiele do zaoferowania.
Obiekty uzdrowiskowe
- Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy „Limba" - ul. Krynicka 3, tel. 18/4464223, www.limba.piwniczna.com
- Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy „Smrek" - Kosarzyska, tel. 18/4464261, www.hulewicz.pl
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |