Muszyna
Muszyna, miejscowość licząca około 6 tys. mieszkańców, jest siedzibą gminy uzdrowiskowej, w południowo-wschodniej części Beskidu Sądeckiego, tuż obok granicy ze Słowacją. Muszyna leży w pięknej dolinie Popradu przy ujściu potoków Szczawnik i Muszynka. W otoczeniu Muszyny wznoszą sie wzniesienia pokryte bujnymi łąkami i porośnięte mieszanym lasem świerkowo-jodłowo-bukowym. Szukając ciszy i spokoju, malowniczych krajobrazów spokojnie można regenerować siły.
Historia
Historia Muszyny sięga IX w, na tę datę wpisują się najstarsze odnalezione ślady drewnianego grodu. Z kolei najstarsza wzmianki o Muszynie datowane są na rok 1209. Lokacja miasta nastąpiła poprzez wydanie dekretu przez Kazimierza wielkiego w połowie XIV w. Pod koniec XIII w. cały region był własnością biskupów krakowskich. Muszyna posiadała własną administrację i wojsko i w takiej formie istniała aż do XVIII w, do czasu rozbiorów. W historii Muszyny dużą rolę odegrali Wołosi i Rusini, nazywani Łemkami, którzy zaczęli osiedlać się tutaj w XV w. Była to ludność wyznania grekokatolickiego, która pozostawiła po sobie liczne pamiątki w postaci rozsianych po okolicy drewnianych cerkwi. Historia wód leczniczych sięga wieku XIX. W 1930 r. miejscowość została uznana oficjalnie za uzdrowisko. II wojna światowa dokonała ogromnych zniszczeń. Działalność zdrojową wznowiono w 1958 r.
Zabytki i atrakcje
Centrum Muszyny to zabudowa z przełomu XIX i XX w. Na uwagę zasługuje również barokowy kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca NMP (1676—1728) i kirkut żydowski (XIX w.). Na Rynku stoją dwie XVIII-wieczne kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana. Dużą atrakcją i pozostałością po tak zwanym "Państwie Muszyńskim" są ruiny zamku (XIV w.) i podzamkowy zespół dworski z XVII w. (dwór starostów, zajazd, kordegarda), gdzie dziś mieści się Muzeum Regionalne PTTK. Wspomniane wyżej cerkwie znajdują sie między innymi w Andrzejówce, Dubnem, Jastrzębiku, Leluchowie, Miliku, Powroźniku, Szczawniku, Wojkowej, Złockiem i Żegiestowie. W Muszynie wybudowano również ścieżkę edukacyjną w rezerwacie lipy drobnolistnej „Obrożyska". Liczne szlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne sprzyjaja turystyce i wypoczynkowi. Ponadto Muszyna oferuje otwarte i kryte baseny, korty tenisowe, siłownie oraz ośrodki jazdy konnej. Muszyna to również raj dla wedkarzy i grzybiarzy. Można również udać sie na spływ Popradem. Zima można skorzystać z tras zjazdowych i biegowych. Równie atrakcyjne wydają się pobliskie tereny na Słowacji, m.in. skansen i zamek w Starej Lubowni oraz zabytkowy Bardejów.
Ciekawe imprezy cykliczne
- Piknik Majowy (1-3 maja)
- Piknik Country Muszyna (maj)
- Festyn nad Rzeką Poprad (maj-sierpień)
- Noc Świętojańska (czerwiec)
- Święto Dzieci Gór (lipiec)
- Święto Wód Mineralnych (sierpień)
- Jesień Popradzka (wrzesień)
Inne atrakcje
- Baseny odkryte: DW „Kolejarz", Złockie 77; OWW Jamel", Złockie 75; OSiR „Alpina Sport", Złockie 76
- Jazda konna: Powroźnik 94, tel. 18/4781629; „Rancho", Złockie, obok OW „Jawor"
- Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna--Wierchomla", Wierchomla Mała 21, Piwniczna-Zdrój, tel. 18/4143264, www.wierchomla.com.pl
- Wyciągi narciarskie: Powroźnik, obok cerkwi; Złockie, przy OWW „Tamel"
- Grota solna, hotel „Klimek", Złockie 107
- Korty tenisowe: TKKF „Poprad", al. Zdrojowa; OSiR „Alpina Sport", Złockie 76; DW „Kolejarz", Złockie 77; OW „Jawor", Złockie 66
Uzdrowisko
Muszyna to uzdrowisko podgórskie (450-500 m n.p.m.) o umiarkowanie lub silnie umiarkowanym oddziaływaniu w zależności od wysokości. Jest silnie nasłoneczniona z wysoka wilgotność powietrza. Obfituje w opady, znaczne wahania temperatury. W bezpośredniej okolicy wzrastają lasy jodłowe, które zapewniają obecność w powietrzu bakteriobójczych i wzmacniających odporność fitocydów. Bezpośredni kontakt z przyrodą sprzyja kuracjuszom, podobnie jak występujące w całej okolicy szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowe żelaziste zawierające potas, selen i lit, wykorzystywane do kuracji pitnej, kąpieli i inhalacji. Występują tu również mofety — ujścia dwutlenku węgla. Najliczniej występują wzdłuż drogi Złockie-Jastrzębik i w górnej części Złockiego Potoku. Przy wielu źródłach utworzono ogólnodostępne pijalnie wody mineralnej i ujęcia.
Obiekty uzdrowiskowe
- Centrum Zdrowia i Rekreacji „Geovita" - Złockie 80, Muszyna, tel. 18/4714304, www.geovita.pl
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Gwiazda Gór" Złockie 110, tel. 18/4714185, www.gwiazdagor.pl
- NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe „Korona" - ul. Mściwujewskiego 2, tel. 18/4714390, www.sanatoriumkorona.pl
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Metalowiec" Złockie 76, tel. 18/4714166, www.granit.cstnet.pl
- Centrum Rehabilitacji i Profilaktyki IZC „Muszyna" - ul. Mściwujewskiego 1, tel. 18/4714205, www.izc.pl
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Activa" (Złockie 78, tel. 18/4714302) oraz „Henryka" (ul. Piłsudskiego 33, tel. 18/4714235).
- Sanatorium Rehabilitacji Uzdrowiskowej „Revita" - ul. Zielona 3, tel. 18/4714280, www.sanatorium-revita.pl
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Wiarus" Złockie 79, tel. 18/4714281, www.wiarus.wzu.pl
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |