Goczałkowice-Zdrój
Goczałkowice są siedzibą gminy w powiecie pszczyńskim, w województwie śląskim. Leżą na Równinie Pszczyńskiej w Kotlinie Oświęcimskiej w dolinie Wisły. Osłonięte są od południa wzniesieniami Beskidów a od północy lasami. Dużą atrakcją jest zapora i utworzone w ten sposób Jezioro Goczałkowickie.
Historia
Pierwsze wzmianki o Goczałkowicach pochodzą z przełomu XIII—XIV w. Własność tych ziem przechodziła z rąk do rąk. W 1856 r. powstało uzdrowisko. Poszukiwano w tamtym czasie złoża soli i węgla kamiennego a w jednym z odwiertów natrafiono na solankę. W tym miejscu wybudowano Dom Zdrojowy. 1862 rok to pierwszy oficjalny sezon kuracjuszy. Okres późniejszy to rozwój uzdrowiska. Z początkiem wieku XX Goczałkowice przyjmowały około 3 tys. kuracjuszy rocznie. Wraz z II wojną światową Goczałkowice poniosły duże straty. W 1954 r. podjęto odbudowę i modernizację uzdrowiska. W latach 1975-1992 Goczałkowice znalazły się w granicach administracyjnych Pszczyny, a obecnie ponownie są samodzielną jednostką.
Zabytki i atrakcje
Zabytkowe obiekty uzdrowiskowe powstały głównie w XIX w. położone są na niezbyt dużym obszarze, gdzie obowiązuje zakaz ruchu samochodów. W 1862 r. wzniesiono Stare Łazienki, Dom Zdrojowy i pijalnię. W późniejszym okresie powstał hotel „Prezydent" i pawilon „Wrzos". Położona w centrum fontanna zasilana jest solanką. Nieopodal znajdują się ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze oraz szlaki piesze i rowerowe. Położone są one blisko stawów rybnych i jeziora oraz starorzecza Wisły i na terenie Puszczy Pszczyńskiej. W bezpośredniej okolicy dużą atrakcją jest Pszczyna z zespołem pałacowo-parkowym i skansenem, a także Jankowice gdzie prowadzona jest hodowla żubrów. Utworzone w 1956 r. Sztuczne Jezioro Goczałkowickie jest strefą gdzie nie można korzystać z niego w celach rekreacyjnych, ale można w niektórych strefach wędkować. Atrakcją jest również spacer po koronie zapory.
Ciekawe imprezy cykliczne
- Dni Goczałkowic (czerwiec)
Inne atrakcje
- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Powstańców Śląskich 3, tel. 32/2127424
- Ośrodek Jeździecki „Leśniczówka", ul. Bór I nr 10, tel. 696/430126, www.lesniczowka-ss.prv.pl
Uzdrowisko
Goczałkowice zalicza się do uzdrowisk nizinnych (250—260 m n.p.m.). Klimat jest umiarkowany, oddziałujący łagodnie na kuracjuszy. Brak jest silnych wiatrów. Duży wpływ na klimat ma bliskość zbiornika wodnego. Występują częste mgły. Głównymi surowcami naturalnymi wykorzystywanymi w Goczałkowicach są wody chlorkowo-sodowe wzbogacone jodem, bromem, żelazem i magnezem oraz borowiny.
Obiekty uzdrowiskowe
- Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój - ul. Uzdrowiskowa 54, tel. 32/4492002, www.gozdroj.pl
- Sanatorium Reumatologiczno--Rehabilitacyjne „Gwarek" ul. Uzdrowiskowa 51, tel. 32/2107370, www.gwarek.info
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |