Jedlina-Zdrój
Miejscowość Jedlina-Zdrój leży w województwie dolnośląskim na południowy wschód od Wałbrzycha, pomiędzy zalesionymi wzniesieniami Rzepiska i Kobieli, wśród Gór Wałbrzyskich i Sowich. Przepływa przez nią potok Jedlina. Podstawowymi zaletami uzdrowiska są górski klimat, malownicze położenie, cisza i spokój okolicy, które przyciągają osoby uciekające od wielkomiejskiego gwaru.
Historia
Jedlina-Zdrój wyrosła jako niewielkie miasteczko Charlottenbrunn (nazwa obowiązująca do 1945 r.) na bazie istniejącej od ok. XIII w. kolonii Jedlinka. W 1697 r. tutejsze źródło szczawy uznano za lecznicze. W 1726 r. po raz pierwszy zbadano skład wody i wokół źródełka. W XIX w. uzdrowisko zaczęło się dynamicznie rozwijać. Odkryto nowe źródła, zmodernizowano obiekty kuracyjne, postawiono nowy budynek przy źródle, pijalnię wód i pawilon koncertowy, wytyczono promenadę i tereny spacerowe w naturalnym lesie, tworząc parki zdrojowe z altankami, ławkami i rzeźbami. Zbudowano także „Szwajcarkę" — zajazd z pijalnią mleka koziego i oślego oraz żętycy. Pod koniec XIX i na początku XX w. uzdrowisko stopniowo się rozrastało, zyskując sporą sławę. Po II wojnie na skutek prac w wałbrzyskich kopalniach ze źródeł przestała płynąć woda. W 1962 r. ponownie podjęto działalność uzdrowiskową na bazie wód ze Szczawna-Zdroju. W latach 70. XX w. do miasta Jedlina-Zdrój przyłączono kilka pobliskich wsi.
Zabytki i atrakcje
Podczas pobytu w Jedlinie warto obejrzeć m.in. kościół Trójcy św. (1934 r.) oraz dawny kościół ewangelicki (1863 r.). Dom Zdrojowy powstał w XVIII w., ale w XIX w. i w okresie powojennym był przebudowywany, co zmieniło jego pierwotny wygląd.
Ciekawe imprezy cykliczne
• Międzynarodowy Festiwal Petanque (kwiecień) - zawody w boule
• Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych (lipiec)
• Dolnośląski Festiwal Zupy (lipiec)
Inne atrakcje
• Centrum Kultury, pi. Zdrojowy 5, tel. 74/8455249 - biblioteka, sala
• Kort tenisowy przy Miejskiej Szkole Podstawowej - bezpłatny, na miejscu wypożyczalnia sprzętu
• Wyciągi narciarskie w Górach Sowich
na stokach Wielkiej Sowy, m.in. w Potoczki (www.wielkasowa.com.pl), Sokolcu i Rzeczce
• Wieża widokowa na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.) - kamienna budowla z1906r.,wys. 25 m
• Podziemne trasy turystyczne w poniemieckich podziemiach z II wojny światowej: Głuszyca (kompleks „Osówka", www.osowka.pl), Walim (kompleks „Rzeczka", www.sztolnie.pl) i Jugowice (kompleks „Włodarz", www.wlodarz.pl), powstałe w ramach programu RIESE („Olbrzym")
Uzdrowisko
Jedlina-Zdrój to uzdrowisko położone na wysokości 470—544 m n.p.m., o klimacie górskim, umiarkowanie bodźcowym, z niezbyt silnymi wiatrami i sporym nasłonecznieniem. Warunki poprawiają duże obszary okolicznych lasów, głównie bukowych i świerkowych. Uzdrowisko powstało dzięki występowaniu źródeł wody mineralnej i klimatu sprzyjająceg rekonwalescencji.
Obiekty uzdrowiskowe
- Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, Oddział w Jedlinie-Zdroju pl. Zdrojowy 3, tel. 74/8455286, www.uzdrowisko.szczawno-jedlina.pl
- „Dom Zdrojowy" pl. Zdrojowy 1, tel. 74/8455286
- Sanatorium „Halina" al. Niepodległości 1, tel. 74/8455286 w. 56
- Sanatorium „Warszawianka" pl. Zdrojowy 3, tel. 74/8455286 w. 54
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |