Długopole-Zdrój
Miejscowość w województwie dolnośląskim, leży w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka i liczy niespełna 600 stałych mieszkańców. Leży w Kotlinie Kłodzkiej, pośród lasów i parków na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, u stóp Gór Bystrzyckich.
Historia
Pierwszą wzmiankę w dokumentach odnotowano w 1338 r., a leczniczy charakter źródeł stwierdzono w XVI w. Pierwsze prowizoryczne łazienki powstały wkrótce po wykonaniu w 1798 r. ujęcia źródła „Emilia", która to data wyznacza oficjalnie początek istnienia uzdrowiska. Kilka lat później zbudowano Dom Zdrojowy, założono park i pijalnię wody. W drugiej połowie XIX w. uzdrowisko przeżywało okres rozkwitu, odkryto kolejne źródła, złoża borowiny i wybudowano murowane obiekty zdrojowe. Okres II wojny swiatowej dokonał wielu zniszczeń. Długopole-Zdrój stało się samodzielną miejscowością, wyodrębnioną z terenów Długopola Dolnego. W 1966 r. połączono Długopole--Zdrój w jeden organizm z uzdrowiskiem Lądek-Zdrój.
Zabytki i atrakcje
Na zabytkowy zespół uzdrowiskowy składają się dawne domy zdrojowe (dziś szpitale uzdrowiskowe „Fortuna" i „Mieszko"), Zakład Przyrodoleczniczy „Karol" oraz kolumnada spacerowa (dziś kino-teatr). W centrum rozciąga się park Zdrojowy. Liczne szlaki turystyczne Gór Bystrzyckich i Masywu Snieżnika oraz główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza stwarzają doskonałe warunki do wędrówek.
Ciekawe imprezy cykliczne
• Dni Dtugopola-Zdroju (czerwiec)
Inne atrakcje
• Ośrodek Narciarski „Czarna Góra", Sienna 4, Stronie Śląskie, tel. 74/8141245, www.czarnagora.pl
Uzdrowisko
Najmniejsze spośród uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej ma klimat podgórski (370—400 m n.p.m.), umiarkowanie bodźcowy, charakterystyczny dla sudeckich dolin. Występują tu duże wahania temperatury i wilgotności, ale okolica jest dobrze przewietrzona i nie gromadzą się mgły. Zalesione stoki głębokiej doliny osłaniają miejscowość przed nadmiernymi wiatrami, nie ograniczając jednocześnie dostępu światła słonecznego. Wody z trzech niezbyt wydajnych źródeł żelazistych szczaw alkalicznych o niewielkiej radoczynności, przesyconych dwutlenkiem węgla, wykorzystuje się do kuracji pitnej i kąpieli.
Obiekty uzdrowiskowe
- Uzdrowisko Lądek-Diugopole, oddział w Długopolu-Zdroju ul. Wolna 1, tel. 74/8139319
- Sanatorium „Dąbrówka"
- Sanatorium „Fortuna"
- Sanatorium „Ondraszek"
- Sanatorium „Mieszko"
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |