Kamień Pomorski
Kamień Pomorski leży w województwie zachodniopomorskim. Otoczony jest od zachodu rzeką Dziwna i jej rozlewiskami tworzącymi Zalew Kamieński, od północy Bałtykiem, od południa Puszczą Goleniowską, od wschodu słabo zalesioną Równiną Gryficką. Piękne rozlewiska nad rzeką Dźwiną doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing i wędkarstwo.
Historia
Osadnictwo na terenie Kamienia Pomorskiego pochodzi z czasów starożytnych. Już w IX w. powstał tu gród obronny oraz osada portowa i rybacka Wolinian, którą Mieszko I włączył do Polski w 967 r. Od XII w. książęta zachodniopomorscy rezydowali w tym grodzie. W 1175 r. rozpoczęła się budowa katedry. Po wojnie trzydziestoletniej miasto przechodziło kolejno w ręce szwedzkie i brandenburskie, aż w 1814 r. weszło w skład Królestwa Pruskiego. W XIX w. rozwinęło się uzdrowisko dzięki czemu miasto zyskało na znaczeniu. II wojna światowa dokonała wielu zniszczeń. Do granic polski powrócił w 1945 roku.
Zabytki i atrakcje
Pięknym zabytkiem jest romańsko-gotycka katedra św. Jana Chrzciciela (XII-XIV w.). Cały zespół katedralny uznano w 2005 r. za pomnik historii. Warte odwiedzenia są również kościoły: Mariacki i św. Mikołaja. Na rynku znajduje się XV-wieczny ratusz oraz barokowe kamienice mieszczańskie z XVII i XVIII w. Warto zobaczyć również bramę z przylegającą do niej Basztą Wolińską z XIV w. Popularnością cieszą się wycieczki na pobliską Wyspę Chrząszczewską na Zalewie Kamieńskim. Znajduje się tam tzw. Kamień Królewski, nazywany też Czarcim Kamieniem, o obwodzie 20 m i wysokości 3,5 m, stanowiący pozostałość głazu narzutowego. Od niego prawdopodobnie wywodzi się nazwa miasta.
Okolice
Na Zalewie kamieńskim odbywają sie rejsy statkiem. W bezpośredniej okolicy warto zobaczyć piękną latarnię morską z 1886 r. w Niechorzu (30 km) oraz wybrać się na przejażdżkę „Ciuchcią Retro Ekspress". Polecamy również wyprawę na wyspę Wolin (26 km) i do Wolińskiego Parku Narodowego. Na amatorów morskich kąpieli czekają pobliskie nadmorskie wsie letniskowe. Pobliskie rzeki stanowią doskonałe miejsce na wędkowanie a liczne ścieżki rowerowe pozwalają na aktywny sposób spędzania wolnego czasu.
Ciekawe imprezy cykliczne
- Dni Kultury Chrześcijańskiej „Ottonalia" (tydzień po 24 czerwca)
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (lipiec-sierpień)
- Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej (lipiec/sierpień)
Inne atrakcje
- Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Wolińska 9, tel. 91/3824227,
- Przystań Żeglarska MOKiS, ul. Wilków Morskich 4, tel. 91/3820882 - wypożyczalnia sprzętu wodnego
- Statek „Victoria" - rejsy do Dziwnowa, statek „Korsarz" - rejsy morskie z Dziwnowa, tel. 91/3813072 w. 66
- Jazda konna - Ośrodek Agroturystyczny „Pod Kogutem", Wrzosowo 44, tel. 91/3812931, www.podkogutem.com
- Klub golfowy „Golf and Relax", przy drodze krajowej nr 102, na odcinku Dziwnówek-Łukęcin, tel. 91/3812622
Uzdrowisko
Uzdrowisko ma charakter nadmorski nizinny (8-25 m n.p.m.). Klimat zaliczany jest do morskiego, umiarkowanie lub silnie bodźcowego. Aklimatyzacja przebiega nieco dłużej, ale jest szczególnie korzystna w odnowie biologicznej i regeneracji sił. Dzięki bliskości morza w powietrzu znajduje duża ilość jodu.
W 1876 r. odkryto źródła lecznicze, bogate złoża borowin. Pierwsze uzdrowisko Kamień Pomorski oficjalnie rozpoczęło działalność 7 września 1959 r. Dalszy rozwój bazy zdrojowej i rozszerzenie działalności leczniczej nastąpiło wraz z nadaniem miastu statusu uzdrowiska w 1966 r.
Obiekty uzdrowiskowe
- Niepubliczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej „Uzdrowisko Kamień Pomorski" ul. Szpitalna 13, tel. 91/3821149,
- Szpital Uzdrowiskowy „Mieszko"
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Chrobry" ul. Bankowa 1, tel. 91/3820440
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Dąbrówka" ul. Elizy Orzeszkowej 9, tel. 91/3820880
- Sanatorium Dom Zdrojowy „Gryf" ul. Wojska Polskiego 5, tel. 91/3821149 wew. 161
- Zakład Przyrodoleczniczy „Feniks" ul. Szpitalna 9
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |