W jaki sposób wyjechać do sanatorium
Jak wyjechać do sanatorium
Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego zadaniem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz szeroko pojęta profilaktyka.
W jaki sposób można korzystać z leczenia uzdrowiskowego?
Z sanatorium mogą Państwo skorzystać w ramach pobytów tzw. "komercyjnych" (pełna odpłatność ze strony kuracjusza) oraz kierowanych przez instytucje ubezpieczeniowe (NFZ, ZUS, KRUS).
Z jakich form leczenia uzdrowiskowego możecie Państwo skorzystać w ramach ubezpieczenia?
Ubezpieczeni kierowani są na leczenie uzdrowiskowe w ramach:
- szpitala uzdrowiskowego dla dorosłych – 21 dni
- sanatoria uzdrowiskowe dla dorosłych – 21 dni
- szpitale uzdrowiskowe dla dzieci - 27 dni
- sanatoria dla dzieci od 3 do 6 lat z opiekunem - 21 dni
- sanatoria dla dzieci – 21 dni
- rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym – 28 dni
- rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym – 28 dni
Możliwe jest również leczenie ambulatoryjne dla dorosłych i dzieci - od 6 do 18 dni.
Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?
Skierowanie wystawia Państwu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania oraz w przypadku dorosłych – zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy oraz okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej - nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od tej daty. Lekarz podejmuje decyzję o zasadności wystawienia skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Odpowiednie skierowania znajdują się na stronie internetowej Oddziału
Skierowanie przesyłane jest do Funduszu na adres Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie (lub delegatur terenowych w Tarnowie, Nowym Sączu lub Nowym Targu).
Żądanie zapłaty za wypisanie skierowania jest bezprawne!
Kto określa rodzaj leczenia uzdrowiskowego?
Zakres leczenia uzdrowiskowego (np. szpital uzdrowiskowy, sanatorium uzdrowiskowe) określa zatrudniony w NFZ lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej po dokonaniu oceny skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego.
Taka ocena obejmuje: wskazanie, przeciwwskazaniu lub brak wskazań do leczenia, jak również kierunek leczniczy uzdrowiska zgodny z głównym profilem leczenia (np. reumatologia, kardiologia itd.) oraz rejon (nadmorski, nizinny, podgórski, górski).
W jaki sposób otrzymują Państwo informację o wyniku kwalifikacji do leczenia uzdrowiskowego?
Oddział Funduszu wysyła do każdego Pacjenta, którego skierowanie na leczenie uzdrowiskowe uzyskało aprobatę lekarza specjalisty do leczenia w warunkach uzdrowiskowych informację o jego rozpatrzeniu.
Pismo jest wysyłane w terminie 30 dni od daty wpływu skierowania do Oddziału Funduszu i zawiera informację dotyczącą profilu leczenia, zakresu świadczeń i przypuszczalnego czasu oczekiwania na realizację leczenia.
Kiedy otrzymuję informację o terminie rozpoczęcia leczenia?
Skierowania z pozytywną kwalifikacją są potwierdzane przez NFZ wg kolejności ich składania. Potwierdzając skierowanie oddział wojewódzki NFZ określa mi.in. odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego, datę rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania. Dokumentacja przesyłana jest następnie na adres ubezpieczonego - nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Skierowanie, którego NFZ nie potwierdzi z powodu braków merytorycznych lub formalnych jest zwracane lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego, który je wystawił - z równoczesną informacją dla ubezpieczonego o przyczynie odmowy.
Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone przez cały rok, a wyniki leczenia nie zależą od pory roku.
Jakie świadczenia przysługują Państwu podczas pobytu w uzdrowisku?
- opieka medyczna całodobowa (lekarska i pielęgniarska)
- zabiegi przyrodolecznicze w liczbie co najmniej 3 dziennie (w szpitalu i sanatorium uzdrowiskowym) w tym jeden zabieg dziennie z wykorzystaniem naturalnego surowca leczniczego (borowina, wody mineralne, gazy lecznicze) i dwa dodatkowe zabiegi: fizykoterapeutyczne, kinezyterapeutyczne, oraz co najmniej 4 zabiegi dzienne w przypadku rehabilitacja w szpitalu i sanatorium uzdrowiskowym
- zabezpieczenie w leki i materiały medyczne niezbędne do prowadzenia leczenia (leki stale przyjmowane należy przywieźć ze sobą)
- dieta odpowiednia do stanu zdrowia
- edukacja zdrowotna
Czy leczenie uzdrowiskowe jest bezpłatne?
Nie w każdym przypadku. Jeśli otrzymacie Państwo skierowanie do szpitala uzdrowiskowego NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów oraz zakwaterowania i wyżywienia. Bezpłatne jest również leczenie sanatoryjne i szpitalne dzieci. W przypadku dziecka skierowanego na leczenie sanatoryjne pod opieką osoby dorosłej – opiekun pokrywa pełny koszt swojego pobytu zgodnie z cennikiem zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, do którego dziecko zostało skierowane na leczenie. Natomiast osoby dorosłe skierowane na leczenie uzdrowiskowe do sanatorium muszą pokryć część kosztów zakwaterowania i wyżywienia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 168) Opłaty pobierane są bezpośrednio w sanatoriach - w zależności od standardu pokoju, którymi dysponują poszczególne sanatoria - przed rozpoczęciem pobytu. Pacjent dokonuje wyboru standardu pokoju, biorąc pod uwagę możliwości świadczeniodawcy. Także transport – bez względu na formę leczenia – odbywa się na koszt Pacjenta.
Rozpoczęcie leczenia następuje w dniu określonym w potwierdzonym przez Fundusz skierowaniu. Pierwszy dzień rozpoczyna się o godzinie 14:00, a ostatni dzień kończy się o godzinie 12:00.
Czy skierowanie może utracić ważność?
Skierowanie, w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia przez lekarza, pod rygorem utraty ważności skierowania powinno zostać przesyłane do oddziału wojewódzkiego NFZ.
Skierowanie może być przesłane przez świadczeniobiorcę wskazanego w skierowaniu
Co ubezpieczony powinien wiedzieć, gdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawi dla niego skierowanie?
- Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone przez cały rok, a wyniki leczenia nie zależą od pory roku.
- Na podstawie art. 47 c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1510 ze zm.) prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością przysługuje:
-- inwalidzie wojennemu
-- inwalidzie wojskowemu
-- Kombatantowi (w tym osobie represjonowanej)
-- Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi
-- Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu
-- Świadczeniobiorcom do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
-- działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych
-- osobom deportowanym do pracy przymusowej
-- Świadczeniobiorcom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i świadczeniobiorcom do 16 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
-- uprawnionemu żołnierzowi lub pracownikowi wojska oraz weteranowi poszkodowanemu w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
- Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe będące podmiotami leczniczymi funkcjonują i udzielają świadczeń przez cały rok, stąd też nie jest możliwe ani dopuszczalne, wymaganie od Oddziału Funduszu kierowania świadczeniobiorców na leczenie wyłącznie w okresie letnim.
- Oddział Funduszu nie jest zobowiązany do wysyłania małżonków (innych osób chcących wspólnie realizować świadczenie) w jednym terminie i do jednego uzdrowiska. Oddział Funduszu nie gwarantuje wspólnych wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe żadnych osób chcących wspólnie realizować świadczenie.
- NFZ nie posiada kompetencji do dokonywania rezerwacji pokoi w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.
- W przypadku złożenia kolejnego skierowania przed potwierdzeniem realizacji leczenia uzdrowiskowego przez oddział Funduszu, skierowanie takie jest rejestrowane i traktowane jako weryfikacja skierowania z oceną celowości lekarza specjalisty. Każde kolejne złożone skierowanie rozpatrywane jest łącznie z wcześniej złożonymi, oczekującymi na realizację skierowaniami. Skierowania rozpatrywane są zgodnie z datą wpływu pierwszego, oczekującego na realizację złożonego skierowania.
Udogodnienie NFZ dla kuracjuszy
Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił Pacjentom, którzy zostali skierowani na leczenie uzdrowiskowe przeglądarkę skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Przeglądarka została przygotowana w celu ułatwienia dostępu Pacjentów do informacji o procesie potwierdzania własnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez Oddział Wojewódzki NFZ.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |