Zdrowe zęby i dziąsła
Bardzo ważne jest dbanie o zęby i dziąsła, nie tylko ze względów czysto estetycznych i higienicznych, ale również zrowotnych. Poniżej przedstawiamy kilka porad na temat dbania o higienę jamy ustnej.
Regularnie odwiedzaj dentystę
Częste wizyty u dentysty są absolutnie niezbędne, jeżeli chcesz mieć zdrowe zęby i dziąsła. Jeżeli nie lubisz tych wizyt i boisz się ich, zabierz ze sobą odtwarzach muzyki oraz słuchawki na następne spotkanie z dentystą. Słuchaj radia, swojego ulubionego zespołu lub audiobooka, żeby zająć czymś umysł. Jeżeli musisz się uspokoić, pamiętaj, że wstrzymywanie oddechu, które jest częstą reakcją na stach na fotelu dentystycznym, tylko ten niepokój pogłębia - postaraj się oddychać spokojnie i regularnie.
Rozmawiaj ze swoim dentystą i wyrażaj obawy, jeżeli takowe posiadasz. Lekarz wysłucha cię i zastosuje się do twoich uwag. Jeśli np. uspokaja cię, kiedy wiesz co akurat robi, poproś żeby informował cię na bieżąco.
Użyj nitki, potem szczotkuj
Czyszczenie zębów nitką dentystyczną przed ich szczotkowaniem pozwala na większą dokładność - fragmenty jedzenia pomiędzy zębami łatwiej usunąć nitką. Jeżeli używanie nitki jest dla ciebie niewygodne, poszukaj w aptece takiej z uchwytami. Kiedy szczotkujesz zęby, szczotkuj delikatnie w tył i przód oraz pamiętaj, żeby na linii dziąseł trzymać szczotkę pod kątem 45 stopni, tak żeby ich nie podrażnić.
Jeśli używasz wykałaczek, rób to deliktanie
Wykałaczki również służą do wydłubywania kawałków jedzenia spomiędzy zębów, są jednak twardsze i jeżeli nie używamy ich delikatnie, łatwo możemy uszkodzić dziąsła. Poza tym nitka zapobiega osadzaniu się kamienia, ponieważ usuwa bakterie. Częste i nie delikatne używanie wykałaczki w tych samych miejscach może nawet doprowadzić do większego podrażnienia, wymagającego wizyty u lekarza.
Często wymieniaj szczoteczkę do zębów
Szczoteczka zużywa się z czasem, staje się zbyt miękka i płaska. Kupuj nową szczoteczkę do zębów co trzy-cztery miesiące, żeby zęby i dziąsła czyścić oraz pielęgnować jak najlepiej. W przypadku szczoteczek elektrycznych końcówki powinno wymieniać się zgodnie z zaleceniami producenta.
W trakcie choroby lekarze zalecają używania innej szczoteczki i powrotu do starej po wyzdrowieniu - jest to sposób na unikanie odkładania się zarazków.
Dbaj o szkliwo
Składniki zawarte w niektórych produktach spożywczych są dla zębów szkodliwe, inne z kolei mogą mieć na nie zbawienny wpływ. Kazeina i białka serwatkowe zawarte w serze pomagają zachować szkliwo w szczytowej formie poprzez redukcję demineralizacji. Ser posiada też wapń, który jest bardzo ważnym składnikiem dla zębów i kości. Z kolei mleko, żółtka jajek i ryby są bogatę w witaminę D, która przyspiesza wchłanianie wapnia.
Po zjedzeniu produktów powodujących odbarwienie zębów najlepiej szczotkować je, a następnie podgryzać jabłka, gruszki lub marchewki - powoduje to wydzielanie śliny, która ma właściwości oczyszczające.
Dbaj o język
Szczotkowanie języka jest równe ważne jak szczotkowanie zębów. Pozwala ono na pozbycie się bakterii, które m.in. powodują brzydki zapach z ust. W aptekach możesz dostać specjalne skrobaczki i szczoteczki do higieny języka.
Nie pozwól sobie na suche usta
Buzia potrzebuje śliny żeby być zdrowa. niestety wiele lekarstw powoduje wysychanie ust (np. antydepresanty, lekarstwa na nadciśnienie, etc.), ale nie tylko. Żeby zapewnić ustom odpowiednią wilgoć pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Możesz również zapytać swojego dentystę o produkty podnoszące wydzielanie śliny. Jednym z najprostszych sposobów na pobudzenie wydzielania śliny jest żucie gumy bez cukru po każdym posiłku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |