Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWE I PIĘKNE OCZY
   
COUNTRY:
         
 
   
Magazyn GMI
   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara- Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 

Zdrowe i piękne oczy

Narząd wzroku jest bardzo ważnym zmysłem człowieka, dzięki któremu możemy postrzegać otaczającą Nas rzeczywistość. Jednocześnie jest tym narządem, któremu poświęcamy bardzo mało czasu i uwagi.

Piękno i precyzja

Oczy to narząd bardzo precyzyjny i delikatny, zmysł, dzięki któremu możemy się swobodnie poruszać. Mówią one nam o stanie zdrowia, odczuwanych emocjach. Zdrowe są piękne i warto zadbać o to, by ich stan nie ulegał pogorszeniu. Zagrożeń jest wiele, zwłaszcza ze strony "współczesnego trybu życia". Nasilona praca przed komputerem, oglądanie telewizji, zanieczyszczone powietrze pełne alergenów i dymu tytoniowego, klimatyzacja i do tego nieregularna, mało urozmaicona dieta to czynniki, które wpływają nie korzystnie na nasze oczy. Jest wiele metod, dzięki, którym możemy dbać o Nasze oczy zarówno domowych jak i oferowanych przez przemysł kosmetyczno - farmaceutyczny. Warto również okresowo poddawać sie kontroli okulistycznej, dzięki, której będziemy mieli pewność stanu Naszego zdrowia. Z Naszej strony postaramy się przybliżyć tematykę profilaktyki i metod dbania o blask Naszych oczu.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas potrzebne porady w zakresie dbałości o wzrok.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi stylistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Badania wzroku

8% osób odczuwa dolegliwości, m.in.: zmęczenie, łzawienie, zaburzenie widzenia, pieczenie oka czy zaczerwienie związane z narządem wzroku. Podpowiadamy jak temu zapobiec oraz jak wygląda wizyta u specjalisty!

Jak często się badać?

U ludzi dorosłych, kontrolne badania okulistyczne powinny być wykonywane minimum co 2 lata. Po 40 roku życia zaczynają rozwijać się takie choroby jak jaskra, czy zwyrodnienie plamki (AMD). Początkowo nie zaburzają one widzenia, jednak w późniejszym okresie mogą prowadzić do całkowitej ślepoty.

Istnieją grupy ryzyka, u których takie badania powinny być wykonywane znacznie częściej, np. u chorych na cukrzycę. Są oni bardziej podatni na występowanie zmian na dnie oka, zaćmę czy jaskrę. U tych pacjentów ważna jest kontrola poziomu cukru we krwi, ponieważ utrzymanie go na odpowiednim poziomie może opóźnić proces chorobowy lub w ogóle nie dopuścić do powstania schorzenia.

Częściej do okulisty powinni zgłaszać się także chorzy na choroby zapalne tkanki łącznej (choroby reumatyczne, naczyń), choroby układu nerwowego (stwardnienie rozsiane), czy nowotwory. Osoby starsze również powinny kontrolować stan swojego wzroku co najmniej raz w roku, nawet gdy nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów.

Jak wygląda badanie?

Badanie u lekarza okulisty rozpoczyna się od wywiadu, w czasie którego należy powiedzieć o przyczynie zgłoszenia się na wizytę, niepokojących objawach, przebytych chorobach, operacjach oraz urazach oczu.

Lekarz zapyta również o ewentualną wadę wzroku i stosowane dotychczas okulary czy soczewki.

Musi się również dowiedzieć czy wśród członków rodziny nie występowały choroby takie jak jaskra czy zaćma, by wykluczyć uwarunkowania genetyczne.

Badanie przedmiotowe

Badanie przedmiotowe polega na ocenie przez lekarza oczodołów, powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych.

Następnie lekarz kontroluje ostrość wzroku, pole widzenia, widzenie barw, a później bada przedni i tylny odcinek oka.

Do szybkiego badania ostrości wzroku wykorzystuje się refraktometrię, czyli komputerowe badanie wzroku. Jest to badanie nie wymagające przygotowania pacjenta, które w krótkim czasie daje informację o wielkości wady. Nie zastąpi ono jednak pełnego badania, ani nie pozwoli dobrać odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Inną metodą badania ostrości wzroku są tablice Snellena, na których umieszczono ciągi  liter czy obrazków różnej wielkości. Pacjent musi je prawidłowo odczytać z odpowiedniej odległości, każdym okiem z osobna.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia może wykryć choroby, takie jak jaskra czy odklejenie siatkówki.

W trakcie badania pacjent jednym okiem obserwuje poruszający się punkt świetlny i sygnalizuje, kiedy jest on dla niego widoczny.

Na podstawie wyników badania wykonuje się schemat obrazujący ewentualne ubytki w polu widzenia, świadczące o możliwych chorobach siatkówki.

W następnej kolejności lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ciśnienie ocenia się specjalnym przyrządem – tonometrem, kontaktowym lub bezdotykowym.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i pola widzenia pozwala na wykrycie jaskry we wczesnym stadium, co może uchronić pacjenta przed całkowitą utratą widzenia.

Szczególnie dbać o to muszą m.in. osoby, w rodzinach których są chorzy na to schorzenie, osoby po 40 roku życia, a także chorzy na cukrzycę i osoby z  krótkowzrocznością. Regularne badanie pola widzenia i rozpoznawania kolorów może dać nam informację o rozpoczynającym się zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (AMD). Choroba ta może również doprowadzić do ślepoty.

Badanie przedniego odcinka oka

W badaniu przedniego odcinka oka ocenia się rogówkę, tęczówkę, soczewkę  i ciało rzęskowe przy pomocy biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej.

Natomiast tylny odcinek oka - ciało szkliste i siatkówkę ocenia się przy pomocy wziernika okulistycznego – oftalmoskopu. Badanie to wykonuje się zwykle po rozszerzeniu źrenic.   

Witaminy dla oczu

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów i suplementów diety, które korzystnie wpływają na nasz wzrok. Ponadto można je kupić bez recepty.

Wybierając  jeden z nich, warto zwrócić uwagę na zawartość takich składników jak luteina, zeaksantyna oraz ilość bioflawonoidów oraz składniki dodatkowe takie jak glutation czy oleje rybie.

Tego typu preparaty powinno się stosować minimum dwa razy w roku, w okresie wiosennym i późną jesienią. Dla złagodzenia objawów zmęczenia oczu czy aparatu ochronnego oka, wywołanych długotrwałą pracą przy komputerze lub długi czytaniem warto zastosować krople do oczu lub żele na powieki, łagodzące podrażnienia i niwelujące objawy zmęczenia.

Te dwa rodzaje preparatów zwykle zawierają wyciąg ze świetlika, który jest bardzo skuteczny w leczeniu wymienionych powyżej dolegliwości.

Ćwiczmy wzrok!

Wspomnieliśmy również  o ćwiczeniach wzroku i relaksacji oczu. Do najprostszych z nich należy wykonywanie powolnych ruchów gałek ocznych we wszystkich kierunkach z unieruchomioną głowa. Wtedy poruszają się tylko nasze oczy.

Kolejne ćwiczenie to wypatrywanie przez okno najdalej położonych punktów. Następnie przenosimy wzrok na blisko położony punkt, aby po chwili ponownie spojrzeć w dal.

Jeszcze jedno ćwiczenie, które powinniśmy stosować w ciągu dnia w momencie, kiedy nasz wzrok jest zmęczony, polega na szczelnym zakryciu oczu dłońmi, na 2-3 minuty. Oczy przez to rozluźniają się i odpoczywają – daje to poczucie ulgi i pozwala po krótkiej przerwie na podjęcie dalszej pracy.

Profilaktyka narządu wzroku polega przede wszystkim na poddawaniu się regularnym badaniom kontrolnym u okulisty, ale oprócz tego niezmiernie ważną rzeczą  jest zachowanie prawidłowej diety, stosowanie suplementów oraz ćwiczenia wzroku.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.