Choroby siatkówki
Siatkówka to najważniejsza część oka, dzięki której widzimy. Zbudowana jest z milionów światłoczułych komórek nerwowych (czopków i pręcików), które umożliwiają odbiór bodźców świetlnych. Te za pomocą nerwu wzrokowego przekazują do mózgu, dzięki czemu powstaje obraz – czyli to, co widzimy. W Weiss Klinik proponujemy nowoczesne metody diagnostyki i leczenia schorzeń siatkówki.
Objawami nieprawidłowego funkcjonowania siatkówki oka są zaburzenia widzenia, m.in. w postaci błysków czy czarnych plamek o różnym kształcie w polu widzenia.
Najczęstsze choroby siatkówki oka to:
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – choroba niewielkiego obszaru w centrum siatkówki, który pozwala na widzenie szczegółów znajdujących się bezpośrednio w centrum pola widzenia.
Odwarstwienie siatkówki – choroba oka związana z oddzieleniem się siatkówki od znajdującej się bezpośrednio pod nią naczyniówki. Powoduje upośledzenie wzroku i może prowadzić do ślepoty. Szczególnie narażone są osoby z dużą krótkowzrocznością, u których odwarstwienie siatkówki może wywołać nawet niewielki wysiłek fizyczny.
Otwór plamki – choroba obejmująca centralną, najważniejszą z punktu widzenia część siatkówki. Polega na powstaniu ubytku siatkówki spowodowanego stycznym pociąganiem przez ciało szkliste.
Błona przedsiatkówkowa – choroba polegająca na powstaniu błony na powierzchni centralnej części siatkówki. Może powodować stopniowe pogorszenie widzenia lub wykrzywienie obrazu.
Retinopatia cukrzycowa – choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, pojawia się w przebiegu cukrzycy. Zmiany cukrzycowe w obrębie siatkówki rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej typu.
Retinopatia nadciśnieniowa – choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, pojawia się w przebiegu nadciśnienia tętniczego. Zmiany chorobowe zaburzają czynności i strukturę naczyń krwionośnych siatkówki.
Metody leczenia schorzeń siatkówki
Współczesna okulistyka daje ogromne możliwości diagnostyki i leczenia schorzeń i chorób w obrębie siatkówki oka:
- techniki zachowawcze – polegają na leczeniu farmakologicznym zmian w obrębie siatkówki oraz stosowaniu odpowiedniej diety żywieniowej
- techniki laserowe – polegają na zastosowaniu laseroterapii w celu usunięcia zmian chorobowych w obrębie siatkówki
- techniki chirurgiczne – zabiegi wewnątrzgałkowe w obrębie siatkówki, do których zalicza się m.in. witrektomię
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |