Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWE I PIĘKNE OCZY
   
COUNTRY:
         
 
   
Magazyn GMI
   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara- Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 

Zdrowe i piękne oczy

Narząd wzroku jest bardzo ważnym zmysłem człowieka, dzięki któremu możemy postrzegać otaczającą Nas rzeczywistość. Jednocześnie jest tym narządem, któremu poświęcamy bardzo mało czasu i uwagi.

Piękno i precyzja

Oczy to narząd bardzo precyzyjny i delikatny, zmysł, dzięki któremu możemy się swobodnie poruszać. Mówią one nam o stanie zdrowia, odczuwanych emocjach. Zdrowe są piękne i warto zadbać o to, by ich stan nie ulegał pogorszeniu. Zagrożeń jest wiele, zwłaszcza ze strony "współczesnego trybu życia". Nasilona praca przed komputerem, oglądanie telewizji, zanieczyszczone powietrze pełne alergenów i dymu tytoniowego, klimatyzacja i do tego nieregularna, mało urozmaicona dieta to czynniki, które wpływają nie korzystnie na nasze oczy. Jest wiele metod, dzięki, którym możemy dbać o Nasze oczy zarówno domowych jak i oferowanych przez przemysł kosmetyczno - farmaceutyczny. Warto również okresowo poddawać sie kontroli okulistycznej, dzięki, której będziemy mieli pewność stanu Naszego zdrowia. Z Naszej strony postaramy się przybliżyć tematykę profilaktyki i metod dbania o blask Naszych oczu.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas potrzebne porady w zakresie dbałości o wzrok.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi stylistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Jaskra

Tę chorobę lekarze nazywają często „skradającym się noc­nym złodziejem", ponieważ roz­wija się ona podstępnie, stop­niowo pozbawiając wzroku. Zanim pojawią się pierwsze od­czuwalne objawy, może być już w pełni rozwinięta.

Jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Zwykle rozwija się w średnim i starszym wieku. Ok. 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby stanowi jaskra przewlekła (otwar­tego kąta), ok. 10 proc. - jaskra zamykającego się kąta (zastoinowa), która ma dużo gwałtowniejszy przebieg, to właśnie jej towarzyszą nudności, wymioty, bóle oka, zaburzenia widzenia.

Jaskra częściowo jest uwarunkowana genetycznie - w jednym na pięć przypadków ktoś z rodziny także na niq choruje. Istotą tej cho­roby jest wzrost ciśnienia płynu nadmiaru płynu, powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, który przewodzi bodźce wzrokowe do mózgu. Na skutek tego pogarsza się widzenie i może dojść do całkowitej utraty wzroku.

Ciśnienie w gałce ocznej może wzrosnąć pod wpływem stosowania przez dłuższy czas niektórych leków (np. antydepresyjnych), leków obniżających ciśnienie i ste­rydów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich tego typu leków, ale niektórych z nich. Wśród czynników ryzyka jaskry coraz częściej wymienia się też stres, cukrzycę (diabetycy sq trzy razy bardziej zagrożeni zachorowaniem na jaskrę), krótkowzroczność, nadci­śnienie tętnicze.

ZGLOŚ SIĘ DO LEKARZA JESLI

Odczuwasz łzawienie i bolesność oczu, masz zamglone widzenie, bóle głowy, postępujące ograniczenie pola widzenia. Pojawia się nagły pulsujący ból oka, widzisz jasne obwódki wokół świateł elektrycznych. Masz rozszerzone źrenice, czuwasz nudności, masz wymioty. czujesz ospałość, zmęczenie lub duszność po zastosowaniu kroplii do oczu (niektóre z nich moga nasilać ryzyko jaskry).

UWAGA

Jeśli pojawiają się problemy z oczami, a zażywasz leki przepisane z powodu innych chorób, powiedz o tym lekarzowi, bo wiele leków może nasilać objawy jaskry.

badanie jaskry

Ponieważ jaskra przewlekła często długo nie daje żadnych objawów, należy przynajmniej raz na dwa lata, u osób powy­żej 35. roku życia, przeprowa­dzać badania ciśnienia w gałce ocznej.

Jest to badanie proste i bezbolesne. Stwierdzenie podwyższonego ciśnienia nie oznacza jeszcze jaskry, ale wymaga częstszych badań. Kiedy ciśnienie znacznie przekracza normę, konieczne są dalsze badania. Wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, gdyż może uchronić przed utratą wzroku. Ostrą jaskrę zastoinową rozpo­znaje się na podstawie wystąpienia nagłych objawów, badania oka i badania ciśnienia oka.

LECZENIE

W przypadku jaskry przewlekłej zwykle skuteczne są krople do oczu utrzymujące ciśnienie wewnątrz­gałkowe na odpowiednim poziomie. Czasami lekarz zaleca leki doustne. Jeśli te leki nie odnoszą skutku, wskazany jest zabieg w celu utwo­rzenia poszerzonej drogi odpływu dla płynu znajdującego się między rogówką a tęczówką. Dziś takie zabiegi przeprowadza się laserem. Są też możliwe inne zabiegi, np. zastosowanie ultradźwięków, diatermii lub zamrażania w celu zniszczenia komórek produkują­cych tzw. ciecz wodnistą. Jaskra zastoinową prawie zawsze wymaga leczenia chirurgicznego.

CZY MOŻNA | UNIKNĄĆ CHOROBY?)

Zapobieganie w tej chorobie nie zawsze jest możliwe, ale na pewno można oddalić ryzyko jej poja­wienia się. Dotyczy to zwłaszcza osób, które już mają schorzenia, mogące sprzyjać jaskrze, jak nadciśnienie tętnicze, hiperchole-sterolemia czy cukrzyca. W takich przypadkach wskazana jest dieta bogata w warzywa i owoce (nisko-cukrowe), błonnik (pieczywo wieloziarniste, kasze), z dużą ilością ziół, a małą soli i cukru. Wyniki badań pokazują, że zwłaszcza wit. C obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe i przywraca rów­nowagę kolagenową w organizmie (a kolagen, jedno z najobficiej wystę­pujących białek w organizmie, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu sprawności tkanek gałki ocznej). Produkty bogate w tę witaminę to zwłaszcza papryka czerwona, tru­skawki, brukselka, brokuły, owoce cytrusowe. Powstawaniu jaskry mogą zapobiegać owoce borówki czarnej. Nie bez znaczenia jest też umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Sprawdź, czy grozi ci jaskra

Test opracowany przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry

Odpowiadaj "TAK" lub "NIE". Punkty przypisywane sa do każdej odpowiedzi twierdzącej.

1.

Czy ktoś w twojej rodzinie jest/byt chory na jaskrę?

[20 pkt]

6.

Czy cierpisz na jakąkolwiek chorobę naczyniową?

[5 pkt]

2.

Czy przekroczyłeś 35. rok życia?

[15 pkt]

7.

Czy miewasz częste bóle głowy?

[10 pkt]

3.

Czy masz niskie ciśnienie tętnicze?

[15 pkt]

8.

Czy masz stale zimne ręce i stopy?

[10 pkt]

4.

Czy cierpisz na zaburzenia gospodarki tłuszczowej (nadwyżki cholesterolu)?

[10 pkt]

9.

Czy masz podwyższony poziom cukru we krwi?

[5 pkt]

5.

Czy żyjesz w stresie?

[10 pkt]

10. Czy jesteś krótkowidzem?

[15 pkt]

WYNIK:

PONIŻEJ 35 pkt - małe ryzyko, ale zalecane badania kontrolne co 2 lata

40-50 pkt - ryzyko duże, wskazane zapisać się do okulisty i pozostawać pod jego opieką

POWYŻEJ 50 pkt - ryzyko bardzo duże

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.