Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych gałki ocznej. Może ona mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły. Często ustępuje samoistnie, bez leczenia, jednak w większości przypadków pacjenci zaniepokojeni wyglądem swoich oczu zgłaszają się po poradę do specjalisty. Najczęściej schorzenie to ma charakter ostry i charakteryzuje się silnym przekrwieniem spojówki- tzw. ”czerwone oko”, surowiczą lub śluzowo-ropną wydzieliną oraz w wielu przypadkach obrzękiem spojówki. Charakterystyczna jest triada objawów do której zaliczamy: światłowstręt, łzawienie i zwężenie szpary powiekowej.
Najczęstszymi przyczynami zapalenia spojówek są bakterie, wirusy i alergeny np. kurz, pyłki roślin. Schorzenie to także częściej dotyka osoby cierpiące z powodu zespołu suchego oka, noszące soczewki kontaktowe (najczęściej z powodu braku odpowiedniej higieny) czy też często korzystających z basenów kąpielowych, w których woda dezynfekowana jest chlorem. U dzieci często obserwujemy zapalenie spojówek towarzyszące przeziębieniu z katarem czy zapaleniu ucha.
W zależności od czynnika wywołującego stan zapalny obserwujemy różne rodzaje patologicznej wydzieliny w oku.
Bakteryjne zapalenie spojówek – objawy
Przy bakteryjnym zapaleniu wydzielina jest najczęściej żółta, ropna lub śluzowo - ropna, natomiast zakażenie wirusowe czy alergiczne cechuje się występowaniem wodnistej wydzieliny. Częstym objawem zapalenia oka o podłożu alergicznym jest znaczny obrzęk spojówek i powiek.
Bakteryjne zapalenie spojówek jest schorzeniem wysoce zakaźnym, dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny takich jak mycie rąk przed i po aplikacji kropli do oczu, unikanie dotykania oczu, stosowanie oddzielnego ręcznika do twarzy (najlepsze są rączniki jednorazowe, które zaraz po użyciu wyrzucamy do śmieci).
Alergiczne zapalenie spojówek
Jeśli przyczyną stanów zapalnych są alergeny należy unikać ekspozycji na nie, co niestety w wielu przypadkach może być trudne.
Osoby narażone na wysychanie oczu, a tym samym na ich podrażnienie, powinny profilaktycznie stosować preparaty sztucznych łez (np. Starazolin HydroBalance), aby zminimalizować ryzyko infekcji. Dotyczy to zwłaszcza osób spędzających codziennie wiele godzin przed komputerem lub telewizorem, przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także użytkowników soczewek kontaktowych.
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie w wielu przypadkach nie jest konieczne, gdyż objawy ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. Aby przyśpieszyć proces leczenia należy przemywać oczy solą fizjologiczną.
Niewskazane jest stosowanie okładów z herbaty czy rumianku, gdyż często są one przyczyną uczuleń.
Pomocne w łagodzeniu objawów zapalenia oka takich jak świąd czy pieczenie będą krople nawilżające (np. Starazolin HydroBalance), dostępne w aptece bez recepty. Zaczerwienie oczu zmniejszą krople z tetryzoliną (np. Starazolin), która skutecznie obkurcza naczynia i łagodzi objawy stanu zapalnego. Należy jednak pamiętać, że preparatów obkurczających naczynia nie należy stosować przewlekle, gdyż przy dłuższym stosowaniu mogą być one przyczyną podrażnienia oka.
Jeśli objawy nie ustępują lub wręcz nasilają się, należy skonsultować się ze specjalistą.
Leczenie zapalenia spojówki w głównej mierze polega na podawaniu antybiotyków w kroplach lub maści do worka spojówkowego. O dawce i czasie stosowanie leku zawsze decyduje lekarz po uprzednim zbadaniu pacjenta.
Jeśli przyczyną zapalenia oka jest reakcja alergiczna - stosujemy leki przeciwhistaminowe, zespół suchego oka wymaga stosowania preparatów nawilżających, natomiast zakażenia wirusowe często ustępują samoistnie bez leczenia w ciągu kliku dni lub tygodni.
Mimo, że zapalenie spojówek jest chorobą, którą dosyć łatwo się leczy, nigdy nie należy robić tego samemu i w przypadku nasilania lub długotrwałego utrzymywania się dolegliwości zawsze należy skontaktować się ze specjalistą, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do poważnych powikłań z utratą wzroku włącznie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |