Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWE I PIĘKNE OCZY
   
COUNTRY:
         
 
   
Magazyn GMI
   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara- Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 

Zdrowe i piękne oczy

Narząd wzroku jest bardzo ważnym zmysłem człowieka, dzięki któremu możemy postrzegać otaczającą Nas rzeczywistość. Jednocześnie jest tym narządem, któremu poświęcamy bardzo mało czasu i uwagi.

Piękno i precyzja

Oczy to narząd bardzo precyzyjny i delikatny, zmysł, dzięki któremu możemy się swobodnie poruszać. Mówią one nam o stanie zdrowia, odczuwanych emocjach. Zdrowe są piękne i warto zadbać o to, by ich stan nie ulegał pogorszeniu. Zagrożeń jest wiele, zwłaszcza ze strony "współczesnego trybu życia". Nasilona praca przed komputerem, oglądanie telewizji, zanieczyszczone powietrze pełne alergenów i dymu tytoniowego, klimatyzacja i do tego nieregularna, mało urozmaicona dieta to czynniki, które wpływają nie korzystnie na nasze oczy. Jest wiele metod, dzięki, którym możemy dbać o Nasze oczy zarówno domowych jak i oferowanych przez przemysł kosmetyczno - farmaceutyczny. Warto również okresowo poddawać sie kontroli okulistycznej, dzięki, której będziemy mieli pewność stanu Naszego zdrowia. Z Naszej strony postaramy się przybliżyć tematykę profilaktyki i metod dbania o blask Naszych oczu.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas potrzebne porady w zakresie dbałości o wzrok.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi stylistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Łzawienie oka

Nadmierne, uporczywe łzawienie oczu dla osób, których dotyczy bywa przykrą dolegliwością. Czasem jest uciążliwe do tego stopnia, że uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych zajęć, pracę przy komputerze, czy prowadzenie samochodu. Łzawienie może mieć różne nasilenie, jest też różnie oceniane przez różne osoby. Jedni nie zauważają, że oczy nadmiernie łzawią mimo istnienia problemu, inni zgłaszają się do lekarza nawet przy nieznacznie nasilonym łzawieniu.

Łzawienie oczu związane jest z emocjami (płacz), może mieć charakter odruchowy, kiedy łzy oczyszczają oko np. z kurzu (po wyjściu z zakurzonego pomieszczenia łzawienie po chwili ustaje), łzawienie może być jednak też objawem choroby oka i dróg odprowadzających łzy.

Jaką rolę spełniają łzy?

Łzy są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Są rozprowadzane przez ruchy powiek na powierzchni oczu i utrzymują się na tej powierzchni w postaci delikatnej powłoki (tzw. film łzowy), ochraniając oko przed wysychaniem, uszkodzeniem oraz infekcjami. Prawidłowa funkcja łez związana jest z ich ciągłym ruchem: wydzielane przez gruczoł łzowy (znajduje się on pod górną krawędzią oczodołu) spływają licznymi, drobnymi przewodzikami na powierzchnię gałki ocznej, obmywają ją tworząc warstwę ochronną a następnie spływając do wewnętrznego kąta oka. Tam znajdują się dwa „otworki” nazywane punktami łzowymi, stanowiące wejście do kanalików łzowych, które z kolei prowadzą do woreczka łzowego i dalej do przewodu nosowo-łzowego.

Dlaczego trzeba wycierać nos podczas płaczu?

Przewód nosowo-łzowy prowadzi do nosa Cały układ dróg łzowych to taka „rurka” rozpoczynająca się w wewnętrznym kącie oka a kończąca się w nosie. Łzy są więc odprowadzane do nosa. W normalnych warunkach odpływanie do nosa niewielkiej ilości łez jest niewyczuwalne. Przy nadmiernym łzawieniu, np. podczas płaczu, część łez odpływa kanalikiem do nosa, a część płynie po policzkach. Stąd ociera się nie tylko oczy, ale też trzeba wycierać nos, do którego odpływają łzy.

Łzawienie odruchowe.

Nadmierne, odruchowe łzawienie może wystąpić w różnych sytuacjach. Oczy łzawią, gdy ma miejsce podrażnienie nerwu węchowego np. przez zapach cebuli, czy wdychanie innych podobnie działających wonnych substancji. Łzawienie może być spowodowane czynnikami drażniącymi, takimi jak wiatr, kurz, zimno, jaskrawe oświetlenie - łzawienie pełni tu funkcję ochronną. Łzawienie często towarzyszy też infekcjom obejmującym gardło, nos oraz zatoki przynosowe. Łzawienie może być też spowodowane przez ból każdej części ciała.

Nadmierne łzawienie - w jakich chorobach występuje?

Przedłużające się łzawienie bez wyraźnej przyczyny lub z towarzyszącym uczuciem bólu oka, pogorszeniem widzenia powinno skłonić do wizyty u lekarza. Wiele chorób oka objawia się nadmiernym łzawieniem. Występuje ono, gdy ciało obce (np. ziarenko piasku, opiłek żelaza) wniknie do spojówki, pod powiekę, do rogówki, czy też np. po zadrapaniu rogówki. Wniknięciu ciała obcego oprócz silnego łzawienia towarzyszy zazwyczaj ból i światłowstręt. Te dokuczliwe objawy skłaniają zwykle pacjenta do szybkiego zgłoszenia się do lekarza. Lekarz okulista usuwa ciało obce, może zalecić też leki (przeciwzapalne, przeciwbólowe, przy zakażeniu bakteryjnym - antybiotyk) w postaci kropli do oka. Inną przyczyną nadmiernego łzawienia są zawinięte lub źle rosnące rzęsy, które drażnią spojówkę i rogówkę. Poprawę przynosi usunięcie źle rosnących rzęs. Nadmierne łzawienie wiąże się też z chorobami zapalnymi spojówek, rogówki oraz z owrzodzeniem rogówki. Inne objawy zapalenia to zaczerwienienie, świąd, ból, czy wydzielina w worku spojówkowym. Przyczyną tych dolegliwości są infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze – lekarz zaleci odpowiednio działające (przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo) krople do oka. Do poważnych chorób oka, którym towarzyszy łzawienie, należy również jaskra oraz zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego - choroby te wymagają leczenia specjalistycznego.

Brak odpływu łez.

Nadmierne łzawienie wynikać może jednak nie tylko z nadmiernej produkcji łez, towarzyszącej reakcji odruchowej lub opisanym wyżej schorzeniom oka. Przyczyną może być też niemożność odpływu łez prawidłową drogą, czyli do woreczka łzowego i dalej do jamy nosowej. Utrudnienie odpływu może mieć miejsce, gdy występuje obrzęk powiek spowodowany np. krwiakiem, ukąszeniem owada - łzy nie wpływają wówczas przez punkty łzowe do kanalików (obrzęk je „zatyka”), lecz płyną po policzkach. Utrudnienie odpływu może też wystąpić, gdy zaszły zmiany uszkadzające kanaliki odprowadzające łzy takie jak blizny pourazowe, czy przebyte w przeszłości zapalenia kanalika czy woreczka łzowego. Każdy stan zapalny w obrębie kanalików łzowych i woreczka łzowego może spowodować zwężenie lub niedrożność, czyli zamknięcie światła przewodów. Przyczyną zapalenia są najczęściej czynniki infekcyjne, a zwłaszcza grzybicze. W starszym wieku łzawienie wynikać może też ze zwiotczenia skóry powiek. Wówczas dolegliwość może nasilać się np. podczas wietrznej pogody. Gdy zwiotczenie powiek jest wyraźne, połączone z odwijaniem się brzegu powieki lekarz okulista przeprowadzić może plastyczny zabieg operacyjny powiek.

Niedrożność dróg odpływu łez.

Niedrożność dróg odpływu łez i uciążliwe objawy związane z łzawieniem, z reguły powodują, że pacjent zgłasza się do lekarza. Leczenie poprzedzone jest zazwyczaj badaniami mającymi na celu ustalenie miejsca niedrożności. Jeśli np. ma miejsce ostry stan zapalny obejmujący drogę odpływu łez, z obrzękiem i bolesnością wymaga on podjęcia leczenia zachowawczego. W innych przypadkach podejmuje się próby sondowania dróg łzowych i przepłukiwania ich. Zabiegi te wykonywane są bardzo delikatnie i przez doświadczonych okulistów. Gdy leczenie farmakologiczne, sondowanie i przepłukiwanie dróg łzowych nie przynosi pożądanego efektu, powstaje trwała niedrożność dróg odpływu łez, co wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, polegającego na odtworzeniu drogi łączącej worek spojówkowy z jamą nosową. Zabiegi te są przeprowadzane w ośrodkach specjalistycznych.

Powyższy artykuł daje jedynie ogólną wiedzę o problemie, jakim jest nadmierne łzawienie. Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza. Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje postępowanie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt zdrowotny.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Wzrok

Piękny i zdrowy narząd wzroku wymaga dbałości, profilaktyki, czasami zabiegów okulistycznych. Jak dbać o wzrok postaramy się odpowiedzieć na łamach tego działu Grupa Media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.