Samokontrola piersi
Samobadanie piersi powinno poprzedzone być ich oglądaniem w lustrze.
Należy zwrócić uwagę na kształt, wielkość piersi, ich ułożenie (niskie, wysokie), konsystencję, wygląd otoczek i brodawek, na symetrię obu piersi, zmiany w ich kształcie. Ważne jest obejrzenie skórę, zwracając uwagę na rozstępy, przebarwienia, włosy. Szczególnie niepokojące jest "wciągnięta" brodawek - jeżeli nie wyglądała już tak wcześniej. Należy zwrócić uwagę na takie zmiany jak: brodawki, guzki, naczyniaki, znamiona na skórze, zaczerwienienie skóry piersi miejscowe i uogólnione, skóra podobna do "skórki pomarańczy".
Przed lustrem:
1. Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się:
- czy nie widzisz zmian w kształcie piersi
- czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru)
- czy nie marszczy się lub nie jest napięta
2.To samo skontroluj opierając ręce na biodrach.
3. Ściśnij brodawkę.
Zobacz czy nie wydziela się z niej płyn
4. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi.
Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.
Leżąc wygodnie na łóżku:
5. Wsuń poduszkę, lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę.
Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką.
6. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych .
Jak się badać prawidłowo?:
Trzy palce środkowe badającego składa się razem przy nieco ugiętych stawach śródreczno-paliczkowych. Opuszki palców stanowią powierzchnię wykrywającą zmiany. Badający wykonuje koliste ruchy palców środkowych, jak gdyby okrążał brzeg monety pięćdziesięciogroszowej.
Nad każdym takim miniobszarem należy wykonać trzy okrążenia, nasilając stopniowo nacisk: od słabego, mającego na celu wykrycie zmiany położonej powierzchownie, przez umiarkowany mający na celu stwierdzenie zmiany położonej w warstwie pośredniej, do mocnego docierającego do warstw gruczołu piersiowego położonych przy ścianie klatki piersiowej.
od onkologa lub ginekologa, jest ono przeprowadzone bezpłatnie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|