Problemy z włosami
Włosy zniszczone
- Włosy najczęściej zniszczone są częstym farbowaniem, niewłaściwą pielęgnacją, susze-niem w zbyt ciepłym strumieniu powietrza lub trwałą ondulacją. Odpowiednimi zabiegami i środkami można przywrócić włosom dawną kondycję.
- Farby do włosów i płyny do trwałej ondulacji niszczą łuski ochronne włosów, przez co tracą one wodę i keratynę i zmniejszają swoją odporność na promieniowanie UV.
- Prawidłową strukturę możesz włosom przywrócić za pomocą preparatów zawierających wyciągi roślinne (kiełki pszenicy, olej jojoby). Odżywki te nakładaj na świeżo umyte włosy, a po kilkunastu minutach spłucz lekko ciepłą wodą.
- Jeśli twoje włosy są łamliwe, kruche i elektryzują się, to oznaka przesuszenia. Nie mają dostatecznej ilości wilgoci, gdyż okalająca je warstewka sebum jest zbyt cienka. Stosuj preparaty nawilżające wraz z mikroelementami i witaminą E.
- Jeśli końcówki twoich włosów pękają i rozdwajają się, jest to często skutek suszenia ich w zbyt wysokiej temperaturze. Przeciwdziałać temu możesz między innymi przez systematyczne podcinanie samych końcówek lub nakładanie na włosy preparatów za-wierających keratynę. Substancja ta przenika do struktury włosa, wzmacnia go i skleja rozwarstwienia.
- Jeśli twoje włosy stały się matowe, może to być skutek słonecznego przegrzania, zbyt częstego stosowania żelu i lakieru lub zimowego niedotlenienia. Pomocne w tym przy-padku są balsamy zawierające ceramidy i prowitaminę B5.
- Jeśli twoje włosy są zniszczone wskutek trwałej ondulacji, może ci pomóc któryś z aro-matycznych olejków roślinnych, na przykład szałwiowy, jałowcowy lub lawendowy. Olejki można stosować na dwa sposoby. Pierwszy polega na dodaniu do odmierzonej ilości szamponu niezawierającego detergentów 10 kropli esencji zapachowej i umyciu głowy. Drugi sposób polega na przygotowaniu specjalnej odżywki: zmieszaj 25 kropli olejku ze 100 ml oleju jadalnego i wetrzyj we włosy. Głowę owiń folią i ręcznikiem. Po dwóch go-dzinach włosy umyj szamponem i dokładnie spłucz wodą. Dostępne są również gotowe olejki do pielęgnacji włosów.
Wypadające włosy
- Często przyczyną wypadania włosów jest trwała ondulacja lub częste farbowanie. W wy-niku tych zabiegów włosy się przesuszają stają się łamliwe i wypadają. Staraj się na jakiś czas zaniechać tych zabiegów, aby włosy odpoczęły. Używaj też odżywek i szamponów z prowitaminą B5. W miarę możliwości nie korzystaj z suszarki.
- Inną przyczyną wypadania włosów może być dieta zbyt uboga w niezbędne dla włosów witaminy i minerały. Często dotyczy to wegetarian i osób stosujących dłuższe terapie odchudzające. W takich przypadkach sięgaj po preparaty witaminowe.
- Na wypadanie włosów może mieć wpływ podwyższony poziom męskich hormonów w or-ganizmie kobiety oraz niektóre schorzenia, na przykład tarczycy. Konieczne jest tu zba-danie poziomu hormonów i diagnoza lekarska.
Włosy bardzo cienkie
- Jeśli masz włosy bardzo cienkie, nie noś ich długich, bo będą opadać pod wpływem własnego ciężaru i wcale nie stworzą wrażenia obfitości.
- Jednym ze sposobów zwiększenia puszystości, a więc i optycznej objętości włosów, jest zrobienie lekkiej trwałej. Musisz jednak pamiętać, że skutkiem ubocznym będzie osłabie-nie struktury włosów i cebulek.
- Wycieniuj włosy, przez co dodasz im lekkości, a fryzura zyska na objętości.
- Zrób sobie balejaż, rozjaśniając niektóre pasma w połowie długości, a włosy będą wyglą-dały, jakby było ich więcej.
- Myj włosy często, nawet codziennie, dzięki czemu będą stale puszyste i wydawać się będą gęściejsze. Do mycia używaj jednak tylko szamponów łagodnych.
- Staraj się zawsze suszyć włosy z pochyloną głową, aby odstawały od głowy, wtedy fryzura jest puszysta.
- Na wałki nie nawijaj włosów mokrych, a jedynie wilgotne.
Włosy elektryzujące się
- Aby włosy nie przylepiały się do szyi i twarzy, nie używaj suszarki elektrycznej.
- Unikaj również szczotek ze sztucznym włosiem. Najlepsze są szczotki z drewnianymi kolcami.
- Naelektryzowane włosy rozładujesz poprzez zwilżenie dłoni w zimnej wodzie, wytarcie ich i pogładzenie fryzury.
- Inny sposób to uczesanie włosów szczotką spryskaną lakierem.
Łupież
- Łupież to jedna z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości skóry głowy. Przypadłość ta dotyka około 60 procent osób między dwudziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. U osób starszych i u dzieci występuje sporadycznie.
- Najczęściej mamy do czynienia z tzw. łupieżem suchym, kiedy to na głowie pojawiają się białe płatki złuszczonego naskórka. Inną odmianą jest tzw. łupież tłusty - łuski są większe, wilgotne i żółtawe. Ta druga odmiana łupieżu jest niebezpieczna, gdyż może prowadzić do wypadania włosów. Wymaga niezwłocznego leczenia dermatologicz¬nego.
- Powstawaniu łupieżu sprzyjają takie czynniki jak: niewłaściwa dieta, niewłaściwa pielęg-nacja włosów, zmęczenie, stres, alergie, nadmierne wydzielanie łoju i zaburzenia hormo¬nalne.
- Kurację należy prowadzić za pomocą szamponów przeciwłupieżowych kupowanych w sklepach lub specjalnych szamponów leczniczych dostępnych w aptekach. Zaleca się mycie nimi włosów dwa razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie.
- Poza tym należy unikać wszystkiego, co niszczy barierę ochronną włosów i skóry głowy, jak na przykład: mycia włosów w zbyt ciepłej wodzie, suszenia w gorącym strumieniu powietrza i używania do mycia agresywnych szamponów.
- W okresie kuracji należy unikać farbowania włosów, trwałej ondulacji oraz długich kąpieli słonecznych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |