Kuracje odżywcze
Ta substancja dosłownie zrewolucjonizowała pielęgnację włosów. Od profesjonalnych zabiegów w gabinetach fryzjerskich po kosmetyki do codziennej domowej pielęgnacji - jej zastosowanie jest naprawdę uniwersalne. Oto przyczyna: keratyna jest spełnieniem marzeń o gładkich, mocnych i lśniących włosach. Na czym polega jej sekret?
Zasada jest bardzo prosta: jeśli chcesz odbudować mur, użyj cegieł; jeśli chcesz odbudować włos, użyj tego, z czego zbudowane są włosy. Zwłaszcza jeśli masz długie włosy, lub pozbawione objętości - użyj keratyny!
Co to jest keratyna?
Keratyna to białko będące głównym składnikiem włosa. Włókna keratynowe tworzą wnętrze łodygi włosa, a keratyna w formie drobnych, dachówkowato ułożonych łusek stanowi jego osłonkę.
Substancja ta jest więc odpowiedzialna za kondycję włosa zarówno w głębi, jak i na jego powierzchni.
Ubytki keratyny powodują, że włos jest porowaty, nierówny, a jego łuski są niedomknięte. Takim włosom brak połysku, są one sztywne, matowe i trudno je rozczesać. Utratę keratyny powodują agresywne zabiegi stylizacyjne, nieumiejętna pielęgnacja, ale także wystawianie włosów na czynniki atmosferyczne: wiatr, słońce (promieniowanie UV). Włosy zniszczone to właśnie włosy, których keratynowa struktura została naruszona.
Odbudowa włosa
Ubytki najlepiej jest uzupełnić tą samą substancją, którą włos utracił. W kosmetykach i kuracjach kosmetycznych stosuje się keratynę pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (z wełny owczej), podobną do tej, która występuje we włosach ludzkich. Jej cząsteczki wbudowują się w strukturę włosa, regenerując ją i wzmacniając. Keratyna wnika zarówno do wnętrza włosa wzmacniając jego strukturę i sprawiając, że włosy są silniejsze i bardziej sprężyste, jak i odbudowuje jego osłonkę. Ubytki zostają uzupełnione, łuski włosa zamykają się, a jego powierzchnia staje się gładka i idealnie odbija światło, dzięki czemu włosy zyskują doskonały połysk i zdrowy wygląd.
Najcenniejszy składnik
O keratynie stało się głośno kilka lat temu, kiedy świat dosłownie oszalał na punkcie spektakularnych efektów tzw. brazylijskiej metody prostowania włosów, pozwalającej wygładzić włosy nawet na 6 miesięcy.
Metoda brazylijska w Europie i Kanadzie nie przyjęła się za względu na użycie w niej formaldehydu. Ale nadzieja na idealnie lśniące włosy została już rozbudzona. W ślad za nią pojawiło się ogromne zainteresowanie keratyną, które zaowocowało nowymi wersjami zabiegu opartymi o bezpieczne składniki, a także umożliwiło zastosowanie tego niezwykłego składnika w produktach do codziennej pielęgnacji. Specjaliści wiedzieli już, że keratyna jest tym, czego włosy potrzebują i szukali sposobu, który łatwo i bezpiecznie pomoże jej przeniknąć do wnętrza włosów i, cegiełka po cegiełce, odbudować je.
Keratyna jest białkiem nierozpuszczalnym. Hydroliza keratyny to proces zwiększający rozpuszczalność tego białka w wodzie. Dzięki temu może ona wnikać do wnętrza włosa i łączyć się z jego strukturami. Hydrolizat keratyny (płynna keratyna) naprawia włos od wewnątrz, a także wygładza jego osłonkę. Dzięki temu stał się cenionym składnikiem szamponów, masek, odżywek i preparatów regenerujących, które powodują że włosy są elastyczne, wytrzymałe, bez rozdwajających się końcówek, doskonale układające się i perfekcyjnie nawilżone.
Ratunek dla włosów zniszczonych
Kosmetyki z płynną keratyną nie boją się trudnych zadań. Im bardziej włosy są zniszczone, tym bardziej spektakularny efekt możemy uzyskać. Dlaczego tak się dzieje? Zniszczone włosy wchłoną w siebie więcej keratyny, aby uzupełnić ubytki. Włosy w dobrej kondycji przyjmą tylko tyle keratyny, ile potrzebują dla całkowitej regeneracji.
Keratyna to nie tylko odbudowa włosa, wpływa ona korzystnie również na skórę głowy. Ma właściwości łagodzące i przeciwgrzybicze.
Sauna na włosy sprawia, że odżywcze składniki wnikają dobrze we włosy. Głębokie nawilżenie szczególnie dobrze robi włosom zmęczonym słońcem i farbowanym. Potrzebują go nawet bardziej niż skóra - ich struktura jest ciągle narażona na uszkodzenia, a przez to łatwiej tracą wodę.
Słońce, woda i wiatr latem, czapki zimą, częste zmiany koloru, uprzednie odbarwianie, balejaż, a także trwała ondulacja oraz stosowane do utrwalenia fryzury żele, pianki i lakiery wysuszają, zlepiają, a w konsekwencji uszkadzają włosy. Po pewnym czasie takiego traktowania tracą one połysk, stają się łamliwe, rozdwajają się na końcach. To nie tylko kwestia estetyki: zniszczone włosy są bardziej podatne na niszczące działanie mrozu, promieni UV, sztucznego ogrzewania, suszarki, lokówki, chlorowanej wody i zanieczyszczeń w powietrzu.
Sauna na włosy - jak wygląda zabieg?
Sauna na włosy oczywiście nie jest sauną dosłownie - przede wszystkim z powodu niższej temperatury wynoszącej ok. 40 st. C. Nie ma oddzielnego pomieszczenia, nie trzeba się rozbierać. Aparat w kształcie kopuły jest nieco większy niż tradycyjna fryzjerska suszarka.
Przed zabiegiem włosy muszą być dwukrotnie umyte szamponem. Potem nakłada się na nie odpowiednią odżywkę-maskę przeznaczoną do sauny. Wszyscy producenci kosmetyków do włosów mają w ofercie takie preparaty. W wyborze zdajmy się na fryzjera.
Po nałożeniu maski włosy długie i półdługie są upinane. Siadamy pod plastikowym lub szklanym „hełmem”. Z tyłu urządzenia znajduje się pojemnik. Gdy woda w nim (destylowana) nagrzeje się do 40 st. C, pod kopułę zaczyna się wydostawać para wodna. Wdychamy miły zapach nałożonej odżywki. Cera też korzysta, bo para sięga naszej twarzy.
Parówka trwa ok. 20 minut. Gdy zadzwoni timer, wracamy do umywalni, gdzie włosy są płukane na przemian ciepłą i letnią wodą, by dokładnie zamknęła się ich łuska. I gotowe - teraz tylko trzeba je wysuszyć i ułożyć.
Widoczna część włosa to łodyga (lub trzon). Składa się z trzech warstw: rdzenia, kory zawierającej pigment (melaninę) i zrogowaciałego naskórka w formie łuski. Ich podstawową substancją jest keratyna. Wygląd włosów zależy od stanu komórek zrogowaciałych. Jeżeli łuska jest rozchylona, włosy tracą wodę, a z nią odporność i ładny wygląd. Zdrowe zawierają kilkanaście procent wody.
Efekty sauny na włosy
Sauna potęguje efekt uzyskiwany dzięki odżywce. Włosy są sprężyste, lśniące, łatwiej je rozczesać. Wilgoć i ciepło zmiękczyły bowiem ich łuskę, dzięki czemu cząsteczki keratyny i D-pantenolu mogły wniknąć w głąb łodyg, wzmocnić je i uszczelnić. Cząsteczki preparatu pozostaną we włosach, lecz z każdym myciem będą wypłukiwane. Dlatego zabieg warto powtarzać - najlepiej co tydzień. Pełny i trwały efekt regenerujący daje kuracja miesięczna (4-5 razy).
Cena: 10-40 zł w zależności od użytych kosmetyków.
Sauna na włosy - co odżywia w odżywce
Prawie wszystkie preparaty regenerujące włosy zawierają keratynę i D-pantenol. Keratyna to białko włókienkowe, główny budulec włosów, paznokci i warstwy rogowej naskórka. D-pantenol (prowitamina B5) wygładza łuskę i nawilża włosy, dzięki czemu lśnią i są elastyczne. Stymuluje wzrost i odnowę komórek. Przyspiesza tworzenie się melaniny, chroni przed promieniami UV.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |