Jak rozpoznać zdrowe i chore włosy
Odkryj najważniejsze cechy włosów, które tryskają zdrowiem. A czy twoje włosy są zdrowe?
1. Silne, elastyczne i odporne włosy. Łatwo jest je rozczesać i nie stracić ich za dużo w momencie mycia głowy, czesania lub rozpuszczania, kiedy są związane. Włosy powinny wchłaniać produkty pielęgnacyjne i nie być słabe, suche lub tłuste.
2. Lśniący kolor pełen blasku. Twoje włosy powinny być lśniące i pełne połysku. Jeśli farbowałaś włosy rezultat powinien być jednolity. Powinny na nich widnieć refleksy, które uwydatnią fryzurę.
3. Nawilżone i równe końcówki. Zdrowe włosy oznaczają zadbane końcówki. Nie zapomnij, że końcówki są najstarszą i najbardziej wrażliwą częścią włosów. Jeśli są suche i się rozdwajają, będą niszczyć włókna. Dlatego też, powinnaś je podcinać co 3 miesiące.
4. Zdrowa, miękka i wypoczęta skóra głowy. Musisz o nią dbać, regularnie ją masując. Musi być ona ruchliwa i powinnaś móc łatwo złapać ją palcami. Aby się przekonać, chwyć ją w dwa palce – pod uchem i nad karkiem. Nie powinno ci to sprawiać bólu. Skóra nie powinna się też łuszczyć i posiadać łupież.
Chore włosy widoczne są na pierwszy rzut oka. Są matowe, brakuje im koloru, są cienkie i zazwyczaj leżą bezwiednie na głowie. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest zakażenie gronkowcem (złocistym, białym, cytrynowym). Zakażenie może objąć tylko samo ujście torebki włosowej lub też całą torebkę. Schorzenie to występuje o wiele częściej na skórze łojotokowej i dotyczy nie tylko włosów na głowie, ale również zarostu na innych częściach ciała. Dlatego też niebezpieczne jest noszenie zarostu, gdy skóra dotknięta jest trądzikiem pospolitym. Figówka gronkowcowa może wystąpić również na skórze skaleczonej żyletką, brzytwą lub pensetą opilacyjną.
Włosy wrastające w skórę dochodzą czasami do 0,5-0,7 cm długości, ułatwiając ropne zapalenie torebek włosowych. Na skórze tworzą się początkowo krosty, a następnie głębokie ropne nacieki. Gdy stan chorobowy ogranicza się tylko do samego ujścia torebki włosowej, krostki usychają pozostawiając lekkie zaczerwienienie i ropny naciek. Bardzo często jednak stan chorobowy sięga głębiej i toczy się w skórze. Powstają wówczas głębokie, bardzo bolesne nacieki. Zwykle figówka umiejscawia się na obu policzkach, a następnie rozszerza się na skronie i brodę. Czasami przewlekłe i częste katary mogą spowodować objawy figówki nad wargą górną. Przy pierwszych objawach konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza dermatologa, gdyż leczenie jest uciążliwe i trwa długo. Ropne zapalenie torebek włosowych może również wystąpić na głowie. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i następuje w związku z wszawicą lub też ciągłym drapaniem skóry głowy i zainfekowaniem. W każdym przypadku konieczne jest leczenie. Gdy stan jest przewlekły, a leczenie rozpoczęte późno, brodawki włosowe mogą ulec zniszczeniu i na skórze zostaną blizny oraz miejscowe wyłysienie.
Przyostrym wygalaniu karku i skaleczeniu skóry w tym właśnie miejscu, a także przy noszeniu mechanicznie drażniących kołnierzyków lub szali, figówka może umiejscowić się na karku. Pojawiają się liczne guzki, początkowo ropne, następnie pokryte strupami. W stanie przewlekłym tworzą się guzowate nacieki doprowadzające do głębokich czyraków. Schorzenie po dłuższym i systematycznym leczeniu ustępuje, jednak w miejscu czyraków pozostają widoczne, niestety nie do usunięcia blizny.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |